חיפוש מאמריםדיכאון

אפרת ליבנה יוסקוביץ

כולנו מכירים תקופות בהן אנו מדוכאים או מדוכדכים מעט. אנשים לרוב חשים כך כאשר החיים מפעילים עליהם לחץ גדול או כבד מדי. השימוש היומיומי במונח "דיכאון" מתייחס לרוב למקרים בהם אירועי חיים רווי מתח מתישים את כוחותינו, או כאשר אנו מתמודדים עם מצב משברי כלשהו.

דוגמאות לכך יכולות להיות התמודדות עם מערכות יחסים מתוחות בבית או בעבודה, עומס רב מדי או מורכב של מטלות יומיומיות, או מצבי משבר כגון שינוי מקום עבודה או מגורים, גירושין, וכדומה. נוספים לכל אלו הינם כמובן המקרים בהם אדם חווה עצב עמוק או תחושת חסר כתוצאה מאובדן כלשהו בחייו (אובדנו של אדם אהוב, פיטורים מכאיבים וכדומה).

תקופות אלו של דכדוך או עצב כתוצאה מאובדן הינן תקופות קשות, בהן סיוע של מערכת תמיכה קרובה או שיחות עם איש מקצוע יכולות לסייע לעמוד בהן ולשרוד אותן.

דכאון, אינו רק תחושה זו של עצב, אבל או מתח. הדיכאון הקליני בא לידי ביטוי ברמות שונות מקל ועד חמור, ותסמיניו משפיעים על מערך החשיבה, הרגש וההתנהגות של האדם כמו גם על מצבו הפיזי, בהתאם לחומרת המצב. הוא מאופיין במצב רוח שפוף ומתמשך, בחוסר אנרגיה, חוסר יכולת לחוש הנאה או ערך ובחוסר עניין כללי.  הדיכאון "שודד" מהאדם את עצמו. הוא מחזיק אנשים כשבויים בתוך עצמם.

דכאון  מוביל לתחושת ערך עצמי ירוד, להרגשה כי אין כל טעם לדברים, הוא מלווה לרוב בחוויות של ביקורת עצמית קשה, התבודדות חברתית,  וחוסר בטחון. האדם המדוכא חש עייף, עצוב, מבולבל, מפוחד ואשם, וכלל מערך חייו וסביבתו מושפעים ממצבו.

אנשים הנמצאים במצב של דכאון חשים חוסר אונים ופחד עצום. הם מרגישים כי אינם מסוגלים להתמודד עם חייהם, לארגן אותם ולנהל אותם כרצונם. העתיד נראה חשוך, מפחיד וחסר תקווה,  ויתכנו מצבים בהם האדם אינו רואה עוד טעם להמשך חייו.מחשבות אובדניות כלליות או קונקרטיות עלולות ללוות מצבי דכאון שונים.

לכל אלו  מתלוות פעמים רבות גם תחושות של אשמה ובושה על המצב, ואמונה של האדם כי הסביבה אינה יכולה להבין את המתרחש בליבו. כך עלול להיווצר מצב בו האדם המדוכא מפנים את רגשותיו, מתרחק מחברים או בני משפחה ומעצים את תחושת הבדידות והסבל אותה הוא חווה.

ברמה הגופנית יתכנו חרדות בריאותיות, תנודות בתאבון ובמשקל, כאבים גופניים ללא ממצא פיזיולוגי מוסבר, הפרעות וקשיי שינה, קשיי ריכוז או זיכרון וכיוצא באלו.

הסיבות לדיכאון הינן רבות ומורכבות ונובעות ככל הנראה משילוב בין נטיות ביולוגיות – תורשתיות לבין האופן בו גדל האדם, המשפחה בה גדל, אירועי חיים קשים ומורכבים וההתמודדות השונה איתם, ונסיבות חייו של האדם בעבר ובהווה לאורך שנותיו, מילדות ועד בגרות. עבור כל אדם מתקיים מארג סביבתי- נפשי- ביולוגי שונה, ולכן כל מקרה של דכאון שונה בנסיבותיו ובאירועים אשר הולידו אותו. ישנם מקרים בהם נוכל לזהות "טריגר"  בהווה אשר הוביל למצב של דכאון, ובמקרים אחרים, התחושה היא כי הדיכאון הינו פנימי יותר, ואינו תלוי בטריגר חיצוני בהווה.

