תהליכים לטיפול בטראומה ושחרור רגשי - יוצרים מציאות

בחר/י מטפל/ת באזור מגוריך

מטפלים מוסמכים לטיפול בטראומה וריפוי רגשי

re-moving
שירה שטרנפלד- תרפיסטית בתנועה, יצירה והבעה
פסיכותרפיה, טיפול בתנועה
תרפיסטית בתנועה M.A ומנחת קבוצות מוסמכת. קליניקה פרטית, טיפול קבוצתי, סדנאות.
yaniv tanami
Yaniv Tan
אימון אישי לחיים (קואצינג)
"דע את עצמך" - לכל הידע, הטכניקות ושיטות הטיפול קיים מכנה משותף, אתם מכירים אותו,אתם מרגישים אותו, אפגוש אתכם שם. פגישות אישיות באשדוד, טיפול מרחוק בסקייפ ובטלפון לתושבים משאר אזורי הארץ והעולם
אור בגים
אור בגים
אימון אישי לחיים (קואצינג), פסיכותרפיה, טיפול בתנועה
מייסדת שיטת "נפש חיה" - לימוד נתיב השלמות הפנימית, מטפלת רגשית רב - חושית, מתמחה בתנועה ובמגע. מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים.
איילת בראל זומר
איילת בראל זומר
פסיכותרפיה, CBT
היי. שמי איילת, מטפלת CBT בזכרון יעקוב ובנימינה ועובדת סוציאלית M.A, מטפלת התנהגותית קוגנטיבית (cbt), פוטותרפיה ומנחת קבוצות. מטפלת בנוער ומבוגרים.
איריס קאפח
איריס קאפח
פסיכותרפיה, CBT
מטפלת CBT בקרית אונו והסביבה (טיפול קוגניטיבי התנהגותי,בעלת ניסיון ומומחיות בטיפול באנשים הסובלים מבעיות חרדה, על סוגיה השונים, OCD, טראומה, דיכאון, ומחלות נפשיות
אנה בוגומולובה
אנה בוגומולובה
פסיכותרפיה, תרפיה באומנות
טיפול באומנות, תרפיה קוגניטיבית-התנהגותית ופסיכותרפיה יונגיאנית
אפרת ליבנה יוסקוביץ
פסיכותרפיה, טיפול זוגי, טיפול משפחתי
פסיכותרפיסטית מוסמכת ועו"ס קלינית (M.A), מטפלת בגישה פסיכודינמית ובראייה משפחתית. מרצה באוניברסיטה. נסיון רב בטיפול במצבי חיים שונים
גי אורפז
גי אורפז - פסיכולוגית קלינית
פסיכותרפיה, CBT, פסיכולוגיה קלינית
פסיכולוגית קלינית מומחית בטיפול וייעוץ רגשי ונפשי. להתמודדות עם בעיות אישיות, חברתיות, מקצועיות ומשפחתיות.

על טיפול בטראומה - המשמעות של המילה טראומה ביוונית היא פציעה או חבלה. בהקשר הנפשי טראומה זה מצב בו חווה הגוף, נפש פציגעה רגשית קשה כתוצאה מהתרחשויות שהן קשות בתחושתו של הנפגע.

התרחשויות אלו יכולות להיות: תאונה פתאומית, המצאות במצבים של לחץ רגשי גבוה לאורך זמן (ילד שמצוי בבית עם מריבות עזות לאורך שנים בים ההורים), התעללות פיזית, ניצול כוח או מרות, ניצול מיני, חוויות מלחמה קשות, אסונות טבע.
המשותף לכל גורמים אלו היא התחושה של חוסר ביטחון במפתיע, הלם, חוסר מוכנות להכיל רגשות עזים בעוצמה רבה בפרק זמן קצר, תחושה בה הקרקע נשמטת מתחת לרגליים ממש, בעיקר רגש  של חוסר אונים מוחלט.

בנוסף, ישנה תחושה של חילול עולמות הפנימי והגופני של האדם יחד עם תחושת חוסר ישע אמיתי ואיום ממשי לשלמות הגוף והנפש. החוסר האונים והאופן המפתיע שנכנס האירוע הטראומתי למציאות, ללא כל הזהרה, יוצרים מצב של קפיאה רגשית המתבטאת בקפיאה של  אנרגיה.

תחושת קיפאון זו משמרת  מצב רגשי/אנרגטי גם שנים רבות לאחר היום בו נחווה האירוע הטראומתי. למעשה, מצב קיפאון זה והשמרותה של החוויה במערך העצמי הגופני מיצרת חוויה שקרית כאילו האירו בעצם חוזר על עצמו שוב שוב. לכן, ישנה חשיבות מכרעת לתחילת הטיפול בטראומה סמוך ככל שניתן לזמן התרחשותה , כך יחווה הנפגע פחות מצבים בהם הוא "חווה" אותה שוב ושוב באופן מדומה.

התוצאות של קיפאון זה הן רבות ומגוונות:

  • יצירת מערך התגוננות נפשית היוצר ריחוק, בדידות
  • קשיים בתקשורת הבינאישית הבאה לידי ביטוי בהתגוננות יתר או תוקפנות יתר
  • חוויה תמידית של מצב לחץ וחרדה
  • תחושה תמידית של חוסר אונים, פחד וחשש מהתנהלות בעולם

הקשר בין טיפול בחרדות לטיפול בטראומה
אירועים טראומתיים לא בהכרח נמצאים בזכרון המודע. לכן, הבנת התסמינים של מצב טראומתי עוזרים רבות לאנשי מקצוע מתחום הטיפול הרגשי להבין את עולמו הפנימי של המטופל ולעלות השערה להתרחשות של אירוע טראומתי גם אם אין המטופל מעלה  או מספר על אירוע שכזה.

במקרים בהם אירועים הם קשים מידי מבחינה רגשית, המערכת העצבית שלנו מדחיקה אותם לתת מודע גם שכל מערך הנפשי שלנו מושפע ממנה אך אין אנו זוכרים את האירוע.
הדבר נכון בעיקר לחוויות טארומתית בגילאים צעירים בהם המערכת הרגשית של הילד הרבה פחות מוכנה להתמודדות שכזו ונעזרת במנגנון ההדחקה להשרדות.

מצב חרדה מתרחש כאשר תת המודע שלנו מזהה סכנה שזכורה לו מחוויות רגשיות בעבר. תת המודע בעצם מפעיל את החרדה כמנגנון הגנה לסכנה שהוא מזהה שעומדת להתרחש.

סובייקטיביות

הטראומה היא חוויה סובייקטיבית ולכן טראומה תתרחש רק כאשר אירוע מסויים נקלט ככזה אצל הנפגע.
מצב מסויים בו יש איום לחים עלול ליצור קיפאון טראומתי אצל אדם אחד בעוד אצל שהאחר שחווה את אותה החוייה בדיוק יזכר האירוע כמקרה עם רגשוצ שליליים מתונים לכל היותר.

דוג' לכך היא תושבי הפריפריה שחוה הפגזות לאורך שנים. על אף שהאירוע הוא בעל משמעות שלילית לכולם, חלק מהאנשים חווים זאת כזכרון רגשי לא נעים של פחד מתון בלבד בעוד שאחרים יחוו זאת  בחווייה ש"תרשם" בתוכם כחוויה טראומתית.המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.