טיפול בהתמכרויות תהליכי ריפוי וגמילה - יוצרים מציאות

בחר/י מטפל/ת באזור מגוריך

טיפול בהתמכרויות תהליכי ריפוי וגמילה - יוצרים מציאות

איילת בראל זומר
איילת בראל זומר
פסיכותרפיה, CBT
היי. שמי איילת, מטפלת CBT בזכרון יעקוב ובנימינה ועובדת סוציאלית M.A, מטפלת התנהגותית קוגנטיבית (cbt), פוטותרפיה ומנחת קבוצות. מטפלת בנוער ומבוגרים.
איריס קאפח
איריס קאפח
פסיכותרפיה, CBT
מטפלת CBT בקרית אונו והסביבה (טיפול קוגניטיבי התנהגותי,בעלת ניסיון ומומחיות בטיפול באנשים הסובלים מבעיות חרדה, על סוגיה השונים, OCD, טראומה, דיכאון, ומחלות נפשיות
אפרת ליבנה יוסקוביץ
פסיכותרפיה, טיפול זוגי, טיפול משפחתי
פסיכותרפיסטית מוסמכת ועו"ס קלינית (M.A), מטפלת בגישה פסיכודינמית ובראייה משפחתית. מרצה באוניברסיטה. נסיון רב בטיפול במצבי חיים שונים
גי אורפז
גי אורפז - פסיכולוגית קלינית
פסיכותרפיה, CBT, פסיכולוגיה קלינית
פסיכולוגית קלינית מומחית בטיפול וייעוץ רגשי ונפשי. להתמודדות עם בעיות אישיות, חברתיות, מקצועיות ומשפחתיות.
גיא מסד
תהליך רגשי לגיוס כוח הריפוי הפנימי
NLP ודמיון מודרך
מנחה בכיר ב-NLP ודמיון מודרך, מטפל בשטיפה אנרגטית ופרחי באך.תהליכים לריפוי והחלמה מהמקור הרגשי. קליניקה באיזור השרון וטיפולים בסקייפ מרחוק לתושבים משאר אזורי הארץ
דפנה קרטה שורץ
פסיכותרפיה
פסיכותרפיסטית גופנית
יהודית לוי
יהודית לוי
הדרכת הורים , פסיכותרפיה, יעוץ זוגי, CBT
מטפלת CBT בתל אביב והסביבה ופסיכותרפיסטית -מטפלת מוסמכת המטפלת ביחידים,זוגות ומשפחות. בעלת ניסיון רב בטיפול ביחידים, זוגות ומשפחות - טיפול וליווי המוביל לצמיחה ולשינוי.
יעל לסר
טיפול נפשי ורגשי
פסיכותרפיה, טיפול זוגי, טיפול משפחתי
טיפולנפשי בתל אביב, ניסיון של מעל ל 30 שנים בטיפול רגשי ונפשי בנוער ומבוגרים

 

טיפול בהתמכרויות יכול להוות תהליך משנה חיים למי שמוצא את נקודת האומץ לקחת את חייו בידיים ולהחליט שלא עוד – שהגיע הזמן לחיות חיים תקינים מאוזנים ובריאים.

התמכרות יכולה לפגוע בהיבטים רבים כ"כ של החיים להשפיע ואף לגרום לקריסה בהיבט של מצבים כלכליים,  יחסים זוגיים, יחסי הורים וילדים, חיי חברה ואף למשברים בריאותיים שעלולים להיות בלתי הפיכים. על כן, טיפול מקדים ככל שניתן בבעיה יטיב עם איכות חייהם של כל הנוגעים בדבר.

