חיפוש מאמריםטראומה ושבר נפשי

אפרת ליבנה יוסקוביץ

טראומה מוגדרת במילון כפגיעה פיזית או נפשית הגורמת נזק ממושך לאדם ומגבילה או משנה את תחושותיו ואת התנהגותו.מעצם רוחבה של ההגדרה ניתן לראות כי מדובר על מגוון רב ורחב של ארועי חיים אפשריים.

טראומה הינה למעשה ארוע חד פעמי או מתמשך שהנפש אינה יכולה להתמודד עימו או "לעכלו". זהו  ארוע  היוצר שבר או קטיעה בנפשנו, כך שלא ניתן לחשוב אותו, להבין אותו או להיות עימו "בקשר" נפשי.

ישנם מצבים קשים - חד פעמיים כמו פטירת ילד או הורה בגיל צעיר, משבר כלכלי חריף, פיגוע קשה וכו', ו/או מצבים מתמשכים, כגון פגיעה מינית מתמשכת, חוויות של שבי וכליאה או אירועי השואה, אשר כמעט ולא ניתן לחוותם מבלי להיקלע למצב נפשי קשה מאוד או טראומטי. מצבי טראומה מתמשכים וחמורים עלולים להשפיע על מבנה האישיות כולה ולייצר שינוי אישיותי כולל ומורכב.

במצב הטראומטי, האירוע כאילו "נבלע" בתוכנו בשלמותו ואינו הופך לחלק אינטגרלי מאיתנו. כך מסתובבת החוויה הטראומטית בנפש כמעין גוף זר, מבלי שעברה תהליך של "עיכול" או אינטגרציה. חשוב לציין כי הפרשנות של האדם היא זו הקובעות האם הארוע יחווה כטראומטי או לא. לדוגמא – תאונת דרכים קלה תחווה אצל האחד כארוע לא נעים, ואילו אצל האחר כארוע המייצר שבר בנפש (טראומה).

חשוב מאוד לזכור כי גם מצבי חיים "נורמטיביים ופשוטים" לכאורה, עלולים לייצר בנפשינו חוויות טראומטיות. ניתן למעשה לומר כי כמעט ולא קיים אדם אשר אינו נושא בנפשו צלקות טראומטיות כאלו ואחרות, בעקבות ארועי חיים שונים, מילדותו ובמהלך בגרותו.

טראומות רבות נחוות לרוב כפגיעה ביחסים בין האדם לעולם ולקרובים לו: בינו לבין הוריו, בני זוג, ילדיו וכו'. לעיתים קיימים מצבים מתמשכים בהם קיימת חוסר הלימה בין האדם והסובבים אותו. לדוגמא - בין הילד לבין הוריו - כאשר הילד הוזנח במצבים רגשיים מסויימים, אפילו ללא כוונה מודעת על ידי ההורה, עלול להיווצר בנפשו של הילד ואח"כ המבוגר אזור טראומטי מסויים.

מה קורה לנפש באזורי הטראומה?

הגדילה וההתפתחות מתרחשות תמיד במצב של תנועה ומכוונות תמיד לקראת שלבי חיים חדשים. כאשר מתרחשת טראומה, הקוטעת את הרצף הנפשי, המערכת כולה מתארגנת על פיה ונוצר שיווי משקל נפשי חדש.

בשלבים הראשוניים שלאחר חווית הטראומה, מתרחש בנפש מעין תהליך של התנתקות מחווית הארוע. לניתוק זה תפקיד הישרדותי: על האדם להציל את עצמו – ולא להיות עסוק בחוויה הרגשית. ניתן להמשיל זאת לאדם ההולך ביער ונתקל בנמר – אם "יתבזבז" זמן בלהרגיש את המצב ולחשוב עליו – הוא עלול להיטרף על ידי הנמר – ולכן בשלב הראשון עליו לברוח. רק לאחר מכן ניתן יהיה לחשוב על הארוע או להרגיש אותו.

כפי שציינתי, במידה והארועים נחווים כקשים מדי עבור הנפש והיא אינה יכולה להתמודד עימם, החוויה הרגשית מתנתקת מזכרון הארוע, ולעיתים זכרון הארוע כולו נמחק כליל.

