פירוש חלומות - יוצרים מציאות

חיפוש מאמריםפירוש חלומות

ארז שקלר

בתפיסה הטיפולית שלי ישנם שני סוגי חלומות המתרחשים בזמן השינה. האחד, נושא אופי רוחני מאוד, והשני משמש צוהר לשיחה עם תת-המודע. נתחיל מהסוג הראשון, המורכב יותר במובן זה שלתת לו מילים ותיאורים ברורים זו משימה לא פשוטה. חלום המחזיק באופי רוחני מתנהל על-פי אמות מידה אחרות מחלום "רגיל", החולם מזהה כי החלום מחזיק באופי שונה מפני שההתנהלות בו מרגישה אחרת מכל שאר החלומות, אלו חלומות המהוות פתח לשיח עם העולם הלא-גשמי. בזמן חלימה מנגנוני ההגנה שלנו מוחלשים באופן משמעותי, בזמן זה רבים מרגישים בנוח יותר לחוות חוויות רוחניות של תקשורת עם העולם שמעבר לחוויית המציאות בזמן ערות. בזמן זה, חולמים רבים מאפשרים לעצמם לנהל שיחה עם אדם קרוב שאינו בין החיים, מאפשרים לעצמם לקבל מסרים והדרכה מאלו שאינם עימנו. חלום זה פעמים רבות מלווה בהתרגשות גדולה ובעוררות גופנית.

הסוג השני של החולמות הוא למעשה צוהר מרתק לשיחה עם תת-המודע. תת-המודע מספר לנו סיפור על עצמנו, את סיפור הרבדים העמוקים שמתקיימים בתוכנו. התכנים המובאים על-ידי תת-המודע הם כאלו שפעמים רבות אינם נגישים לנו בזמן ערות. החלום במובן זה הינו ביטוי לתכנים הנמצאים מעבר למחסום, זה שער שנפתח בזהירות, ומציג בפנינו את מה שהנפש יכולה להכיל ורוצה להתמודד איתו. תוכן החלום הינו מעין סרט המוקרן בתוכנו, סרט שניתן ללמוד ממנו רבות על עצמנו וטומן בחובו מסר מעצמנו ועבורנו.

אם כך, איך עלינו לגשת לחלום? הנחת הבסיס הינה שחלומות מחזיקים בסימבולים, ישנם סימבולים אישיים בעלי משמעויות ספציפיות לכל קליינט, וישנם סימבולים קולקטיביים, סמלים משותפים לננו כחלק מהתרבות בה אנו חיים. פעמים רבות, סימבול יכול להדהד הן להקשרו האישי והן להקשרו הקולקטיבי. לדוגמה- תפוח יכול בהקשר האישי להיקשר לזיכרון הנוגע לסיפור משפחתי (סבתא אשר הכינה ריבות תפוחים) ואז ניתן לבדוק את המשמעויות של הקשר זה. בהקשר הקולקטיבי, תפוח הוא סימבול לבריאות, וסימבול לפיתוי, גם פה נבחן יחדיו את ההקשרים הרלוונטיים של משמעויות אלו למתרחש בחיי הקליינט בתקופה הנוכחית בחייו.

עיקרון נוסף שיש להכיר בבואנו להתייחס לחלום הוא שפעמים רבות הדמויות בחלום משמשות כמטאפורות לצדדים שונים המתקיימים בתוכנו. ניקח לדוגמה חלום שעלה באחת מפגישותיי בקליניקה: מטופל, אשר לצורך העניין נקרא לו עידו, גבר בשנות הארבעים לחייו, העלה בפניי את החלום הבא- עידו בשנים האחרונות מצא עצמו נמשך יותר ויותר לעולם הרפואה האלטרנטיבית, בתקופה זו הוא קרא ספרים רבים אודות הנושא והשתתף במספר קורסים. בימים אלו, עידו לקח חלק בכנס בנושא רפואה משלימה, באחד מימי הכנס עידו חלם כי הוא נמצא בבית חברת עבר מימי האוניברסיטה, לצורך העניין נקרא לה נטע. בחלום עידו ישוב על כסא בביתה של נטע, וזו מספרת את שיער ראשו, במהלך התספורת נטע מציעה להוריד את אוזניו ועידו מסכים להצעתה וכך אכן התרחש בחלום. לבסוף, נטע שאלה את עידו האם הוא אוהב את מראהו החדש (ללא אוזניים), ועידו התבונן במראה והתקשה להחליט האם מראה זה הולם אותו או לא, וכך הסתיים החלום.

עידו מסביר כי החלום לא היה אלים באופיו וגם לא מאיים, זה היה חלום "ניטראלי" בתחושותיו ובעיקר מבלבל מאוד. בזמן קצר של תשאול בו ניסינו להבין מה נטע מייצגת עבורו, עידו הסביר כי נטע היא הסטודנטית המצטיינת, "המדענית המושלמת", היא קיבלה הערכה רבה על יכולותיה הסטודנטיאליות הן מחבריה לספסל הלימודים והן ממרצי הפקולטה.

החלום שמעלה את ייצוג "המדע", התרחש בעת העמקתו של עידו בידע הרפואה האלטרנטיבית, כלומר, הקונפליקט הבאה לידי ביטוי בחלום הינו קונפליקט בין שני "קולות" המתקיימים בעידו, "הקול המדעי" ו"הקול האלטרנטיבי". "הקול המדעי" רוצה להוריד את אוזניו של עידו, כך שלא יוכל לשמוע את התכנים האלטרנטיביים בכנס.

 לאחר ההבנה הזו, אפשר להתייחס ליישוב הקונפליקט בין "הקול המדעי" ל"קול האלטרנטיבי" המתחוללים בעידו, ניתן למשל לבדוק מהו האיזון הטוב ביותר עבור עידו בין שתי תפיסות עולם אלו, היכן הוא ממקם את עצמו ביניהן ומה הוא בוחר לקחת מכל גישה, באילו הקשרים עידו מאמין כי המדע הינו הדרך הטובה ביותר לתת מענה לבעיות גופניות, ובאילו הקשרים הוא מאמין שהמדע "מפספס" ויש לתת מענה אלטרנטיבי לבעיה הגופני, או אולי כיצד הוא חושב שיש לשלב בין השניים.  הקונפליקט בחלום מבטא את רצון הנפש להבין באופן טוב יותר את העמדות והתפיסות של עידו בהתייחס לשני קולות שונים המתקיימים בו, ואולי גם להבין שקולות אלו אינן בהכרח בסתירה.

בכל הנוגע לחלומות, אנו הכל- התסריטאים, הבמאים, המפיקים, אנשי התאורה והסאונד, והשחקנים. כל אלמנט מבטא דבר מה בנפש, וכל שצריך זה לשאול את השאלות הנכונות ולהבין רובד נוסף ונפלא של עצמו שבסופו ריפוי ופתרון.

מעוניינים להשתמש בחלומות כחלק מתהליך ההתפתחות שלכםן? רשמו את חלומותיכםן... בוחרים להגיע אליי לפגישות? מוזמנים להביא עימכםן גם את רשומת החלומות שלכםן.

נתראה בקליניקה,

ארז.

***צילום: ירדן מרקוס-קליין***

המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.