הורים רבים, בעיקר מקבוצות אוכלסיה חלשות מתמודדות עם ילדים שמצאו את הריפוי לקושי איתו הם מתמודדים בחייהם באלכוהול וסמים עוד מגיל צעיר, מקום בו קיימת תמימות ואי הבנת מכלול ההשלכות המזיקות שיש להתמכרות ככל שלל גווניה.
גם אבות המכורים למשחקי קלפים והימורים הם משהו ששכיח בקרב אוכלסיות חלשות וקשיי יום אך כמבן מאפיינות גם אוכלסייות אחרות ונוגעת כמעט בכל מעמד ותרבות בעולם.
התמודדות עם קשיי החיים משוצפת לכל בני האדם. אתגרים קיימים בשלב כזה או אחר אצל כולם ולעיתים חלק התמודדות זו קשה מידי ע שמובילה מבלי משים לאט לאט להתמכרות.

ההתמודדות עם התמכרויות היא בעיה וקושי שמשותפים לאנשים ואוכלסיות מכל העולם על אף השוני התרבותי. בכל מקום. מיליוני אנשים מכורים לסקס, סמים, אלכוהול, סוכר ופחמימות (כן, זו התמכרות), מכורים למסך ומחשקי מחשב, הימורים ועוד.

החולשה שהביאה להתמכרות היא אותה  חולשה שלא מאפשרת ומונעת ממי שסובלת מהתמכרות לחפש ולמצוא את הדרך להבראה וחזרה לשגרת חיים תקינה ובריאה.

יחד עם זאת כדאי להבין את סוגי הטיפול בהתמכרויות שיכולים לעזור לצאת ממצד התמכרות כאשר הבנה בסיסית חשובה היא שעל אף שישנם סוגי התמכרויות שונות, ברוב המקרים המקור הוא בריחה מהתמודדות עם כאב או תסכול מודחק.

התמכרות לסמים

ההתמכרות לסמים היא מחלה לכל דבר והיא מאופיינת ב צריכת חומרים המשנים את המבנה הכימי של המוח מה שגורם להתנהגויות ושגרת חיים לא נורמטיבית.

ברוב המקרים התמכרות לסמים אלכוהול מתחילה בצריכה קלה שהולכת וגדלה עם הזמן עד שהופכת מבלתי שליטה לתלות של ממש של המכור בחומרים הכימיים. תלות זו יוצרת שיבוש וחוזר איזון מנטלי, רגשי ופיזי ומשבשת את כל מהלך חייו בהדרגתיות.
המכור בעצם עובר למצב בו הוא נמצא בפכייה נשפית ופיזית לצריכה קבועה של אלכוהול וסמים. ההתמכרות למשעה משפיעה על אזורים במוח שיוצרת תחושה של רצון ליותר ויותר מעוד חומרים ותחושה שגויה לפיה חומרים אלו הינם צרכים השרדותיים בלעדיהם לא יתכנו חיים – בעוד שכמובן, ההיפך הוא הנכון.

למעשה צריכה נוספת מתדקלת יותר חלקים אלו במוח מה שבעצם רק מגביר את עוצמת ההתמכרות, מעגל שבמקרים מסוימים קשה מאוד לצאת ממנו ללא עזרה חיצונית.

הטיפול שיבחר להתמודדות וריפוי תלוי בסוג ההתמכרות וכן בצורך האישי של הסובל מההתמכרות. כך או כך, בכל המקרים הפעולה המיידית תהיה השעיית הפעולה הממכרת ולאחר מכן טיפול רגשי עמוק לטיפול בשורש ומקור הבעיה.

תהליך ההתנקות הוא לרוב החלק הקשה והמאתגר. גם אם מדובר בהתמכרות התנגותית כגון התמכרות למשחקי מחשב, או התמכרות למסכים, יש כאן ניקוי דפוסים שמקורם בפעילות פיזית במוח ואכן נעשית כאן עבודת ניקוי.
כל שינוי הוא לרוב מאתגר לתודעה שלנו, ולגוף שלנו.

