חיפוש מאמריםפירוש חלומות

ארז שקלר

בתפיסה הטיפולית שלי ישנם שני סוגי חלומות המתרחשים בזמן השינה. האחד, נושא אופי רוחני מאוד, והשני משמש צוהר לשיחה עם תת-המודע. נתחיל מהסוג הראשון, המורכב יותר במובן זה שלתת לו מילים ותיאורים ברורים זו משימה לא פשוטה. חלום המחזיק באופי רוחני מתנהל על-פי אמות מידה אחרות מחלום "רגיל", החולם מזהה כי החלום מחזיק באופי שונה מפני שההתנהלות בו מרגישה אחרת מכל שאר החלומות, אלו חלומות המהוות פתח לשיח עם העולם הלא-גשמי. בזמן חלימה מנגנוני ההגנה שלנו מוחלשים באופן משמעותי, בזמן זה רבים מרגישים בנוח יותר לחוות חוויות רוחניות של תקשורת עם העולם שמעבר לחוויית המציאות בזמן ערות. בזמן זה, חולמים רבים מאפשרים לעצמם לנהל שיחה עם אדם קרוב שאינו בין החיים, מאפשרים לעצמם לקבל מסרים והדרכה מאלו שאינם עימנו. חלום זה פעמים רבות מלווה בהתרגשות גדולה ובעוררות גופנית.

הסוג השני של החולמות הוא למעשה צוהר מרתק לשיחה עם תת-המודע. תת-המודע מספר לנו סיפור על עצמנו, את סיפור הרבדים העמוקים שמתקיימים בתוכנו. התכנים המובאים על-ידי תת-המודע הם כאלו שפעמים רבות אינם נגישים לנו בזמן ערות. החלום במובן זה הינו ביטוי לתכנים הנמצאים מעבר למחסום, זה שער שנפתח בזהירות, ומציג בפנינו את מה שהנפש יכולה להכיל ורוצה להתמודד איתו. תוכן החלום הינו מעין סרט המוקרן בתוכנו, סרט שניתן ללמוד ממנו רבות על עצמנו וטומן בחובו מסר מעצמנו ועבורנו.

אם כך, איך עלינו לגשת לחלום? הנחת הבסיס הינה שחלומות מחזיקים בסימבולים, ישנם סימבולים אישיים בעלי משמעויות ספציפיות לכל קליינט, וישנם סימבולים קולקטיביים, סמלים משותפים לננו כחלק מהתרבות בה אנו חיים. פעמים רבות, סימבול יכול להדהד הן להקשרו האישי והן להקשרו הקולקטיבי. לדוגמה- תפוח יכול בהקשר האישי להיקשר לזיכרון הנוגע לסיפור משפחתי (סבתא אשר הכינה ריבות תפוחים) ואז ניתן לבדוק את המשמעויות של הקשר זה. בהקשר הקולקטיבי, תפוח הוא סימבול לבריאות, וסימבול לפיתוי, גם פה נבחן יחדיו את ההקשרים הרלוונטיים של משמעויות אלו למתרחש בחיי הקליינט בתקופה הנוכחית בחייו.

עיקרון נוסף שיש להכיר בבואנו להתייחס לחלום הוא שפעמים רבות הדמויות בחלום משמשות כמטאפורות לצדדים שונים המתקיימים בתוכנו. ניקח לדוגמה חלום שעלה באחת מפגישותיי בקליניקה: מטופל, אשר לצורך העניין נקרא לו עידו, גבר בשנות הארבעים לחייו, העלה בפניי את החלום הבא- עידו בשנים האחרונות מצא עצמו נמשך יותר ויותר לעולם הרפואה האלטרנטיבית, בתקופה זו הוא קרא ספרים רבים אודות הנושא והשתתף במספר קורסים. בימים אלו, עידו לקח חלק בכנס בנושא רפואה משלימה, באחד מימי הכנס עידו חלם כי הוא נמצא בבית חברת עבר מימי האוניברסיטה, לצורך העניין נקרא לה נטע. בחלום עידו ישוב על כסא בביתה של נטע, וזו מספרת את שיער ראשו, במהלך התספורת נטע מציעה להוריד את אוזניו ועידו מסכים להצעתה וכך אכן התרחש בחלום. לבסוף, נטע שאלה את עידו האם הוא אוהב את מראהו החדש (ללא אוזניים), ועידו התבונן במראה והתקשה להחליט האם מראה זה הולם אותו או לא, וכך הסתיים החלום.

