מטפלת בפסיכודרמה בתל אביב - טיפול פסיכודרמה
ניוזלטר
X

ניוזלטר

אנו שונאים ספאם ופרטיך לא יעברו לאף גורם חיצוני

טיפול בפסיכודרמה

יפי שפירר
פסיכודרמה
צרו עימי קשר
X

צרו עימי קשר

נעים מאוד להכיר

שמי יפי שפירר, אני מטפלת בפסיכודרמה בתל אביב ו בקיבוץ ניצנים

אודותי


שמי יפי שפירר, אני מטפלת בפסיכודרמה בתל אביב ו ב קיבוץ ניצנים,  פסיכודרמטיסטית מדריכה בכירה, אנליטיקאית קבוצתית מוסמכת, יועצת לגיל הרך מטפלת זוגית ומשפחתית. פסיכותרפיסטית.

אני עוסקת בטיפול רגשי והנחיית קבוצות מעל 20 שנה, המעבר לעולם הטיפול נעשה לאחר שהייתי מורה בבית ספר יסודי כ20 שנה, מדריכה במשרד החינוך ומנהלת מעונות וגנים. ההתפתחות המקצועית ומגוון התחומים בהם עסקתי מאפשרת לי לראות את המשפחה, האדם שמגיע לטיפול מזוויות שונות אמא של, בת של, מורה של,מטפלת של....ולא רק מתוך ידיעה תאורטית אלא בעיקר מתוך הכרות אישית עם כל אחד מהתפקידים הרלוונטיים: אמא, מורה,אישה,תלמידה, תפקידים אלו משפיעים על זוית הראיה של כל אחד ומשנה לחלוטין את הדגש והכאב שבא לידי ביטוי במפגש הטיפולי... המעשה הטיפולי בעיניי הינו שילוב של שיטות טיפול רגשי שונות CBT) , EMDR , פסיכודרמה,  SE, דיאלוגים ושיחה פשוטה, חשיבה מערכתית ועד ) וזיהוי מהי השיטה או השילוב של השיטוב או גישות טיפוליות המתאימות  לאדם היושב מולי.

האדם המגיע לקליניקה שלי לפסיכודרמה בתל אביב או בקיבוץ ניצנים , מגיע מתוך מצוקה, הטיפול מכוון לסייע לאדם לזהות או להתחבר מחדש עם החוזקות שלו והסגנונות התמודדיות שלו ואיתם ולשנות את דפוסי ההתנהגות שברגע זה גורמים לו לסבל או לא מאפשרים לו להתקדם בחייו כפי שהוא היה רוצה. הרגישות של הקשר שנוצר בין המטופל לביני- כאחת שמטפלת בפסיכודרמה שנים רבות כ"כ, יאפשרו לנו להתמודד עם חוסר הביטחון העצמי שלו, להכיר יותר את תחושות הבדידות או תקיעות או סגנונונות תקשורת בינאישית שלא יעילים מספיק , להכיל את הכאב שכל אלה גורמים ולעצב את הדרך לשינויים העתידים כך שהחיים יהיו טובים יותר. העבודה שמשלבת חשיבה אנליטית ופסיכודרמה, מאפשרת לתהליך הטיפולי להיות יותר דינמי וקונקרטי בו-זמנית. אני מאמינה שכל אדם יכול להשתנות, וזה יקרה כשהוא יהיה מוכן לצאת לתהליך.אני יודעת שצריך להבין מה הביא אותנו למקום הנוכחי יחד עם הכנה הדרגתית לשינוי.

הטיפול הפסיכודרמטי בבסיסו, הינו טיפול קבוצתי. המטופל – כל אחד בזמנו ובתורו- נעזר ביתר חברי הקבוצה כדי לגלם את הדמויות ו/או חלקי הזהות האישית השונים שלו ואיתם ומולם לעשות עבודה על ידי אחד האמצעים הבסיסיים של הפסיכודרמה כגון:  "חילוף תפקידים", "כפיל" , "קונקרטיזציה", "שחזור סיטואציות ושינוי של סצינת הפתרון" ועוד. יחד עם הנאמר כאן, קיימת גם האפשרות לעבוד בטיפול פרטני באמצעים פסיכודרמטיים, כשהמטופל ממלא את כל התפקידים בעצמו .
הגישה הטיפולית שלי משלבת את החשיבה האנליטית והחשיבה הפסיכודרמטית, כלומר, גם בעבודה פרטנית וגם בעבודה קבוצתית תהיה תנועה בין שיחה לפעולה על פי הנחוץ באותו רגע לכל מטופל.

אני מאמינה שמרבית הקשיים והסבל שהאדם המודרני חווה נעוצים בקשרים הבינאישיים ועל כן הטיפול המיטיב הינו הטיפול הקבוצתי, פסיכודרמה או אנליזה קבוצתית המעשה הטיפולי מתרחש איפה שהחוויה הקשה נוצרה: תחושת חוסר ערך מול האחרים -הכרה בערך בקבוצה -כדוגמה. יחד עם זאת, קיימת תחושה באוכלוסייה שהעבודה בקבוצה מחייבת חשיפה- נכון- שלא בטוח האדם מוכן אליה. הטיפול הקבוצתי הוא סוג של מעבדה בתנאים שמורים,אך לא שמורים מדי,  בה כל מטופל מביא לידי ביטוי את ההתנהגויות והרגשות השונים שלו כמעט כמו במציאות, הוא יקבל תגובות של יתר חברי הקבוצה -דבר שלא תמיד קורה במציאות מחוץ לקבוצה- ובעזרת המטפל ויתר חברי הקבוצה , הוא יוכל לחקור את התגובות שלו , את השיקופים או תגובות של החברים האחרים ולהבין למה קיים פער בין איך שהוא טופס את עצמו ואיך שהוא נטפס על ידי אחרים. העבודה הקבוצתית מתאימה כמעט לכולם, מתי היא פחות מתאימה? כשמשתתף רוצה להצטרף לקבוצה, אבל הוא נמצא במצב סוער מאוד, בשיא משבר.