את הדיכאון אפשר לחוש בדרכים שונות ובעוצמות שונות. אחת התגובות המכשילות ביותר בקרב אנשים הנוטים ללקות בדיכאון הינה ההסתגרות בתוך עצמם, ונשיאת המשא הכבד על כתפיהם בלבד. הדיכאון ניזון מן הבושה והחשאיות, ובמילים אחרות, ההבעה והיכולת לדבר את הדיכאון "ולתקשר" אותו הינה אויבו הגדול של הדיכאון ולמעשה הדרך להתחיל ולהתמודד עמו.

הפניה לאיש מקצוע, ולטיפול רגשי עשויה להיות עניין מכריע במסגרת הסיוע להשגת החלמה.לעיתים, בנוסף לשיחות עם איש מקצוע, נדרש יעוץ פסיכיאטרי  וסיוע תרופתי על מנת לעזור לאדם לחלץ עצמו מן המצב אליו נקלע.

שיחות עם איש טיפול, מציעות חלל בו יכול האדם להשמיע את קולו ולהיות מושמע בכבוד. הטיפול הנפשי, כולל יצירת פתיחות לכל אשר מטריד ברמה האישית והרגשית, והתמודדות עם מצבי חיים שונים.

מפגש עם  זיכרונות ורגשות כואבים וקשים הינו דבר אשר רובנו מנסים להימנע ממנו. פגישות עם איש טיפול, המכיר היטב את מורכבותה ונפתוליה של הנפש, מסייעות לאדם במאבקו עם פחדיו, מחשבותיו ותחושותיו. האדם המטפל חובר לכאביו הרגשיים של הפונה לטיפול ומנסה להבין ביחד אתו את נסיבות חייו ואת עולמו הפנימי, במטרה לבנות יחדיו את העוצמה הרגשית לה הוא זקוק בכדי לחיות את חייו באופן חופשי ושלם יותר.

התמודדות עם חיינו הפנימיים, האישיים והבין אישיים הינה משימה מורכבת עבור כולנו. היכולת לצרף אדם נוסף, למסע אותו אנו עוברים בחיינו, מאפשרת לאדם הפונה לעזרה לחשוב את מחשבותיו בשניים, ובכך להרחיב את יכולת ההתמודדות  שלו ובסופו של דבר להעצים את כוחותיו בדרך ליציאה מהדיכאון.

אודות כותב/ת המאמר
אפרת ליבנה יוסקוביץ
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
פסיכותרפיסטית מוסמכת ועו"ס קלינית (M.A), מטפלת בגישה פסיכודינמית ובראייה משפחתית. מרצה באוניברסיטה. נסיון רב בטיפול במצבי חיים שונים

מאמרים אחרונים

אהבה עצמית קודם כל!

את אוהבת את עצמך? את יודעת מה זה עבורך אהבה עצמית? מתי בפעם האחרונה הסתכלת במראה ואמרת לעצמך "אני אוהבת אותך!" ?

לקריאה נוספת

גיל המעבר וזוגיות

והפעם גיל המעבר....בנימה נשית אך לא רק לנשים! 50 + וכל הפלוסים! גיל המעבר חובק בתוכו שינויים רבים- פזיולוגיים, נפשיים, פסיכולוגיים, רגשיים, שינוי באורח החיים,

לקריאה נוספת

כשהחוץ פוגש את הפנים

דימוי הגוף משפיע על כל אחד ואחת מאיתנו, כמעט בכל שלב בחיים. החל מגיל צעיר מאוד יתן לראות את השפעתו של העיסוק במראה החיצוני והמאפיינים הפיזיים שלנו על תחושת הביט

לקריאה נוספת

זוגיות מתחילה מבפנים

מהי החוכמה הטמונה באמרה השגורה "זוגיות מתחילה מפבנים"? כיצד קשרים רומנטיים הם "שיקוף" של עצמנו ומערכת האמונות שלנו?

לקריאה נוספת

אהבה - מה קורה לה בזוגיות?

כולנו מתחתנים מתוך אהבה ועם תחושה שהאהבה והזוגיות הם לנצח. המטרה בטיפול זוגי היא ללמוד כיצד ניתן להיענות האחד לצרכיו של השני, לשמר ולהחיות את האהבה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

החלום ושברו - ילדים בקבוצה

קבוצות ילדים להורים בתהליכי גירושין - זה אתגר מיוחד במינו. דווקא בגלל שמדובר בילדים שהמסגרת הקבוצתית הראשונה שממנה הם יוצאים אל העולם, מתפרקת.