כיוון שמדובר על ארוע או ארועים קשים ולעיתים רבות מתמשכים, כך שאין יכולת לשאת אותם, נוצרים בנפש מעין "נתקים". החוויות הבלתי נסבלות "נדחות" כביכול על ידי הנפש ו"נשלחות" לאזורים שאין לאדם יכולת מודעת ונגישה לתקשר איתם. האיום והפחד מפני הזכרון (המנותק כעת) של הארוע הם כה גדולים, עד כי הנפש עושה ככל שביכולתה על מנת שלא להיות בשום מגע עם הכאב הנפשי והשבר שהארועים הטראומטיים יצרו. כך משקיעה הנפש אנרגיה ומשאבים רבים בנסיונות להתגונן מפני הטראומה ולהימנע מהכאב הצפוי במידה והחוויה הרגשית של הטראומה תחדור לתחומי התודעה.

עולה אם כן השאלה, מה רע בכך? הטראומה "נעלמה" והכל חוזר למסלולו.

ובכן, הצרה היא שהטראומה לא באמת יכולה להמחק מרישומי הנפש. היא איננה נעלמת באמת, וכך היא מסתובבת בגופנו כנטע זר ומתקיף, וחוזרת אלינו בצורות שונות ומשונות, הבאות לידי ביטוי  בדרכים שונות כגון: בדכאון  וחרדה, רוגזנות ותוקפנות, סף תסכול נמוך, רגשות אשמה ובושה, בעיות סומטיות (המתבטאות בגוף ללא ממצא פיזי), קשיי שינה לא מוסברים או שינה לא מספקת, קהות רגשית, סיוטי לילה, פלאשבקים ועוד.

על מנת להמנע ממפגש עם הכאב הנפשי הכרוך בפגישה עם ארועי חיים קשים וטראומטיים, עלולה הנפש להתארגן במבנה חדש – לרוב הגנתי מאוד, קשיח, עם נטייה להישרדות, קהות חושים, המנעות וצמצום רגשי ובדידות רבה. האדם חווה פעמים רבות תחושה של זרות בחייו, כאילו אינו חי ממש את החיים אלא עובר על ידם. הוא חווה חשדנות וחוסר אמון כלפי אנשים או חוסר יכולת לסמוך על איש.

מה ניתן לעשות? 

המחיר שהנפש משלמת עבור חיים בצל הטראומה הינו כבד וקשה. אחת הדרכים המעמיקות  והמומלצות להתמודד עם אזורי נפש "בלתי נגישים" אלו הינה פניה לטיפול נפשי. במהלך הטיפול נפתחות  אט אט דרכים להתקרב לאזורים אלו, לגעת בהם ולעבד אותם. זהו תהליך לא פשוט ועלול להיות מלווה בכאב נפשי ממנו מנסה הנפש להתחמק כל חייה. מטרתו של המטפל לעזור וללוות את המטופל ולצעוד יחד איתו בתהליך.

חשוב לזכור כי לצד הקושי, תהליך הטיפול מזמן עבור המטופל מסע מרתק, מלא בהזדמנויות חדשות לקראת עצמי חי ועשיר יותר.

בעזרת הקשר היחודי הנוצר בין המטפל למטופל בטיפול, מתהווה דרך המאפשרת עם הזמן קיום של חיים נעימים, חופשיים וטובים יותר.

אודות כותב/ת המאמר
אפרת ליבנה יוסקוביץ
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
פסיכותרפיסטית מוסמכת ועו"ס קלינית (M.A), מטפלת בגישה פסיכודינמית ובראייה משפחתית. מרצה באוניברסיטה. נסיון רב בטיפול במצבי חיים שונים

מאמרים אחרונים

אהבה עצמית קודם כל!

את אוהבת את עצמך? את יודעת מה זה עבורך אהבה עצמית? מתי בפעם האחרונה הסתכלת במראה ואמרת לעצמך "אני אוהבת אותך!" ?

לקריאה נוספת

גיל המעבר וזוגיות

והפעם גיל המעבר....בנימה נשית אך לא רק לנשים! 50 + וכל הפלוסים! גיל המעבר חובק בתוכו שינויים רבים- פזיולוגיים, נפשיים, פסיכולוגיים, רגשיים, שינוי באורח החיים,

לקריאה נוספת

כשהחוץ פוגש את הפנים

דימוי הגוף משפיע על כל אחד ואחת מאיתנו, כמעט בכל שלב בחיים. החל מגיל צעיר מאוד יתן לראות את השפעתו של העיסוק במראה החיצוני והמאפיינים הפיזיים שלנו על תחושת הביט

לקריאה נוספת

זוגיות מתחילה מבפנים

מהי החוכמה הטמונה באמרה השגורה "זוגיות מתחילה מפבנים"? כיצד קשרים רומנטיים הם "שיקוף" של עצמנו ומערכת האמונות שלנו?

לקריאה נוספת

אהבה - מה קורה לה בזוגיות?

