חיפוש מאמריםפיברומיאלגיה - טיפול מהמקור הרגשי

גיא מסד

ספטמבר 2016

ומה אם הכאב או המחלה הם לא בעיה? מה אם בעיה פיזיולוגית היא בעצם השתקפות של האופן שבו האדם חווה את העולם, השתקפות של צורת החשיבה שלו?

גישה זו, בנוגע לסיבות הופעתן של מחלות שונות והקשר המתבהר בין בעיה גופנית וחוויה מנטאלית-רגשית, הולכת וצוברת תאוצה ובאה יותר ויותר לידי ביטוי גם בקרב אנשים שונים מתחום הרפואה והמדע - גישה שמתארת את הקשר שבין גוף ונפש כדבר שחשוב ללמוד לשים אליו לב כאשר רוצים לפתור בעיה פיזיולוגית מהשורש.

בסדרת המאמרים הבאה אתייחס למחלות, כאבים וסמפטומים גופניים שונים מההיבט של המקור הרגשי שלהן ואתן מספר טיפים בכדי שהסובלים מבעיות שונות ידעו מה כדאי להם לעשות בכדי להרגיש יותר טוב ואף להחלים.

 

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא מחלה שמעבר למאפיינים שונים שיש בה, סובלים ממנה מדווחים על 2 סימפטומים עיקריים - כאבים ועייפות. מתי אדם בריא חווה עייפות וכאבים? אם משהו יילך מהבוקר עד הערב להתאמן בחדר כושר, בסבירות גבוהה שבסוף היום הוא יהיה מאוד עייף וירגיש כאבים במקומות שונים בגוף.

פיברומיאלגיה מייצגת את הדימוי הזה שאדם מרגיש שמרגע מסוים ומסיבה מסוימת בחייו הוא נאלץ "לסחוב" את כל העולם על הכתפיים שלו. מדובר באירוע שבו אדם פירש את המציאות כך שלא הייתה לו ברירה אלא לקחת אחריות, כי רק כך הוא יוכל להרגיש בשליטה ושהדברים יקרו כמו שהוא חושב שהם אמורים לקרות. לאורך זמן, זה מתחיל להכביד כמו משקולות שהאדם סוחב כל היום, מהבוקר עד הערב. זה מעייף וזה מכאיב.

ובאיזה אירוע או רגע מדובר? אחד הדברים שמיוחסים לפיברומיאלגיה זה שהיא מתקשרת עם ירידה בתפקוד יותרת הכליה, לה מיוחסים הקשרים של משברים בנושא טריטוריה. חשש ממעבר דירה מסיבות שונות (גם מוות של אדם או גירושין יכולים ליצור אצל חלק מהאנשים אילוץ של שינוי טריטוריאלי), שינוי מקום העבודה ואפילו דברים שיכולים להראות לעיתים כפעוטים, כמו שינוי מקום שינה או חדר בבית, או בעל תפקיד חדש בעבודה שלוקח נתח מהעבודה או גורם לשינוי מקום במשרד, כל אלו נכללים באירועים שיכולים להתקשר עם משברים טריטוריאליים.

תופעה מעניינת אחרת אצל חלק מהמתמודדים עם פיברואמיאלגיה היא שלאורך זמן הם כמו שוכחים מי הם בלי המחלה והם מתקשים לחשוב על האפשרות שניתן להירפא. בנוסף, בשל התפיסה של האחריות המוטלת על כתפיהם, הדרך היחידה של החולים בפיברומיאלגיה לנוח זה להיזכר שכואב להם ולכן יש להם אישור, ומותר להם לעצור למספר רגעים.

הבשורה החשובה היא שיש עדויות על נשים שהחלימו מפיברואמיאלגיה. לכן, המסקנה המתבקשת היא שזה אפשרי. ומה יכול לסייע לחולי פיברומיאלגיה להרגיש יותר טוב ואף להחלים?

טיפול במקור הרגשי של מחלה או בעיה גופנית דורש מענה בשני מישורים.