עידו מסביר כי החלום לא היה אלים באופיו וגם לא מאיים, זה היה חלום "ניטראלי" בתחושותיו ובעיקר מבלבל מאוד. בזמן קצר של תשאול בו ניסינו להבין מה נטע מייצגת עבורו, עידו הסביר כי נטע היא הסטודנטית המצטיינת, "המדענית המושלמת", היא קיבלה הערכה רבה על יכולותיה הסטודנטיאליות הן מחבריה לספסל הלימודים והן ממרצי הפקולטה.

החלום שמעלה את ייצוג "המדע", התרחש בעת העמקתו של עידו בידע הרפואה האלטרנטיבית, כלומר, הקונפליקט הבאה לידי ביטוי בחלום הינו קונפליקט בין שני "קולות" המתקיימים בעידו, "הקול המדעי" ו"הקול האלטרנטיבי". "הקול המדעי" רוצה להוריד את אוזניו של עידו, כך שלא יוכל לשמוע את התכנים האלטרנטיביים בכנס.

 לאחר ההבנה הזו, אפשר להתייחס ליישוב הקונפליקט בין "הקול המדעי" ל"קול האלטרנטיבי" המתחוללים בעידו, ניתן למשל לבדוק מהו האיזון הטוב ביותר עבור עידו בין שתי תפיסות עולם אלו, היכן הוא ממקם את עצמו ביניהן ומה הוא בוחר לקחת מכל גישה, באילו הקשרים עידו מאמין כי המדע הינו הדרך הטובה ביותר לתת מענה לבעיות גופניות, ובאילו הקשרים הוא מאמין שהמדע "מפספס" ויש לתת מענה אלטרנטיבי לבעיה הגופני, או אולי כיצד הוא חושב שיש לשלב בין השניים.  הקונפליקט בחלום מבטא את רצון הנפש להבין באופן טוב יותר את העמדות והתפיסות של עידו בהתייחס לשני קולות שונים המתקיימים בו, ואולי גם להבין שקולות אלו אינן בהכרח בסתירה.

בכל הנוגע לחלומות, אנו הכל- התסריטאים, הבמאים, המפיקים, אנשי התאורה והסאונד, והשחקנים. כל אלמנט מבטא דבר מה בנפש, וכל שצריך זה לשאול את השאלות הנכונות ולהבין רובד נוסף ונפלא של עצמו שבסופו ריפוי ופתרון.

מעוניינים להשתמש בחלומות כחלק מתהליך ההתפתחות שלכםן? רשמו את חלומותיכםן... בוחרים להגיע אליי לפגישות? מוזמנים להביא עימכםן גם את רשומת החלומות שלכםן.

נתראה בקליניקה,

ארז.

***צילום: ירדן מרקוס-קליין***

אודות כותב/ת המאמר
ארז שקלר
Erez Shekler Therapy
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
שמי ארז, אני בעל קליניקה פרטית, ואני דוגל בשיטת טיפול רוחנית שמטרתה היכרות מעמיקה עם עצמנו, עם סיפור חיינו ושיעורי חיינו.

מאמרים אחרונים

אהבה עצמית קודם כל!

את אוהבת את עצמך? את יודעת מה זה עבורך אהבה עצמית? מתי בפעם האחרונה הסתכלת במראה ואמרת לעצמך "אני אוהבת אותך!" ?

לקריאה נוספת

גיל המעבר וזוגיות

והפעם גיל המעבר....בנימה נשית אך לא רק לנשים! 50 + וכל הפלוסים! גיל המעבר חובק בתוכו שינויים רבים- פזיולוגיים, נפשיים, פסיכולוגיים, רגשיים, שינוי באורח החיים,

לקריאה נוספת

כשהחוץ פוגש את הפנים

דימוי הגוף משפיע על כל אחד ואחת מאיתנו, כמעט בכל שלב בחיים. החל מגיל צעיר מאוד יתן לראות את השפעתו של העיסוק במראה החיצוני והמאפיינים הפיזיים שלנו על תחושת הביט

לקריאה נוספת

זוגיות מתחילה מבפנים

מהי החוכמה הטמונה באמרה השגורה "זוגיות מתחילה מפבנים"? כיצד קשרים רומנטיים הם "שיקוף" של עצמנו ומערכת האמונות שלנו?

לקריאה נוספת

אהבה - מה קורה לה בזוגיות?