כולנו מתחתנים מתוך אהבה ועם תחושה שהאהבה והזוגיות הם לנצח. המטרה בטיפול זוגי היא ללמוד כיצד ניתן להיענות האחד לצרכיו של השני, לשמר ולהחיות את האהבה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

החלום ושברו - ילדים בקבוצה

קבוצות ילדים להורים בתהליכי גירושין - זה אתגר מיוחד במינו. דווקא בגלל שמדובר בילדים שהמסגרת הקבוצתית הראשונה שממנה הם יוצאים אל העולם, מתפרקת.

לקריאה נוספת

בעיות שפה בגיל המבוגר

עם העלייה בגיל, ניתן להרגיש שינויים ביכולות השפתיות שלנו. מהם הקשיים השכיחים בשפה בגיל המבוגר ומה ניתן לעשות לגביהם?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

שיקום הפרעות שפה, דיבור ובליעה

קלינאי תקשורת הוא בעל מקצוע פרא-רפואי, המאבחן ומטפל בהפרעות שפה, דיבור ובליעה. מהם הליקויים שיכולים להיגרם ליכולות אלו בעקבות מחלה נוירולוגית או נזק מוחי?

לקריאה נוספת

פיברומיאלגיה - טיפול מהמקור הרגשי

גישה שמתפתחת יותר ויותר גם בקרב אנשי רפואה היא זו המתארת את הקשר שבין גוף ונפש כדבר שחשוב ללמוד אותו כאשר רוצים לפתור בעיה פיזיולוגית מהשורש. והפעם פיברומיאלגיה

לקריאה נוספת

המסע שלי לרפואה הסינית

לפני שאתחיל לספר לכם על המסע המופלא להתמחות בסין בתחום הרפואה הסינית, אקדים ואספר לכם קצת על התהליך שעובר מי שבוחר להיות מטפל ברפואה סינית.

לקריאה נוספת

מהי באמת תזונה נכונה ובריאה?

תזונה נכנה ובריאה – מה באמת נכון לכל אחד מאיתנו? כל כך הרבה נכתב על נושא הבריאות, שלמי שבאמת מחפש את התשובות - קל ללכת לאיבוד.

לקריאה נוספת

מהי אכילה רגשית ואיך מתמודדים איתה?

אכילה מתוך מתח ולחץ וכל סיבה אחרת בעולם ולאו דווקא מתוך רעב מכונה "אכילה רגשית" והיא מתאפיינת באכילה בלתי מבוקרת של מזונות עתירי קלוריות .

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מהו שפע?

מהו שפע? אילו סוגי שפע קיימים? מהו "החוק הרוחני" אודות שפע? כיצד שפע בא לידי ביטוי בחיי היומיום? וכיצד להכניס יותר שפע לחיינו?

לקריאה נוספת

הגשמה עצמית

מהי הדרך להגשמה עצמית? כיצד הגשמה עצמית נקשרת ליצירתיות? למרחב של אי-ידיעה? מהן הפעולות שביכולתנו לעשות אל עבר ההגשמה הטובה והגבוהה ביותר של העצמי?

לקריאה נוספת

שלושה מיתוסים על כלכלת המשפחה

מיתוס 1: רק משקי בית שהכנסותיהם נמוכות צריכים יעוץ בכלכלת המשפחה.המונח משק בית, בהקשר זה, מתייחס למשפחה או יחיד או קבוצה המנהלים ביחד את ההכנסות וההוצאות שלהם.

לקריאה נוספת

המוח כמכונת צילום משוכללת

הוא ":לעולם לא יהיה לך את מה שאתה מבקש" אני כ"כ מאמין בכוחה של מחשבה, שמשפט זה היה תמוהה לחלוטין עבורי. האמנתי תמיד שאם אני רוצה משהו, אבקש, ואם אדבוק במחשבה חיובית כל מבוקשי ייתגשם.

לקריאה נוספת

סקיצות

על ניסוי ותעייה (סקיצות) כחלק מהגשמה, מהצלחה. האם יכול להיות שכל מה שהחל כרעיון, אינו אלא הסקיצה בדרך להשגת התוצאות?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מה מפריע לך להיכנס להריון

היום כל אישה שרוצה להיכנס להריון ולא מצליחה יכולה ללכת למרכז הפוריות, לעבור בדיקות וטיפולים ללא תלות בתוצאות של הבדיקות. האם אישה בריאה זקוקה לטיפולי פוריות?..