הראשון, יצירת אנרגיה מחודשת בגוף ע"י תזונה ופעילות גופנית אן אירובית. תזונה שטובה לחידוש האנרגיה אצל כל אחד היא מיצי ירקות ומרק עצמות. לטיפול ממוקד בפיברומיאלגיה ההמלצה היא לאכול ירקות שורש וכן לקנות בחנות טבע חימר, להשרות אותו במים למשך הלילה ולשתות בבוקר את המים המסוננים. פעילות אן אירובית פשוטה של תרגילי מדרגות ומשקולות ביכולתה לעשות את העבודה.

המישור השני קשור בטיפול רגשי לפתרון משברים ולחידוש זרימת האנרגיה בגוף. חשוב שהאדם יבחר את המטפל והשיטה שמתאימים לו לביצוע תהליך ניקוי רגשי אפקטיבי, לצורך קבלת פרספקטיבה חדשה על אירועי העבר ומתן כלים לשיפור התפקוד היום יומי ולשיפור איכות החיים.

הטיפול בכל המישורים במקביל מגביר את אפקטיביות הטיפול ויכול להביא לשיפור משמעותי במצבם הבריאותי של חולי הפיברומיאלגיה.

לפרטים נוספים ושאלות ניתן לפנות אליי באמצעות דרכי התקשורת באינדקס זה או דרך הודעה אישית בדף הפייסבוק שלי.

בשורות טובות ובהצלחה.

שלכם, גיא מסד

אודות כותב/ת המאמר
גיא מסד
הקשבה אקטיבית - אימון לשחרור כאבים
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
מנחה בכיר ב-NLP ודמיון מודרך, מטפל בשטיפה אנרגטית ופרחי באך.תהליכים לריפוי והחלמה מהמקור הרגשי.הרצאות וסדנאות ולמטפלים ולקהל הרחב

מאמרים אחרונים

אהבה עצמית קודם כל!

את אוהבת את עצמך? את יודעת מה זה עבורך אהבה עצמית? מתי בפעם האחרונה הסתכלת במראה ואמרת לעצמך "אני אוהבת אותך!" ?

לקריאה נוספת

גיל המעבר וזוגיות

והפעם גיל המעבר....בנימה נשית אך לא רק לנשים! 50 + וכל הפלוסים! גיל המעבר חובק בתוכו שינויים רבים- פזיולוגיים, נפשיים, פסיכולוגיים, רגשיים, שינוי באורח החיים,

לקריאה נוספת

כשהחוץ פוגש את הפנים

דימוי הגוף משפיע על כל אחד ואחת מאיתנו, כמעט בכל שלב בחיים. החל מגיל צעיר מאוד יתן לראות את השפעתו של העיסוק במראה החיצוני והמאפיינים הפיזיים שלנו על תחושת הביט

לקריאה נוספת

זוגיות מתחילה מבפנים

מהי החוכמה הטמונה באמרה השגורה "זוגיות מתחילה מפבנים"? כיצד קשרים רומנטיים הם "שיקוף" של עצמנו ומערכת האמונות שלנו?

לקריאה נוספת

אהבה - מה קורה לה בזוגיות?

כולנו מתחתנים מתוך אהבה ועם תחושה שהאהבה והזוגיות הם לנצח. המטרה בטיפול זוגי היא ללמוד כיצד ניתן להיענות האחד לצרכיו של השני, לשמר ולהחיות את האהבה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

החלום ושברו - ילדים בקבוצה

קבוצות ילדים להורים בתהליכי גירושין - זה אתגר מיוחד במינו. דווקא בגלל שמדובר בילדים שהמסגרת הקבוצתית הראשונה שממנה הם יוצאים אל העולם, מתפרקת.

לקריאה נוספת

בעיות שפה בגיל המבוגר

עם העלייה בגיל, ניתן להרגיש שינויים ביכולות השפתיות שלנו. מהם הקשיים השכיחים בשפה בגיל המבוגר ומה ניתן לעשות לגביהם?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

שיקום הפרעות שפה, דיבור ובליעה

קלינאי תקשורת הוא בעל מקצוע פרא-רפואי, המאבחן ומטפל בהפרעות שפה, דיבור ובליעה. מהם הליקויים שיכולים להיגרם ליכולות אלו בעקבות מחלה נוירולוגית או נזק מוחי?

