מהי פסיכותרפיה? - יוצרים מציאות

חיפוש מאמריםמהי פסיכותרפיה?

אפרת ליבנה יוסקוביץ

מה היא פסיכותרפיה? (פסיכו= נפש/ תרפיה=טיפול )

מהי פסיכותרפיה או טיפול נפשי? מה ביכולתו לעשות עבור  בני אדם, ביחסיהם עם עצמם ועם אחרים?

ניתן לומר כי טיפול פסיכולוגי / פסיכותרפיה (נפשי, רגשי), עוסק במהותו בבני אדם ובהתמודדויות החיים שלהם, ביחסיהם עם  בני אדם אחרים, בתחושת המשמעות האישית שלהם ובהגדלת המרחב האישי והחופש.    

מצבי משבר, דכאון, חרדה, בדידות ותקיעות דוחפים אדם לחפש שינוי ועזרה בחייו.

פסיכותרפיה הינה טיפול מעמיק מאוד, אשר מתנהל תוך כדי שיחה בין המטפל, אשר מכיר מתוקף לימודיו וניסיונו המקצועי והאישי את מורכבותה הגדולה של הנפש, ובין האדם הפונה לטיפול.

ישנם סוגים שונים של טיפול. בדברי אתייחס לפסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית (דינמית) – בה הנני עוסקת מזה שנים רבות.

הטיפול הפסיכולוגי  - הפסיכואנליטי (דינמי) נשען על התפתחותן של תאוריות שונות, מימיו של פרויד בסוף המאה התשע עשרה ועד ימינו. הפסיכואנליזה התפתחה ומתפתחת לאורך השנים בתרבויות שונות ובזמנים שונים והיא מורכבת מזרמי חשיבה והתבוננות שונים על נפש האדם והאופן בו הוא מממש את חייו. עם זאת המשותף לגישות השונות הינו העובדה שהן  עוסקות רובן ככולן בבני אדם, החיים את חייהם על בעיותיהם והתחבטויותיהם השונות והממשיות בעולמם הפנימי והחיצוני.

הטיפול הדינמי הינו טיפול השם דגש ומתייחס לחלקי הנפש ומימדיה השונים, כמו גם  למערכות היחסים (הדינמיקה) בינהם. כמו כן מתמקד הטיפול באופן בו מקיים האדם את יחסיו עם החוץ ועם אנשים אחרים בסביבתו, האופן בו הוא חווה את העולם ואת יכולתו לייצר וליצור ולבנות משמעות לחייו.

אנשים פונים לטיפול על מנת להכיר את עולמם הפנימי, לחבר בין חלקים קטועים ומנותקים בנפשם, ולייצר תקשורת טובה יותר בינם לבין העולם הסובב אותם.

אחד מהגורמים החשובים והמסייעים לטיפול הינה מסגרת של מקום וזמן קבועים. לרוב נפגש המטופל עם המטפל בקליניקה שלו, למשך זמן קבוע (לרוב סביב השעה) אחת לשבוע ולעיתים יותר, בהתאם לצורך.

במהלך הפגישות מנסים להתחקות, לברר ולבחון את כל אותם המקומות בהם זקוק האדם לעזרה ובהם היה רוצה לעבור שינוי. 

המסע הטיפולי הינו מסע משותף בו מלווה המטפל את המטופל ונוגע יחד איתו בנקודות המשמעותיות ביותר בחייו. במהלך הטיפול נבנה קשר יחודי  ומיוחד מאוד בין המטפל למטופל.

הקשר  תומך בתהליך ומהווה נדבך חשוב ומשמעותי בעבודה המשותפת. קשר זה הינו קשר שונה מאוד ובאותה מידה דומה מאוד לקשרים אותם אנו מקיימים עם העולם. הוא תחום בזמן ובמקום, ומתקיים בנפרד ובמקביל לחיי האדם ולסביבתו. יחד עם זאת זהו קשר קרוב  אמיתי ומעמיק הנוצר כחלק מתהליך העבודה המשותפת.

השעה הטיפולית הינה שעה אישית ופרטית המעניקה לאדם הפונה חוויה יחודית ושונה. בתוך הקשר מתאפשרת אט אט היכולת לחשוב, להרגיש ולומר את האמת הרגשית אשר פעמים רבות אינה יכולה להיאמר או להיחשב בשום מקום מלבד חדר הטיפול. באופן זה, מתאפשרת אט אט התרחבותה של הנפש, יציאתה מתקיעויות, והרחבה של מימד החופש והעושר הנפשי בחיי האדם.

 לכל אדם ישנם צרכים וקשיים שונים והעבודה הינה אישית ומותאמת ליכולותיו, לכוחותיו ולתכונותיו האישיות של כל אדם. 

פעמים רבות המסע הטיפולי כרוך בקשיים ובגילויים מורכבים. אולם לצד הקושי זוכה האדם ברווח מתגמל שמלווה אותו לאורך חייו. 

אודות כותב/ת המאמר
אפרת ליבנה יוסקוביץ
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
פסיכותרפיסטית מוסמכת ועו"ס קלינית (M.A), מטפלת בגישה פסיכודינמית ובראייה משפחתית. מרצה באוניברסיטה. נסיון רב בטיפול במצבי חיים שונים
המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.