כולנו מתחתנים מתוך אהבה ועם תחושה שהאהבה והזוגיות הם לנצח. המטרה בטיפול זוגי היא ללמוד כיצד ניתן להיענות האחד לצרכיו של השני, לשמר ולהחיות את האהבה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

החלום ושברו - ילדים בקבוצה

קבוצות ילדים להורים בתהליכי גירושין - זה אתגר מיוחד במינו. דווקא בגלל שמדובר בילדים שהמסגרת הקבוצתית הראשונה שממנה הם יוצאים אל העולם, מתפרקת.

לקריאה נוספת

בעיות שפה בגיל המבוגר

עם העלייה בגיל, ניתן להרגיש שינויים ביכולות השפתיות שלנו. מהם הקשיים השכיחים בשפה בגיל המבוגר ומה ניתן לעשות לגביהם?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

שיקום הפרעות שפה, דיבור ובליעה

קלינאי תקשורת הוא בעל מקצוע פרא-רפואי, המאבחן ומטפל בהפרעות שפה, דיבור ובליעה. מהם הליקויים שיכולים להיגרם ליכולות אלו בעקבות מחלה נוירולוגית או נזק מוחי?

לקריאה נוספת

פיברומיאלגיה - טיפול מהמקור הרגשי

גישה שמתפתחת יותר ויותר גם בקרב אנשי רפואה היא זו המתארת את הקשר שבין גוף ונפש כדבר שחשוב ללמוד אותו כאשר רוצים לפתור בעיה פיזיולוגית מהשורש. והפעם פיברומיאלגיה

לקריאה נוספת

המסע שלי לרפואה הסינית

לפני שאתחיל לספר לכם על המסע המופלא להתמחות בסין בתחום הרפואה הסינית, אקדים ואספר לכם קצת על התהליך שעובר מי שבוחר להיות מטפל ברפואה סינית.

לקריאה נוספת

מהי באמת תזונה נכונה ובריאה?

תזונה נכנה ובריאה – מה באמת נכון לכל אחד מאיתנו? כל כך הרבה נכתב על נושא הבריאות, שלמי שבאמת מחפש את התשובות - קל ללכת לאיבוד.

לקריאה נוספת

מהי אכילה רגשית ואיך מתמודדים איתה?

אכילה מתוך מתח ולחץ וכל סיבה אחרת בעולם ולאו דווקא מתוך רעב מכונה "אכילה רגשית" והיא מתאפיינת באכילה בלתי מבוקרת של מזונות עתירי קלוריות .

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מהו שפע?

מהו שפע? אילו סוגי שפע קיימים? מהו "החוק הרוחני" אודות שפע? כיצד שפע בא לידי ביטוי בחיי היומיום? וכיצד להכניס יותר שפע לחיינו?

לקריאה נוספת

הגשמה עצמית

מהי הדרך להגשמה עצמית? כיצד הגשמה עצמית נקשרת ליצירתיות? למרחב של אי-ידיעה? מהן הפעולות שביכולתנו לעשות אל עבר ההגשמה הטובה והגבוהה ביותר של העצמי?

לקריאה נוספת

שלושה מיתוסים על כלכלת המשפחה

מיתוס 1: רק משקי בית שהכנסותיהם נמוכות צריכים יעוץ בכלכלת המשפחה.המונח משק בית, בהקשר זה, מתייחס למשפחה או יחיד או קבוצה המנהלים ביחד את ההכנסות וההוצאות שלהם.

לקריאה נוספת

המוח כמכונת צילום משוכללת

הוא ":לעולם לא יהיה לך את מה שאתה מבקש" אני כ"כ מאמין בכוחה של מחשבה, שמשפט זה היה תמוהה לחלוטין עבורי. האמנתי תמיד שאם אני רוצה משהו, אבקש, ואם אדבוק במחשבה חיובית כל מבוקשי ייתגשם.

לקריאה נוספת

סקיצות

על ניסוי ותעייה (סקיצות) כחלק מהגשמה, מהצלחה. האם יכול להיות שכל מה שהחל כרעיון, אינו אלא הסקיצה בדרך להשגת התוצאות?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מה מפריע לך להיכנס להריון

היום כל אישה שרוצה להיכנס להריון ולא מצליחה יכולה ללכת למרכז הפוריות, לעבור בדיקות וטיפולים ללא תלות בתוצאות של הבדיקות. האם אישה בריאה זקוקה לטיפולי פוריות?..

לקריאה נוספת

האם את מרגישה באסה שאת עדיין לא בהריון

90% מהנשים מאלה שפונות אליי על שאלתי איך הן מרגישות עם זה שהן לא מצליחות להרות עונות במילה אחת "באסה". אז אם גם את מרגישה כך אני מזמינה אותך לקרוא את המאמר הזה

לקריאה נוספת

למה זה טוב שתהיה אצלך בעיית פוריות

אם אשאל נשים המתמודדות על קושי להיקלט להריון – האם זה טוב שיש אצלך בעיית הפוריות יענו לי ש'לא'. האם זה טוב? האם זה לטובה? ומה עושים?

