הולכת רחוק - WILD - המלצה לספר

חיפוש מאמריםהולכת רחוק - WILD - המלצה לספר

dor

WILD  הולכת רחוק

 

זהו סיפור אמיתי, על ייאוש, אכזבה, כאב עצום, געגוע, וכעס.

אך זה גם סיפור אמיתי – על התמודדות אמיצה, שיקום, כנות ונצחון הגוף והתודעה.

מדובר על אישה צעירה, בת 26, שבגיל 22 איבדה את אמה בעקבות מחלת הסרטן.
אפשר לחשוב שזה מה שהפילו עליה משמיים במסגרת ההתמודדיות הקשות של החיים, אבל לא. ההתמודדות הזו הייתה רק כמה כמה שלבים מעטים לפני ההתמודדות האחרונה. לפניה – היה מאבק כואב במחלה, ועוד לפני כן, חיה חיים של עוני, ועוד שנים לפני כן, עד גיל 6, חיה עם אבא מכה ועם אמא שעזבה וחזרה אליו שוב ושוב עד שבגיל 6 לא חזרה יותר.
ולאחר כל אלו, כאילו זה לא מספיק כדי להתיש אותה - מאמציה לשמור על אחדות המשפחה עם אחיה אחותה, שאהבה כ"כ (אחיה כינה אותה "האמא השניה שלי") לא נשאו כל פרי, אבל לא לפני שהתישו אותה נפשית באופן סופי והובילו אותה לסמים, לבגידות ולגירושים כואבים.

אז היא עזבה הכל, והכינה את עצמה למסע רגלי שנמשך לאורך יותר מ 1,770 ק"מ.

בספר, היא מספרת את התהליך שהיא עוברת, הגופני, המנטלי והרגשי.

זהו אינו ספר ניו אייג'. אין כאן אמירות על החיים או אמונות. אין כאן עשה או אל תעשה.
ויש ציפייה כזו. יש ציפייה כי בספר שמתאר מסע שכזה יגיע החלק של התובנות העמוקות על החיים.

אך החלק הזה לא מגיע. לאורך ספר שלם מתוארת ההליכה הרגלית. הכתיבה כ"כ אמיצה וכנה שניתן לעיתים לחוש כאילו הקורא הוא זה שנמצא במהלכו של המסע.
והיות ולכל אחד במסע יש את התהליך האישי שלו – כך גם משאירה הסופרת, את האפשרות עבור הקורא לחוש את התובנות והתבונות העולות בו ממסע קריאת הספר.

להלן שלושה קטעים קצרים, המאפשרים טעימה קטנה ביותר מעוצמתו של הספר:

1. שבמהלך המסע שריל מתגעגעת לאחיה האהובים, שלמרות שהתרחקו ממנה לחלוטין והשאירו אותה לבד לטפל באמם הגוססת - היא אוהבת אותם כ"כ, היא מתגעגעת לתחושת ההגנה שיש בקבוצה המשפחתית הזו, ויחד עם כל האהבה הזו הייתה רוצה עכשיו שפשוט ימותו ...."הרגשתי שנאה לכל אחד ואחד מהם, דמיינתי מכונה גדולה מכסחת את מאה ושישים הדונמים של הבית שלנו, ערגתי לכך בכל ליבי . אז אהיה חופשיה – חשבתי. היות שלא היינו (היא ואחיה) מוגנים מהרס משפחתי אחרי מות אימי, הרס מוחלט לחלוטין יהיה בגדר הקלה
".


אמירה כנה וכואבת.


2. על מנת לעבור מסע שכזה, לאורך 1,770 ק"מ, בחום של 40 מעלות ואף בקור ובשלג לעיתים, כאשר נקודת המוצא היא משבר נפשי וחוסן רגשי נמוך – היא משננת לעצמה לעיתים תכופות כי היא "לא מפחדת מכלום" ודווקא בסוף, לאחר דרך עצומה וכואבת, היא מודה שהיא מפחדת ואומרת "אולי כבר הרחקתי מספיק כדי שיהיה לי אומץ לפחד".


3. "גיליתי שבעוד תמיד חשבתי שאני מחפשת את הדרך למילוט ממציאות חיי, בעצם חיפשתי את הדרך פנימה לעצמי". אמירה יפה שלה לאורך הספר שבה אומרת היא היא גלתה שבעוד שהיא תמיד חשבה שהיא מחפשת את דרך המילוט מחייה היא בעצם בכלל מחפשת את הדרך פנימה לעצמה.

בהזדמנות זו גם אמליץ על הסרט the peacefull warrior – הלוחם השליו – שגם הוא סיפור אמיתי כמעט לחלוטין, ואחד neygh המפתח מגיע לאותה התובנה בדיוק, כמו זו שהגיע שהגיע אליה סריל סטיינרד בסוף מסעה:

הלוחם השליו: "כולם אומרים לך מה לעשות ומה טוב בשבילך. הם לא רוצים שתמצא את התשובות בעצמך. הם רוצים שתאמין לתשובות (דרכי החיים) שלהם"

דן מלמן: "ותן לי לנחש, אתה רוצה שאאמין ואקח תשובות לחיים ממך"

הלוחם שליו: "לא, אני רוצה שתספיק לקבל מידע ותשובות מבחוץ ותתחיל להתחבר לפנימיות שלך ולקבל תשובות מעצמך, מבפנים."

והוא ממשיך..."אנשים מפחדים מאוד ממה שהם ימצאו בתוכי עצמם, (בהתקרבות נפשית לעצמם) אך זה המקום היחיד בו הם ימצאו את כל מה שהם צריכים בחיים....כל דבר שאי פעם תמצא ותגלה, כבר נמצא בתוכך".

אין דבר כזה ספר משנה חיים. החיים דינמיים, מלאים בהרפתקאות שכל את מהן דורשת כוח ועוצמה שונה. אך יש ספרים שמשנים עוד פיסה קטנה בתוכך, מרפאים נקודה קטנה, קטנה אך עדיין חשובה – והולכת רחוק של סריל סטיירנד הוא בהחלט ספר כזה.


לא ניתן שלא לסיים את קריאת הספר בהערצה לכותבת ובעיקר בהשתאות מהדרך בה הרימה ורפאה את נפשה מן השאול בהתמודדות אמיצה תוך שהיא משירה מבט אל כאבי החיים, עוברת דרכם, נרפאת, וממשיכה הלאה.


ספר מכאיב באמת. ועדיין מעורר השראה, עוצמתי, נותן תקווה – נוגע ללב, ומאפשר מסע פנימי אישי לכל קוראיו.
ניתן להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל ישירות למייל עדכונים על המאמר ועדכונים נוספים ממערכת אתר יוצרים מציאות.

הצטרפות לרשימת התפוצה בקישור זה.

המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.