לקריאה נוספת

פיברומיאלגיה - טיפול מהמקור הרגשי

גישה שמתפתחת יותר ויותר גם בקרב אנשי רפואה היא זו המתארת את הקשר שבין גוף ונפש כדבר שחשוב ללמוד אותו כאשר רוצים לפתור בעיה פיזיולוגית מהשורש. והפעם פיברומיאלגיה

לקריאה נוספת

המסע שלי לרפואה הסינית

לפני שאתחיל לספר לכם על המסע המופלא להתמחות בסין בתחום הרפואה הסינית, אקדים ואספר לכם קצת על התהליך שעובר מי שבוחר להיות מטפל ברפואה סינית.

לקריאה נוספת

מהי באמת תזונה נכונה ובריאה?

תזונה נכנה ובריאה – מה באמת נכון לכל אחד מאיתנו? כל כך הרבה נכתב על נושא הבריאות, שלמי שבאמת מחפש את התשובות - קל ללכת לאיבוד.

לקריאה נוספת

מהי אכילה רגשית ואיך מתמודדים איתה?

אכילה מתוך מתח ולחץ וכל סיבה אחרת בעולם ולאו דווקא מתוך רעב מכונה "אכילה רגשית" והיא מתאפיינת באכילה בלתי מבוקרת של מזונות עתירי קלוריות .

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מהו שפע?

מהו שפע? אילו סוגי שפע קיימים? מהו "החוק הרוחני" אודות שפע? כיצד שפע בא לידי ביטוי בחיי היומיום? וכיצד להכניס יותר שפע לחיינו?

לקריאה נוספת

הגשמה עצמית

מהי הדרך להגשמה עצמית? כיצד הגשמה עצמית נקשרת ליצירתיות? למרחב של אי-ידיעה? מהן הפעולות שביכולתנו לעשות אל עבר ההגשמה הטובה והגבוהה ביותר של העצמי?

לקריאה נוספת

שלושה מיתוסים על כלכלת המשפחה

מיתוס 1: רק משקי בית שהכנסותיהם נמוכות צריכים יעוץ בכלכלת המשפחה.המונח משק בית, בהקשר זה, מתייחס למשפחה או יחיד או קבוצה המנהלים ביחד את ההכנסות וההוצאות שלהם.

לקריאה נוספת

המוח כמכונת צילום משוכללת

הוא ":לעולם לא יהיה לך את מה שאתה מבקש" אני כ"כ מאמין בכוחה של מחשבה, שמשפט זה היה תמוהה לחלוטין עבורי. האמנתי תמיד שאם אני רוצה משהו, אבקש, ואם אדבוק במחשבה חיובית כל מבוקשי ייתגשם.

לקריאה נוספת

סקיצות

על ניסוי ותעייה (סקיצות) כחלק מהגשמה, מהצלחה. האם יכול להיות שכל מה שהחל כרעיון, אינו אלא הסקיצה בדרך להשגת התוצאות?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מה מפריע לך להיכנס להריון

היום כל אישה שרוצה להיכנס להריון ולא מצליחה יכולה ללכת למרכז הפוריות, לעבור בדיקות וטיפולים ללא תלות בתוצאות של הבדיקות. האם אישה בריאה זקוקה לטיפולי פוריות?..

לקריאה נוספת

האם את מרגישה באסה שאת עדיין לא בהריון

90% מהנשים מאלה שפונות אליי על שאלתי איך הן מרגישות עם זה שהן לא מצליחות להרות עונות במילה אחת "באסה". אז אם גם את מרגישה כך אני מזמינה אותך לקרוא את המאמר הזה

לקריאה נוספת

למה זה טוב שתהיה אצלך בעיית פוריות

אם אשאל נשים המתמודדות על קושי להיקלט להריון – האם זה טוב שיש אצלך בעיית הפוריות יענו לי ש'לא'. האם זה טוב? האם זה לטובה? ומה עושים?

