שיחה אישית על תהליכי השמנה, הרזיה והפרעות אכילה - יוצרים מציאות

חיפוש מאמריםשיחה אישית על תהליכי השמנה, הרזיה והפרעות אכילה

אסנת זילברמן

 

אסנת זילברמן הינה יועצת לתזונה בריאה בגישת הרמב"ם ומטפלת רגשית מוסמכת M.A.

אל עולם התזונה והבריאות נחשפה אסנת לאחר שאובחנה עם רגישויות למזון. מאז, במשך שנים רבות, היא חוקרת את התחום ומלווה  לריפוי רגשי באמצעות תזונה נבונה דרך תהליכים אישיים וקבוצתיים.

"וזהו בדיוק הקסם שבשינוי, האנרגיות מתחלפות, תחושת חיוניות ניעורה לחיים ולעיתים נוצרים שינויים גם ברבדים יותר עמוקים דרך תהליך שינוי מותאם אישית".

בעמוד זה ניתן לקרא את החלק הראשון בריאיון עימה המתייחס להתמודדויות מגוונות אותם חווים כולנו בהקשר של אורח חיים בריא, תזונה והקשר הבלתי נפרד שלה לבריאותינו הפיזית והרגשית.
בסוף העמוד, תוכלו למצא את הקישור לחלקו השני של הריאיון ובו מידע חיוני לכל אחד ואחת מאיתנו.

מניסיונך המקצועי, באיזה שלב בתהליך הרזיה ושינוי לאורח חיים בריא ניתן לדעתך להצביע  על הנקודה בה כדאי להתיעץ עם איש מקצוע? באיזה שלב בדרך חשוב להבין שהיא כבר בלתי אפשרית ללא סיוע מקצועי?

פעמים רבות אנשים עוברים דרך של ניסוי וטעיה בתוך עולם התזונה המושפעת רבות גם מן ההמלצות השונות במדיה אשר מולידות חוויה של בלבול ושאלות. דרך כזו, עשויה להוליד תקופות חוזרות ונשנות של שינויים תדירים ומשמעותיים במשקל, חסרים תזונתיים משמעותיים, ואפקט רגשי תנודתי.

הבחירה האם ומתיי להיוועץ באיש מקצוע שזורה בחוויה אישית פנימית כי על אף הניסיונות הנעשים התוצאה המיוחלת אינה באה לידי ביטוי. בין אם מדובר בירידה במשקל או לחלופין בשיפור מדדי בריאות.

מעבר לכך ישנם מצבים בהם אמליץ באופן ישיר על פניה לאיש מקצוע למן תחילת התהליך:

1.   אנשים שסובלים מבעיות בריאות שונות וזקוקים להמלצות תזונתיות מוקפדות ומדויקות למצבם. בין  השאר: סכרת, לחץ דם, בעיות עיכול ומעיים, עייפות כרונית וכמובן גם בעת מחלות מורכבות וכרוניות למיניהן

2.    אנשים שעברו ניתוחים בריאטריים בכדי לשמר תוצאות ולהימנע ממצבים של דלדול מאגרים חיוניים  בגוף

3.    אנשים שנוטלים טיפול תרופתי לאיזון נפשי

4.    במקרי אלרגיות ורגישויות למזון

 קיים ידע ומידע רב בעולם המדיה הדיגיטלית אודות דרכי הרזיה וכלים להתמודדות עם הפרעות אכילה. אם כך, הכין נכנס הצורך לתהליך אישי מול איש מקצוע?

פעמים רבות בעיני, עשיית תהליך השינוי עם איש מקצוע מתחום התזונה חשובה וקריטית מאחר והוא מאפשר ניתוב ודיוק בהליך השינוי למן ההתחלה ומונע תהליכי ניסוי וטעיה מתסכלים בדרך אל היעד . לווי מקצועי כמוהו כיד המובילה בשביל הזהב המותאם והמדויק לצרכיו של המטופל , מקצר ומשפר תהליכי בריאות בדיוק ובמהירות.

כדוגמה לכך,  אתאר כאן תהליך לווי של מטופלת אשר טרם הגיעה ללווי, סבלה זמן רב מסימפטומים שונים ורבים של עיכול וביניהם: נפיחות, גזים, עצירות, עייפות רבה, ירידת אנרגיה, חוסר תיאבון ותחושה כי כל מזון הנאכל מתקשה להתעכל . טרם הגיעה ללווי, עברה בדיקות רפואיות שונות וחודרניות בחלקן ומאחר ולא היה כל ממצא, אובחנה כבעלת מעי רגיז מבחינה רפואית ולמעשה נותרה ללא מענה.