לקריאה נוספת

האם את מרגישה באסה שאת עדיין לא בהריון

90% מהנשים מאלה שפונות אליי על שאלתי איך הן מרגישות עם זה שהן לא מצליחות להרות עונות במילה אחת "באסה". אז אם גם את מרגישה כך אני מזמינה אותך לקרוא את המאמר הזה

לקריאה נוספת

למה זה טוב שתהיה אצלך בעיית פוריות

אם אשאל נשים המתמודדות על קושי להיקלט להריון – האם זה טוב שיש אצלך בעיית הפוריות יענו לי ש'לא'. האם זה טוב? האם זה לטובה? ומה עושים?

לקריאה נוספת

כלי מעשי שיעזור לסדר את הביוץ

היום אני אסביר לך גישה טבעית איך לפתור בעיות של הביוץ. אני מזכירה לך שבגישה שלי, כל התופעות במציאות שלך הן השפעות של תת-מודע שלך. כנסי כדי ליישם כלי פשוט שיעזור

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאיפה מתחילים לדבר על טראומה מינית?

למרות השינויים החלים, טראומה מינית נותרה טאבו, נושא שאינו מקבל מרחב ראוי. חוויה זו אשר הנפש חוותה כקיצונית משליכה באופן משמעותי על הקשרי חיים רבים ומגוונים.

לקריאה נוספת

מהי פסיכותרפיה?

מהי פסיכותרפיה? (פסיכו=נפש, תרפיה=טיפול). כיצד היא יכולה לעזור ומה ביכולתה לעשות עבור בני אדם, ביחסיהם עם עצמם ועם אחרים?

לקריאה נוספת

טראומה ושבר נפשי

טראומה הינה פגיעה פיזית או נפשית הגורמת נזק ממושך לאדם ומגבילה או משנה את תחושותיו ואת התנהגותו. מה עושה הטראומה לנפש האדם וכיצד ניתן להתמודד איתה ולטפל בה?

לקריאה נוספת

דיכאון

דיכאון בא לידי ביטוי ברמות שונות מקל ועד חמור, ותסמיניו משפיעים על מערך החשיבה, הרגש וההתנהגות של האדם כמו גם על מצבו הפיזי. מהו דיכאון וכיצד מטפלים בו?

לקריאה נוספת

NLP ודמיון מודרך - מה זה? ואיך זה יכול לקדם אותנו?

NLP ודמיון מודרך הינן שתי שיטות מאוד עוצמתיות לניקוי תת-המודע מדפוסים אוטומטים שמונעים מאיתנו להיות מי שאנחנו באמת -להיות אותנטים.

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

דיאלוג עם הילד הפנימי

שיח עם הילד שהיינו, הילד שמתקיים בנו ונוכח בחיינו עד היום. "הילד הפנימי" יכול ללמד אותנו המון על מי שאנחנו ברבדים העמוקים ביותר שלנו.

לקריאה נוספת

פירוש חלומות

איך להתייחס לחלומות? איזה "סיפור" בא החלום לספר לנו? מדוע זה חשוב להתייחס לחלומות? ומה ניתן ללמוד על עצמנו מתוך פירוש החלום?

לקריאה נוספת

המפגש שלי עם האימון האישי לחיים

איך גיליתי את האימון האישי לחיים, איך חוויתי את התהליך, איך הוא שינה את חיי ואיך גיליתי את הייעוד והתשוקה שלי.

לקריאה נוספת

זמן פציעות

שינויים במעגל החיים פוגשים אותנו ,באופן טבעי, וגם בהפתעה. היכן נפגשים החלומות שלי עם השלב הקרוב שאליו אני עוברת ?

לקריאה נוספת

ביטחון עצמי - הבמאי של חיינו - חלק 1

כיצד מתמודדים עם ביטחון עצמי נמון ודימוי עצמי שלילי אצל ילדים, נוער ומבוגרים ומהם דרכי הטיפול?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

סיפור על שינוי תודעתי שאני מישם בחיי

שינוי תודעתי לא בהכרח אומר לדעת, לעיתים הוא מרמז על הכוח בלא לדעת, ועל אי הידיעה שיכולה לכלול בתוכה פתח לעולם טוב. בלוג חדש שלי על שינויים דרך התודעה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

הלב של יוצרים מציאות

אתר יוצרים/ות מציאות הינו  קרקע פוריה של מודעות, השראה וכלים לצמיחה ויצירת מציאות יפה יותר בכל תחומי החיים.

לפעמים, אנחנו עסוקים/ות בהתמודדות עם האתגרים שלנו, בלהחזיק את הראש מעל למים ומבלי לקחת לרגע עצירה ולומר - "יש לי מטרה, הגיע הזמן שאמצא פתרון להגיע אליה ואשתמש בו".
זוהי עבודה מאתגרת ואין צורך לעשות את השינוי והדרך לבד- 

 

המתן