לקריאה נוספת

כלי מעשי שיעזור לסדר את הביוץ

היום אני אסביר לך גישה טבעית איך לפתור בעיות של הביוץ. אני מזכירה לך שבגישה שלי, כל התופעות במציאות שלך הן השפעות של תת-מודע שלך. כנסי כדי ליישם כלי פשוט שיעזור

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאיפה מתחילים לדבר על טראומה מינית?

למרות השינויים החלים, טראומה מינית נותרה טאבו, נושא שאינו מקבל מרחב ראוי. חוויה זו אשר הנפש חוותה כקיצונית משליכה באופן משמעותי על הקשרי חיים רבים ומגוונים.

לקריאה נוספת

מהי פסיכותרפיה?

מהי פסיכותרפיה? (פסיכו=נפש, תרפיה=טיפול). כיצד היא יכולה לעזור ומה ביכולתה לעשות עבור בני אדם, ביחסיהם עם עצמם ועם אחרים?

לקריאה נוספת

טראומה ושבר נפשי

טראומה הינה פגיעה פיזית או נפשית הגורמת נזק ממושך לאדם ומגבילה או משנה את תחושותיו ואת התנהגותו. מה עושה הטראומה לנפש האדם וכיצד ניתן להתמודד איתה ולטפל בה?

לקריאה נוספת

דיכאון

דיכאון בא לידי ביטוי ברמות שונות מקל ועד חמור, ותסמיניו משפיעים על מערך החשיבה, הרגש וההתנהגות של האדם כמו גם על מצבו הפיזי. מהו דיכאון וכיצד מטפלים בו?

לקריאה נוספת

NLP ודמיון מודרך - מה זה? ואיך זה יכול לקדם אותנו?

NLP ודמיון מודרך הינן שתי שיטות מאוד עוצמתיות לניקוי תת-המודע מדפוסים אוטומטים שמונעים מאיתנו להיות מי שאנחנו באמת -להיות אותנטים.

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

דיאלוג עם הילד הפנימי

שיח עם הילד שהיינו, הילד שמתקיים בנו ונוכח בחיינו עד היום. "הילד הפנימי" יכול ללמד אותנו המון על מי שאנחנו ברבדים העמוקים ביותר שלנו.

לקריאה נוספת

פירוש חלומות

איך להתייחס לחלומות? איזה "סיפור" בא החלום לספר לנו? מדוע זה חשוב להתייחס לחלומות? ומה ניתן ללמוד על עצמנו מתוך פירוש החלום?

לקריאה נוספת

המפגש שלי עם האימון האישי לחיים

איך גיליתי את האימון האישי לחיים, איך חוויתי את התהליך, איך הוא שינה את חיי ואיך גיליתי את הייעוד והתשוקה שלי.

לקריאה נוספת

זמן פציעות

שינויים במעגל החיים פוגשים אותנו ,באופן טבעי, וגם בהפתעה. היכן נפגשים החלומות שלי עם השלב הקרוב שאליו אני עוברת ?

לקריאה נוספת

ביטחון עצמי - הבמאי של חיינו - חלק 1

כיצד מתמודדים עם ביטחון עצמי נמון ודימוי עצמי שלילי אצל ילדים, נוער ומבוגרים ומהם דרכי הטיפול?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

סיפור על שינוי תודעתי שאני מישם בחיי

שינוי תודעתי לא בהכרח אומר לדעת, לעיתים הוא מרמז על הכוח בלא לדעת, ועל אי הידיעה שיכולה לכלול בתוכה פתח לעולם טוב. בלוג חדש שלי על שינויים דרך התודעה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

הלב של יוצרים מציאות

אתר יוצרים/ות מציאות הינו  קרקע פוריה של מודעות, השראה וכלים לצמיחה ויצירת מציאות יפה יותר בכל תחומי החיים.

לפעמים, אנחנו עסוקים/ות בהתמודדות עם האתגרים שלנו, בלהחזיק את הראש מעל למים ומבלי לקחת לרגע עצירה ולומר - "יש לי מטרה, הגיע הזמן שאמצא פתרון להגיע אליה ואשתמש בו".
זוהי עבודה מאתגרת ואין צורך לעשות את השינוי והדרך לבד- 

 

המתן