לקריאה נוספת

בעיות שפה בגיל המבוגר

עם העלייה בגיל, ניתן להרגיש שינויים ביכולות השפתיות שלנו. מהם הקשיים השכיחים בשפה בגיל המבוגר ומה ניתן לעשות לגביהם?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

שיקום הפרעות שפה, דיבור ובליעה

קלינאי תקשורת הוא בעל מקצוע פרא-רפואי, המאבחן ומטפל בהפרעות שפה, דיבור ובליעה. מהם הליקויים שיכולים להיגרם ליכולות אלו בעקבות מחלה נוירולוגית או נזק מוחי?

לקריאה נוספת

פיברומיאלגיה - טיפול מהמקור הרגשי

גישה שמתפתחת יותר ויותר גם בקרב אנשי רפואה היא זו המתארת את הקשר שבין גוף ונפש כדבר שחשוב ללמוד אותו כאשר רוצים לפתור בעיה פיזיולוגית מהשורש. והפעם פיברומיאלגיה

לקריאה נוספת

המסע שלי לרפואה הסינית

לפני שאתחיל לספר לכם על המסע המופלא להתמחות בסין בתחום הרפואה הסינית, אקדים ואספר לכם קצת על התהליך שעובר מי שבוחר להיות מטפל ברפואה סינית.

לקריאה נוספת

מהי באמת תזונה נכונה ובריאה?

תזונה נכנה ובריאה – מה באמת נכון לכל אחד מאיתנו? כל כך הרבה נכתב על נושא הבריאות, שלמי שבאמת מחפש את התשובות - קל ללכת לאיבוד.

לקריאה נוספת

מהי אכילה רגשית ואיך מתמודדים איתה?

אכילה מתוך מתח ולחץ וכל סיבה אחרת בעולם ולאו דווקא מתוך רעב מכונה "אכילה רגשית" והיא מתאפיינת באכילה בלתי מבוקרת של מזונות עתירי קלוריות .

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מהו שפע?

מהו שפע? אילו סוגי שפע קיימים? מהו "החוק הרוחני" אודות שפע? כיצד שפע בא לידי ביטוי בחיי היומיום? וכיצד להכניס יותר שפע לחיינו?

לקריאה נוספת

הגשמה עצמית

מהי הדרך להגשמה עצמית? כיצד הגשמה עצמית נקשרת ליצירתיות? למרחב של אי-ידיעה? מהן הפעולות שביכולתנו לעשות אל עבר ההגשמה הטובה והגבוהה ביותר של העצמי?

לקריאה נוספת

שלושה מיתוסים על כלכלת המשפחה

מיתוס 1: רק משקי בית שהכנסותיהם נמוכות צריכים יעוץ בכלכלת המשפחה.המונח משק בית, בהקשר זה, מתייחס למשפחה או יחיד או קבוצה המנהלים ביחד את ההכנסות וההוצאות שלהם.

לקריאה נוספת

המוח כמכונת צילום משוכללת

הוא ":לעולם לא יהיה לך את מה שאתה מבקש" אני כ"כ מאמין בכוחה של מחשבה, שמשפט זה היה תמוהה לחלוטין עבורי. האמנתי תמיד שאם אני רוצה משהו, אבקש, ואם אדבוק במחשבה חיובית כל מבוקשי ייתגשם.

לקריאה נוספת

סקיצות

על ניסוי ותעייה (סקיצות) כחלק מהגשמה, מהצלחה. האם יכול להיות שכל מה שהחל כרעיון, אינו אלא הסקיצה בדרך להשגת התוצאות?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מה מפריע לך להיכנס להריון

היום כל אישה שרוצה להיכנס להריון ולא מצליחה יכולה ללכת למרכז הפוריות, לעבור בדיקות וטיפולים ללא תלות בתוצאות של הבדיקות. האם אישה בריאה זקוקה לטיפולי פוריות?..

לקריאה נוספת

האם את מרגישה באסה שאת עדיין לא בהריון

90% מהנשים מאלה שפונות אליי על שאלתי איך הן מרגישות עם זה שהן לא מצליחות להרות עונות במילה אחת "באסה". אז אם גם את מרגישה כך אני מזמינה אותך לקרוא את המאמר הזה

לקריאה נוספת

למה זה טוב שתהיה אצלך בעיית פוריות

אם אשאל נשים המתמודדות על קושי להיקלט להריון – האם זה טוב שיש אצלך בעיית הפוריות יענו לי ש'לא'. האם זה טוב? האם זה לטובה? ומה עושים?

