זוגיות מתחילה מבפנים - יוצרים מציאות

חיפוש מאמריםזוגיות מתחילה מבפנים

ארז שקלר

אחת הדרכים המרכזיות בדרך לקשר האהבה הנכון והגבוה ביותר עבורנו היא עבודה על עצמנו במטרה להתקרב כמה שיותר ל"אני השלם" שלנו. כלומר, להפנות את משאבינו הנפשיים (והכלכליים) להתפתחות וצמיחה של "העצמי". במובן זה, השאלות הנכונות הינן אילו רצונות היינו רוצים להגשים כבר עכשיו בחיינו? האם יש משהו שתמיד רצינו לעשות ולא נתנו לכך מקום? לאילו כיוונים היינו רוצים לפתח את עצמנו? ואיך כבר עכשיו ניתן לתת ביטוי לאהבות שלנו בעולם? ליצירתיות הטמונה בנו ולשמחה שיש בכוחנו ליצור בעולמנו. למשל, אחת הקליינטיות שלי זוכרת חוויות מדהימות הנוגעות לרכיבה על סוסים, פעילות שמילאה לה את הלב בצעירותה, אך זנחה לפני שנים. קליינטית אחרת, נמשכת מאוד לציור, אך מעולם התנסתה בכך באופן מעמיק יותר, זו הזדמנות נפלאה עבורה להתחבר לאהבה הזו שקיימת בה. כל חיבורלאהבות המגוונות שיש לעולם להציע לנו, מחבר אותנו לאנרגיה של אהבה ביומיום, יש לכך את הכח למלא את הנפש באהבה, קודם כל לעצמנו ולחיינו.

ומה בינתיים? האם זה אומר שלא יוצאים לדייטים? התשובה לכך היא אינדיבידואלית, יש כאלו שמרגישים שמה שמתאים להם כרגע זה לקחת הפסקה מעולם הדייטים בזמן שהם עושים את העבודה הזו עם עצמם, מרגיש להם נכון להיות מרוכזים באופן מלא בעולמם (הפנימי והחיצוני), על-כן, עליהם לקחת כמה זמן שיחפצו במטרה להתחבר חזרה לעצמם לפני שהם יוצאים החוצה למימוש הפוטנציאל הזוגי שלהם.

לעומתם, אחרים מרגישים שהם רוצים להמשיך ולחוות את עולם הדייטינג רק הפעם מתוך הבנה חדשה, על-פיה גם המפגשים שאינם תואמים את ציפיותינו ורצונותינו המודעים, הם כאלו שיצרנו בחיינו. לעתים באופן שאינו מודע, אנו מושכים לחיינו אנשים שלא מספקים את צרכינו ו/או מכאיבים לנו ללב, אך עלינו לקחת על כך אחריות במובן זה שאנו לומדים מהם את כל שעלינו ללמוד בדרך לקשר הגבוה ביותר שלנו. לדוגמה, לאחרונה קליינט תיאר בפניי קשר רומנטי שנמשך כמה שבועות, קשר שטמן בתוכו הבטחה גדולה לבאות, אך נקטע במפתיע על-ידי הצד השני, שבפשטות אמר ש"לא מתאים להמשיך" והתנתק מחייו. בחנו יחדיו את המקומות בהם הרגיש חווית נטישה בחייו, נתנו מקום לעיבוד החוויה ברמה הרגשית, ולמידה ממנה. בחנו גם את האפשרות שהוא "נוטש את עצמו" בהקשרי חיים מסוימים, ונתנו גם להקשרים אלו מרחב. השיחות סביב נושא זה החזיקו בכח ריפוי אדיר עבורו בכל הנוגע למימוש קשר זוגי גבוה יותר הנחווה באופן חיובי יותר.

בשני המקרים, בין אם מרגיש לנו מתאים לעשות "הפסקה" מעולם הדייטינג, ובין אם מה שמתאים לנו זה להמשיך לצאת לדייטינג, יש לנו מספיק "מקרי בוחן" בדמות חוויות וזיכרונות מאינטרקציות רומנטיות איתן ניתן לעבוד. האינטראקציות הרומנטיות בחיינו, בדומה לשאר חוויות חיינו, הן מפגשים מול אנשים שתואמים את התדר שלנו ואת ה"תוכנות" שלנו לגבי עצמנו, הן משמשות "ראי" פנימה לשיעורים שלנו עם עצמנו. ניקח לדוגמה בחורה, לצורך העניין נקרא לה סיון (וזה תקף כמובן לשני המינים וגם למפגשים חד-מיניים). סיון באופן שיטתי פוגשת גברים שלא "רואים" אותה, גברים אשר מרוכזים בצרכים שלהם וברצונות שלהם, באופן הבא על חשבון הצרכים והרצונות שלה. האינטראקציות עם גברים מסוג זה, מאפשרת לסיון לבחון מדוע היא מכניסה לחייה גברים מעין אלו, כיצד זה תואם את הסיפור שלה? למשל, ניתן לבחון האם לסיון ישנן חוויות חיים בהן היא הרגישה שלא "רואים" אותה, אילו זיכרונות יש שם? ובאילו הקשרים וסיטואציות? ואולי גם סיון למדה בעקבות כך לא "לראות" את עצמה? את רצונותיה וצרכיה? משם אנו בוחנים את ההקשרים הספציפיים של חוויות אלו וההשלכות של אלו על חייה, לומדים מהן, ופועלים על עצמנו עד שמתגלה לפנינו מציאות אחרת.

לבסוף, אחרי שמעלים את כל האמונות שאנו מחזיקים לגבי קשר זוגי, לגבי אהבה רומנטית, לגבי עצמנו ולגבי האחר, תת-המודע שלנו יוכל לייצר חוויות חדשות עבורנו. נוכל להגיע למפגש רומנטי שלמים יותר, מחוברים יותר לעצמנו, ולפגוש שיקופים של יחסנו הטובים עם עצמנו. שם יהיה מקום לבחון את "האנרגיה השלישית" בין שניים הנפגשים למטרת קשר רומנטי, "האנרגיה השלישית" זה החיבור האותנטי בין שניים, ולשם נכון להפנות את תשומת הלב, שם אין אגו, אלא רק אמת קטנה לגבי פוטנציאל הקשר, פוטנציאל החיבור.

איננו יכולים לצפות מאף אדם לאהוב אותנו כך שיתמלא החלל בבטן של חוסר אהבת העצמי, אנו גם נגלה קושי לתת אהבה לאחר כשאנו לא אוהבים את עצמנו. האהבה מתחילה מבפנים, וזו חלק מהאמת אודות יחסים זוגיים בעידן החדש.

שלכם באהבה,

ארז

***צילום: ירדן מרקוס-קליין***

המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.