היות והמקור להתמכרות הוא לרוב רגשי/תודעתי לאחר זמן הניקוי נשרד תהליך ממושך של ריפוי רגשי וליווי לצורך בדיקה של שמירה על הקיים.
למערכת העצבים קשה לקבל את שינוי בחיינו והיא מתנגת לשינוי רק מעצם היותו. על כן, נדרשת  סבלנות וכוח רצון רב  מאוד אך גם הם לא מספיקים לרוב נדרשת תמיכה חיצונית במסגרת ליווי וטיפול פרטי או במסגרת מכון ויטפול קבוצתי לריפוי וגמילה מהתמכרויות.

במהלך טיפול בהתמכרויות פרטני או אישי לרוב נעשית עבודה תודעתית שמבינה את הגורם לכך ומתעמת איתו, דורשת לרוב מהמכור/ה לסקס, סמים, אלכוהול, טלווזיה ומסכיםף הימורים, להתעמת עם ההתנגות שלהם, להבין את השפעותיה העמוקות והמרחיקות לכת ולשנקוט צעדים אמיתים תוך חיזוק החוסן הנפשי על מנת לשמור מלחזור על התנהגות זו.

טיפול מוצלח כמובן דורש התנתקות מולחטת מהסביבה שחיזקה התמכרות זו בעבר.

הטיפול הוא לרוב לא שטחי אלא מעמיק ומבין את מצבו הרגשי והנפשי של המטופל, הגורמים הסביבתיים העכשווים ומהעבר כדי להבין את עולמו הפנימי של המכור.
ההנחה ברוב המקרים היא כי בעולמנו הפנימי ישנם רגשות מודחקים שקשה לנו להתמודד איתם כגון כעס, תחושת השפלה, כאב, בושה, אשמה,  טינה, אבל, תסכול, חוסר אונים, תחושת נחיתות ועוד
לעיתים, ההתמודדות הרגשית היא כ"כ קשה שמצב זה יוצר התמכרות – כלומר בריחה מעולמינו הפנימי והצמדות של גורם חיצוני באופן כפייתי. מכאן, נוצר שינוי מצב פיזי במוח שמחזק את ההתמכרות שהופכת כעת להיות לא רק מופשעת מההיבט הרגשי אלא גם מההיבט הפיזי.

על אף שיש מקרים בהם נכפה טיפול על ידי גורמי חוק, עיקר ההצלחה של הגמיהל תלויה ברצונו של המטופל לכך.
לרוב, תהליך הגמילה דורש כמה סבבים עד שהוא מושלם סופית ומתפקידו של הסובל מהתמכרות לזהות את התסמינים כאשר הם מופיעים ולפנות לעזרה ופנות למלווה מטפל הצמוד לו כאשר אלו מופיעים על פני השטח ויותר מכך, מומלץ ברוב המקרים גם במצב של ניקוי מלא לשמור על שגרה של טיפול קבוע לצורך שמירה על חוסן וחוזק רגשי ופיזי.

בראש עמוד זה ניתן למצוא מטפלים רגשיים לטיפול בהתמכרויות כולל פסיכולוגים קליניים, פסיכותרפיה, עובדות סוציאליות, מטפלות בתנועה, הבעה, יצירה, פיסול, פסיכודמה, פסיכותרפיה גופנית, פוקוסינג וטיפול התנהגותי קוגנטיבי (CBT) שנמצא יעיל מאוד בהתמודדות עם התמכרויות.

בתהליך נכון, טיפול וריפוי שכזה, על אף הקושי בתהחלה והאומץ הרב שנדרש, יש ביכולתו לשנות חיים ולעבור ממצב של תלות לשגרת חיים איכותית וחופשיה יותר ובעיקר מעבר להוויה של שלווה, תחושת שלמות וחיבור פנימי עמוק שמקורם בתהליכי ריפוי שוחרור רגשי. זהו תהליך שכל אחד ואחת ראויים לו על מנת ליצור לעצמם את מציאות חייהם במגוון היבטי החיים.

 

 

המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.