לקריאה נוספת

כלי מעשי שיעזור לסדר את הביוץ

היום אני אסביר לך גישה טבעית איך לפתור בעיות של הביוץ. אני מזכירה לך שבגישה שלי, כל התופעות במציאות שלך הן השפעות של תת-מודע שלך. כנסי כדי ליישם כלי פשוט שיעזור

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאיפה מתחילים לדבר על טראומה מינית?

למרות השינויים החלים, טראומה מינית נותרה טאבו, נושא שאינו מקבל מרחב ראוי. חוויה זו אשר הנפש חוותה כקיצונית משליכה באופן משמעותי על הקשרי חיים רבים ומגוונים.

לקריאה נוספת

מהי פסיכותרפיה?

מהי פסיכותרפיה? (פסיכו=נפש, תרפיה=טיפול). כיצד היא יכולה לעזור ומה ביכולתה לעשות עבור בני אדם, ביחסיהם עם עצמם ועם אחרים?

לקריאה נוספת

טראומה ושבר נפשי

טראומה הינה פגיעה פיזית או נפשית הגורמת נזק ממושך לאדם ומגבילה או משנה את תחושותיו ואת התנהגותו. מה עושה הטראומה לנפש האדם וכיצד ניתן להתמודד איתה ולטפל בה?

לקריאה נוספת

דיכאון

דיכאון בא לידי ביטוי ברמות שונות מקל ועד חמור, ותסמיניו משפיעים על מערך החשיבה, הרגש וההתנהגות של האדם כמו גם על מצבו הפיזי. מהו דיכאון וכיצד מטפלים בו?

לקריאה נוספת

NLP ודמיון מודרך - מה זה? ואיך זה יכול לקדם אותנו?

NLP ודמיון מודרך הינן שתי שיטות מאוד עוצמתיות לניקוי תת-המודע מדפוסים אוטומטים שמונעים מאיתנו להיות מי שאנחנו באמת -להיות אותנטים.

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

דיאלוג עם הילד הפנימי

שיח עם הילד שהיינו, הילד שמתקיים בנו ונוכח בחיינו עד היום. "הילד הפנימי" יכול ללמד אותנו המון על מי שאנחנו ברבדים העמוקים ביותר שלנו.

לקריאה נוספת

פירוש חלומות

איך להתייחס לחלומות? איזה "סיפור" בא החלום לספר לנו? מדוע זה חשוב להתייחס לחלומות? ומה ניתן ללמוד על עצמנו מתוך פירוש החלום?

לקריאה נוספת

המפגש שלי עם האימון האישי לחיים

איך גיליתי את האימון האישי לחיים, איך חוויתי את התהליך, איך הוא שינה את חיי ואיך גיליתי את הייעוד והתשוקה שלי.

לקריאה נוספת

זמן פציעות

שינויים במעגל החיים פוגשים אותנו ,באופן טבעי, וגם בהפתעה. היכן נפגשים החלומות שלי עם השלב הקרוב שאליו אני עוברת ?

לקריאה נוספת

ביטחון עצמי - הבמאי של חיינו - חלק 1

כיצד מתמודדים עם ביטחון עצמי נמון ודימוי עצמי שלילי אצל ילדים, נוער ומבוגרים ומהם דרכי הטיפול?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

סיפור על שינוי תודעתי שאני מישם בחיי

שינוי תודעתי לא בהכרח אומר לדעת, לעיתים הוא מרמז על הכוח בלא לדעת, ועל אי הידיעה שיכולה לכלול בתוכה פתח לעולם טוב. בלוג חדש שלי על שינויים דרך התודעה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

הלב של יוצרים מציאות

אתר יוצרים/ות מציאות הינו  קרקע פוריה של מודעות, השראה וכלים לצמיחה ויצירת מציאות יפה יותר בכל תחומי החיים.

לפעמים, אנחנו עסוקים/ות בהתמודדות עם האתגרים שלנו, בלהחזיק את הראש מעל למים ומבלי לקחת לרגע עצירה ולומר - "יש לי מטרה, הגיע הזמן שאמצא פתרון להגיע אליה ואשתמש בו".
זוהי עבודה מאתגרת ואין צורך לעשות את השינוי והדרך לבד- 

 

המתן