הדרכת הורים - יוצרים מציאות

 


הדרכת הורים - ייעוץ בשלבי ההורות השונים

תהליך ליווי - הדרכת הורים: כמה פעמים מצאנו את עצמנו מביטים בילד שלנו וחושבים....." למה הם לא מגיעים עם חוברת הפעלה או ספר הוראות???"......

הילדים שלנו, הדבר הכל כך יקר הזה, איתם אנחנו ממש לא רוצים לטעות! חשוב לנו לעשות את הדברים בדרך הנכונה ולהרגיש שאנחנו מעניקים להם את ההכוונה הטובה ולומר את הדברים הטובים......

אבל המציאות היא, שעם כל הרצון הטוב והאהבה והשמחה, כשנולד ילד נולדים איתו גם  המון סימני שאלה.... נולד איתו ספק..... נולדים רגשות אשמה......

אז נכון, יכול להיות שקראנו את הספרים המומלצים והיינו בסדנאות מעשירות ובאמת עשינו כל מה שצריך. אז מה עוד???

אז קודם כל, להירגע. להיות מוכנים להודות בפני עצמנו שאנחנו עדין לא יודעים הכל, וזה בסדר!!! אחר כך אנחנו חייבים להבין, שכדי להדריך את הילדים שלנו בצורה הטובה ביותר, אנחנו חייבים קודם כל לדעת איך להדריך את עצמנו. תחשבו שאתם נמצאים בטיול, בשביל סבוך ומפותל ואפילו שאתם לא מכירים את המקום ולא יודעים לאן לפנות, אתם רגועים. כי יש את המדריך שמכוון. מה יקרה אם פתאום המדריך יסתובב אליכם, יתחיל להילחץ ולשדר סימנים שהו אלא יודע?? אתם תילחצו, ובצדק. אנחנו המדריכים של הילדים שלנו בטיול הזה בשביל החיים, וגם אם יש רגעים שאנחנו מבולבלים, בואו נישאר רגועים ולא ניצור אווירת מתח שבטח לא תעזור.

לילדים שונים, בגילאים שונים, יש צרכים שונים. כשאנחנו רוצים להדריך ילד איך להתנהג בגן, זה כמובן שונה ממצב בו אנחנו רוצים להדריך את הילדה בגיל ההתבגרות איך לשמור על עצמה ועל גופה. אז לפני הכל בואו נעשה לעצמנו סדר, ונמפה את הצורכים. נמקד את עצמנו כדי שיהיה לנו ברור, מה יש ומה חסר. לאן אנחנו רוצים להגיע, מה אנחנו רוצים להעניק לילדים, למה לדעתנו הילדים צריכים את זה ומה גישתם של הילדים כלפי הנושא.

אני מאמינה שתחילת הדרך בהדרכת הורים יעילה היא לגרום להורים להבין את עצמם טוב יותר. ברגע שברור להם מה התוכן של הדברים אותו הם מנסים להעביר לילדיהם ועל איזה צורך הוא עונה (האם זהו צורך פיסיולוגי כמו הורים שמעבירים פעוט תהליך של גמילה מחיתולים או האם זהו צורך חברתי כמו ילדה שמתמודדת עם קשיים חברתיים, האם מדובר על התלבטות איך להתמודד עם ילד שציונו נמוכים?..... אין סוף לדוגמאות) אז יותר פשוט למפות את הדרך ולהבין איך לפעול ולמי כדאי לפנות.

דבר נוסף, חשוב שההורה יעשה מול עצמו מיפוי של הערכים שחשוב לו להעביר לילד, ומה המשמעות המעשית של כל ערך. הדבר יעזור כדי ליצור סולם עדיפויות. הרי יש משפט חכם שאומר "אתה צריך לבחור את הקרבות שלך" ובאמת לא כדאי להפוך כל עניין קטן לאירוע דרמטי. חשוב שנכיר את עצמנו ונבין מה חשוב לנו להעניק לילדים שלנו תוך התחשבות בסביבה ובמציאות בתוכה אנו חיים, וכך נוכל לכוון את עצמנו טוב יותר ובצורה מספקת מול הילדים.

אחרי שעשינו מול עצמנו את הבירורים הללו, נשאל את עצמנו מה חסר לנו. האם חסר לנו ידע בנושא? האם חסרה לנו תמיכה של גורם שלישי (גננת, בני זוג,חברים, משפחה מורכבת, אחים)? האם חסרה לנו הכוונה מאיש מקצוע שיוכל לסייע להעביר את המסר לילדים?

מענה על השאלות שמוצגות כאן יפשט לנו את התמונה שלפעמים נראית מאד מבלבלת, ואז נוכל לקחת את התובנות ולתרגם אותן לעשייה בפועל. בהתאם למה שהבנו, חשוב שנפנה למקומות המתאימים ודרכם נשלים את התהליך. הדרכת הורים היא עניין  עמוק שחשוב שההורה יתחיל מול עצמו על מנת שיוכל לשמש כמדריך מוצלח לילדיו.

המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.