לקריאה נוספת

כלי מעשי שיעזור לסדר את הביוץ

היום אני אסביר לך גישה טבעית איך לפתור בעיות של הביוץ. אני מזכירה לך שבגישה שלי, כל התופעות במציאות שלך הן השפעות של תת-מודע שלך. כנסי כדי ליישם כלי פשוט שיעזור

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאיפה מתחילים לדבר על טראומה מינית?

למרות השינויים החלים, טראומה מינית נותרה טאבו, נושא שאינו מקבל מרחב ראוי. חוויה זו אשר הנפש חוותה כקיצונית משליכה באופן משמעותי על הקשרי חיים רבים ומגוונים.

לקריאה נוספת

מהי פסיכותרפיה?

מהי פסיכותרפיה? (פסיכו=נפש, תרפיה=טיפול). כיצד היא יכולה לעזור ומה ביכולתה לעשות עבור בני אדם, ביחסיהם עם עצמם ועם אחרים?

לקריאה נוספת

טראומה ושבר נפשי

טראומה הינה פגיעה פיזית או נפשית הגורמת נזק ממושך לאדם ומגבילה או משנה את תחושותיו ואת התנהגותו. מה עושה הטראומה לנפש האדם וכיצד ניתן להתמודד איתה ולטפל בה?

לקריאה נוספת

דיכאון

דיכאון בא לידי ביטוי ברמות שונות מקל ועד חמור, ותסמיניו משפיעים על מערך החשיבה, הרגש וההתנהגות של האדם כמו גם על מצבו הפיזי. מהו דיכאון וכיצד מטפלים בו?

לקריאה נוספת

NLP ודמיון מודרך - מה זה? ואיך זה יכול לקדם אותנו?

NLP ודמיון מודרך הינן שתי שיטות מאוד עוצמתיות לניקוי תת-המודע מדפוסים אוטומטים שמונעים מאיתנו להיות מי שאנחנו באמת -להיות אותנטים.

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

דיאלוג עם הילד הפנימי

שיח עם הילד שהיינו, הילד שמתקיים בנו ונוכח בחיינו עד היום. "הילד הפנימי" יכול ללמד אותנו המון על מי שאנחנו ברבדים העמוקים ביותר שלנו.

לקריאה נוספת

פירוש חלומות

איך להתייחס לחלומות? איזה "סיפור" בא החלום לספר לנו? מדוע זה חשוב להתייחס לחלומות? ומה ניתן ללמוד על עצמנו מתוך פירוש החלום?

לקריאה נוספת

המפגש שלי עם האימון האישי לחיים

איך גיליתי את האימון האישי לחיים, איך חוויתי את התהליך, איך הוא שינה את חיי ואיך גיליתי את הייעוד והתשוקה שלי.

לקריאה נוספת

זמן פציעות

שינויים במעגל החיים פוגשים אותנו ,באופן טבעי, וגם בהפתעה. היכן נפגשים החלומות שלי עם השלב הקרוב שאליו אני עוברת ?

לקריאה נוספת

ביטחון עצמי - הבמאי של חיינו - חלק 1

כיצד מתמודדים עם ביטחון עצמי נמון ודימוי עצמי שלילי אצל ילדים, נוער ומבוגרים ומהם דרכי הטיפול?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

סיפור על שינוי תודעתי שאני מישם בחיי

שינוי תודעתי לא בהכרח אומר לדעת, לעיתים הוא מרמז על הכוח בלא לדעת, ועל אי הידיעה שיכולה לכלול בתוכה פתח לעולם טוב. בלוג חדש שלי על שינויים דרך התודעה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

הלב של יוצרים מציאות

אתר יוצרים/ות מציאות הינו  קרקע פוריה של מודעות, השראה וכלים לצמיחה ויצירת מציאות יפה יותר בכל תחומי החיים.

לפעמים, אנחנו עסוקים/ות בהתמודדות עם האתגרים שלנו, בלהחזיק את הראש מעל למים ומבלי לקחת לרגע עצירה ולומר - "יש לי מטרה, הגיע הזמן שאמצא פתרון להגיע אליה ואשתמש בו".
זוהי עבודה מאתגרת ואין צורך לעשות את השינוי והדרך לבד- 

 

המתן