במקרים כאלה, אני ממליצה על מספר חודשים בטיפול פרטני בפסיכודרמה כהכנה לכניסה לקבוצה.
את ההכשרות המקצועיות שלי עשיתי במקומות שונים, סמינר הקיבוצים, מכון כיוונים לפסיכודרמה אנליטית, המכון הישראלי האנליזה קבוצתית, אוניברסיטת תל אביב, מרכז משאבים- תל חי, Clark University ובעיקר בהתנסויות רבות בכנסים בינלאומיים, סדנאות בינלאומיות וקבוצות טיפוליות מתמשכות וטיפולים בהם אני עצמי הייתי מאז ועד היום.
נכון להיום יש לי שתי קבוצות פסיכודרמה, שתיהן מתקיימות בתל אביב: קבוצה אנליטית ( רק מדברים), וקבוצה למטפלים בלבד המשלבת פסיכודרמה ואנליזה קבוצתית.
במקרים של הפרעות חרדה, התמודדות עם מצבי משבר נפשי , התמודדות עם חירום , אני ממליצה להתחיל תמיד בטיפול פרטני , בטיפול הפרטניים האלה, אני משלבת גישות של גוף-נפש שמסיעות בהפחתת התסמינים ומאפשרות לחזור לתפקודיות מלאה.

כאמור, אני מטפלת בפסיכודרמה בתל אביב ובקיבוץ ניצנים ובמסגרת טיפולים הפרטניים מגיעים אלי אנשים בהתקפי חרדה, בעבודה מערכתית ומשותפת עם הפסיכיאטר המלווה -במקרים שקיים כזה- אני מלמדת את המטופלים להבין את הסינטומים הגופניים ולשלוט בהם בעזרת שיטות כמו SE,  , EMDR , CBT.
לעתים קרובות פונים אלי כי "הילד עוש בעיות", בדרך כלל במקרים כאלו, אני בודקת היטב האם זה הילד מי שצריך טיפול, או זוג ההורים, שהם המטפלים העיקריים שלו. מהניסיון שלי והידע שהצטבר בעולם הטיפול במרבית המקרים ,ההורים הם אלו שזקוקים לטיפול והדרכה מקצועית צמודה. לעתים קרובות הילד רק מגיב ללחצים או קונפליקטים הזוגיים או אישיים של אחד מההורים.

לעתים מגיעים אלי אנשים שאומרים, אני לא מבין איך זה שאני לא מצליח להישאר בזוגיות... אני כל כך בשל לזה! אז מתחילים לחקור את דפוסי המחוייבות, תקשורת, של אותו אדם ולרוב מגלים את הפערים. אלו הינם המקרים בהם אני אמליץ להצטרף לקבוצה, כי במרחפ הפרטני, הדפוסים הבעייתים לא יבוא לידי ביטוי.
 
פסיכודרמה היא שיטה מבוססת על האמונה שבכל אדם יש מן הכוח הבורא והיוצר. כדי להגיע למפגש עם היצירתיות, על האדם לגלות את מקורות הספונטניות שלו. הספונטניות היא כוח הפועל בהווה ומניע את הפרט לקראת תגובה הולמת במצב חדש ותגובה חדשה על מצב ישן.
 
במסגרת זו בודקים יחסים בין-אישיים, קונפליקטים ובעיות רגשיות ומטפלים בהם על ידי שיטות שנלקחו מעולם התיאטרון והדרמה. המלה "דרמה", אין פירושה "משחק" או "הצגה". כאן היא משמשת בהוראתה הראשונית (במקורה היווני) – פעולה. כלומר, במקום לפתור בעיות המתעוררות בין אדם לבין עצמו, בין אדם למשנהו, או בתוך קבוצת אנשים על ידי דיבור, מועלות הבעיות על ידי הצגתן בפועל.
 
קורה משהו מיוחד כשהאדם "פועל" את החוויות, מחשבות, חלומות, קונפליקטים, מה שהיה נראה בצורה מסויימת, מקבל מימדים נוספים, החוויה היא הרבה יותר עוצמתית מהתיאור או ה"דיבור על". זאת גם הסכנה בפסיכודרמה, לכן חשוב מאוד שהמטפל יהיה מנוסה מאוד ורגיש לתכנים ולמצב של המטופל שבמרכז העבודה. לצלול מהר מדי לחוויה טראומטית עלול לגרום לפגיעה משנית מיותרת. כמו בכל דבר, הניסיון המצקועיות כאן הם חיוניים .

אני יודעת שהתהליך יוביל אותנו לקצב הנכון, אני לא מאיצה, אני לא מאמינה בקיצורי דרך....בתהליכים שהם ממוקדים, ניתן לטפל בסמפטום... אבל הבעיה , השורש, כמו בטבע, יצמיח עוד סמפטומים חלופיים אם לא נתמודד עם מקור הבעיה. להתמודד עם מקור הבעיה זה לא אומר שניתן לשנות את העבר, אבל כן ניתן לזהות מתי אנחנו חוזרים לדפוס הבעייתי ומתי הבעיה מנהלת אותנו או אנחנו מצליחים לנהל את הבעיה ולשלוט בה. במצבים כאלה, הסמפטום "ירים את הראש" אולי... אבל לא ישטלת על חיינו.....
 
 
יצירת קשר
המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.