בהגיעה לקליניקה נעשה מיפוי ובחינה של מגוון היבטים בחייה:

מימד הפיזי   -  מעבר לתזונה תומכת מצב: הורדת מזונות "מזיקים" מהתפריט הקיים, הוספת מזונות תומכי מצב פיזיולוגי בשילוב מאכלים קלי עיכול.  כמו כן, הפניה לבדיקה רפואית נוספת שטרם נעשתה לאיתור טפילי מעיים.

בחינת אלרגיות ורגישויות למזון - אשר משפיעות על מגוון הסימפטומים ובאופן כללי על איכות החיים.

במימד הרגש - הבנה באיזה מצב/תקופה בחיים מצויה המטופלת , מאפייני אישיות, סטרס ועוד

לסיכומו של דבר: לאחר תהליך של כחצי שנה בקליניקה חל שפור משמעותי בסימפטומים עימם הגיע. ראשית, אובחן טפיל במעיים שניתן לו טיפול רפואי ותזונתי תומך. מעבר לכך המעבר לתזונה מותאמת וקלת עיכול אפשר תהליכי ניקוי והחלמה לגוף , נבנה תפריט נקי ממזונות אליהם היתה רגישה ובמקביל בחרה אותה אישה לעבור תהליך של טיפול נפשי בכדי להתבונן בחייה באומץ ולייצר שינויים.

לעיתים, על אף שינוי תזונתי וסיגול הרגלי אורח חיים בריא, תהליך ההרזיה פשוט לא מתרחש, מהן הסיבות שיכולות להיות למצבים מעין אלו?

             אמנה כאן שתי סיבות אפשריות מתוך מכלול רב: 

      סטרס - כאשר אנו חווים סטרס הגוף מפריש הורמוני לחץ הקרויים קורטיזול  ואנדרנלין שמייצרים תאבון מוגבר למזונות מתוקים ושמנוניים. מעבר לכך דווקא בזמני לחץ, גוברת הנטייה לאכילה רגשית כצורך בפיצוי ונחמה לנפש.

בנוסף, סטרס מייצר מצב מנטלי ופיזי של "אחזקה" ואי שחרור וישנה האטה בקצב חילוף החומרים מאחר והדם מוזרם לגפיים לצורך התמודדות עם מצב "הסכנה"

עליה וקוץ בה - בחיים המודרניים אנו חווים לחצים ללא הרף שחלקם הרב מדומה ומתנהל בראשינו. בשל כך יש חשיבות רבה להכניס תהליך מוסדר של רגיעה ונשימה למהלך החיים – פרקי זמן של אתנחתא, ספורט וכל דבר שמיטיב עם הנפש

      חוסר איזון בבלוטת התריס - בלוטת התריס משחררת למחזור הדם הורמונים אשר שולטים בקצב חילוף החומרים. שיבוש בפעילותה באופן של תת פעילות, עשויי להוביל לעצירה ומניעת ירידה במשקל .לשם כך, יש ליצור איזון בפעילות הבלוטה באמצעות דגשים תזונתיים תואמים, שימוש בצמחי מרפא ורפואה משלימה , מעבר לשיטת הטיפול התרופתי הקונבנציונלי.

 

הפרעות האכילה המוכרות הן אנורקסיה ובולמיה, האם ישנן הפרעות אכילה נוספות, פחות מוכרות, שחשוב לעלות את המודעות לקיומן?

כל מצב שמלווה בהתקפי אכילה בלתי נשלטים, או לחלופין שליטה קיצונית במאכלים הנכנסים לגוף ומצבי הימנעות, חשוב לבחון אותו לאורך זמן ולראות שאינו מתפתח לכדי הפרעת אכילה חמורה. בנוסף, ישנם מצבים של אכילה רגשית המאפיינים את מרביתנו ואף את כולנו, במצבים בהם אדם חש אשמה ומצוקה פנימית סביב אכילה בלתי נשלטת, המלצתי היא לפנות לקבלת יעוץ מקצועי.

את חלקו השני של הריאיון עם עוד מידע חיוני וחשוב ניתן למצא בקישור זה.
 

אסנת זילברמן - יועצת לתזונה בריאה בגישת הרמב"ם
מטפלת קלינית – רגשית 
M.A) )

יעוץ פרטני * הרצאות * סדנאות

התמחות: רגישויות למזון, מערכת העיכול, אנרגיה נמוכה, התמודדות עם סטרס

               אורח חיים בריא

קליניקה  פרטית  בגבעתיים :  רח' הל"ה  9 גבעתיים

פרטי התקשרות :   - תזונה בתבונה

050-6792490

osnatofek@gmail.com

 

 

אודות כותב/ת המאמר
אסנת זילברמן
תזונה בתבונה
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
יועצת תזונה בשיטת הרמב"ם
המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.