מטפלים בפסיכותרפיה גופנית - יוצרים מציאות

אינדקס מטפלים/ות - סינון לפי סוג התמחות מקצועית

התמחותמטפלים מוסמכים בפסיכותרפיה גופנית

h
דפנה קרטה שורץ
פסיכותרפיסטית גופנית
פסיכותרפיה גופנית

כשאתם מדברים על פסיכותרפיה גופנית, למה אתם מתכוונים?

שאלה מצויינת. ואנחנו כאן כדי לענות עליה.

עולם הפסיכותרפיה שפרץ לחיינו בעשורים האחרונים הולך ומתרחב ותופס תאוצה. והוא מכנס תחתיו עשרות שיטות ודרכי טיפול עליהן כבר שמענו אבל לא היה לנו מושג שהן קשורות זו לזו.

אז בואו נעשה סדר בעניינים.

הפסיכותרפיה היא בעצם טיפול רגשי- נפשי שמבוסס בחלקו על תורת הפסיכולוגיה שקדמה לו.

תחת המטריה הזו, מתרחבות הדרכים לסיוע נפשי רגשי, ונוספות, כמעט בכל שנה, שיטות חדשות ומרתקות. שיטות כמו הCBT ואחרות שהוכחו כמסייעות למצבים קשים של חרדות, דיכאון וטראומות שהפסיכולוגיה הוותיקה התקשתה לסייע להן.

כיום יש לנו מבחר עצום ורב של דרכי טיפול והתמודדות, עד כדי כך שכשאנחנו נדרשים לבחור לעצמנו מטפל, אנחנו הולכים לאיבוד בתוך המגוון הזה.

ולכן חשוב שנערוך היכרות ונבין מה מציעה לנו כל דרך.

אחת הדרכים בטיפול הרגשי נפשי היא הפסיכותרפיה הגופנית, אותה יסד וילהלם רייך, עמית של פרוייד, והיא הולכת ומתפתחת יחד עם ההבנה על הקשר החזק בין גוף לנפש, ועד כמה כל תהליך נפשי משפיע על הגוף ולהיפך.

הפסיכותרפיה הגופנית טוענת, בדיוק כמו בפסיכולוגיה, שהמון חוויות ילדות של האדם, כאלו שהוא אפילו לא זוכר, משפיעות על החיים העתידיים שלו והן שגורמות לו להרגיש תקוע, כואב, חרד או כל דבר אחר, במשך שנים רבות אחר כך.

העניין הוא שבניגוד למוח שלא זוכר את החוויות הללו, הגוף כן זוכר, והוא מגיב.

זו הסיבה בגללה הרבה אנשים סובלים מכאבים וקשיים פיזיים שונים ולרפואה המערבית אין פתרונות עבורם. כי השורש לקושי נעוץ אי שם בעבר, בחוויה, טראומתית יותר או פחות, שהאדם לא זוכר ולכן אין לו אפשרות לטפל בה. רבות מחוויות חיינו מודחקים בתת מודע בשל אי היכולת שהייתה לנו ביגלאים צעירים יותר להתמודד עם הקושי הרגשי. הזכרונות האלו באים לידי ביטוי בגוף, שזוכר הכל ומבטא את שמתחולל בעולמנו הפנימי.

פסיכותרפיה הגופנית מכירה את הקשר ההדוק הזה בין הביטוי של הגוף לבין הקושי של הנפש להתבטא ולכן, בנוסף לתקשורת המילולית הקיימת בין מטפל למטופל בפסיכותרפיה, מאפשרת הפסיכותרפיה הגופנית התייחסות גם לגוף עצמו, באמצעות מגע, עיסוי, מדיטציות, נשימה ותנועה, דמיון מודרך, אומנות ועוד ועוד דרכים שמאפשרות למטופל לשחרר, באופן לא מילולי, קשיים וחסמים שמפריעים לו להתקדם.

למי מתאימה השיטה הזו?

בראש ובראשונה היא מתאימה לאלו המתקשים לבטא את עצמם באופן מילולי.

אלו יכולים להיות אנשים בוגרים שקשה להם להפתח ולספר על עצמם ואלו יכולים להיות גם ילדים צעירים שהשפה שלהם עדיין לא עשירה מספיק.

ישנן שיטות בפסיכותרפיה הגופנית המותאמות במיוחד לילדים, כמו טיפול באומנות ועוד.

השיטה הזו מתאימה גם לאלו הסובלים מקשיים פיזיים ומתקשים לאתר את הגורם הרגשי או הנפשי לקשיים הללו.

הפסיכותרפיה הגופנית מהווה שיטת טיפול יעילה למגוון רחב של בעיות וקשיים ובהם: התמודדות עם מחלות וכאבים כרוניים, התמודדות עם מחלת הסרטן, התמודדות עם שכול ואובדן, התמודדות עם טראומה וחרדות, בעיות וקשיים בתקשורת והתנהלות תקינה ונורמטיבית בסביבה חיצונית, ובכלל שחרור וריפוי רגשי עמוק דרך התחברות לגוף ולזכרונות השמורים בו.

בעזרת הפסיכותרפיה הגופנית מקשיב המטפל לגוף ומחפש את נקודת החיבור בין הקושי הגופני לקושי הרגשי ואז, בעזרת הכלים שקיימים אצלו, הוא מסוגל לטפל בשניהם במקביל כדי ליצור מצב בו המטופל יוכל להשתחרר, פעם אחת ולתמיד, מהקושי ומהמצוקה בהם הוא נמצא.

חשוב להדגיש, שבניגוד לטיפולים הוליסטיים המתמקדים בגוף עצמו בלבד, הפסיכותרפיה הגופנית עדיין עוסקת בעיקר בפן הרגשי, ומשתמשת בכלים פיזיים כדי לאפשר לאדם לבטא את עצמו בדרכים נוספות כשהמיקוד בסופו של דבר הוא בקושי הנפשי.

אז אם אתם מחפשים כלי אפקטיבי אבל גם עדין במיוחד, שיותאם אישית עבורכם ועבור הצורך והיכולות שלכם, בדקו את האפשרות של טיפול באמצעות פסיכותרפיה גופנית. זכרו שגם בתוך השיטה הזו קיימות מספר דרכים וכדאי לבדוק איזו מהן מתאימה לכן ביותר.

זכרו, כשאתם פונים לחפש מטפל, ודאו שהוא מוסמך ובעל ידע ונסיון המסוגלים לתת לכם מענה.

אצלנו באתר תוכלו למצוא רשימת מטפלים מוסמכים ומנוסים, אפשר למצוא אותה כאן.

בנוסף ניתן למצוא באתר רשימת מטפלי בשיטות טי]ול אחרותש גם הן שמות דגש על הקשר של גוף נפש ובהן פוקוסינג, תרפיה בתנועה, פסיכודרמה.

המתן