חיפוש מאמריםמאיפה מתחילים לדבר על טראומה מינית?

ארז שקלר

ברמה הקולקטיבית, האקלים החברתי הוא כזה המעודד לקשר של שתיקה, שתיקה אשר מהווה את המכשול המרכזי לריפוי. מדוע השתיקה כה חזקה? אחד ההסברים המרכזיים לכך נקשר לנפש האדם שבבסיסה מסרבת להאמין להתרחשויות מעשים כה נוראיים, הנפש לא מעוניינת להחזיק בתודעה מציאות קשה שכזו, היא מעדיפה לדעת שמעשי זוועה אלו לא מתקיימים. כך למעשה אנו עדים לטיעונים חברתיים חלשים של קולות המפנים את תשומת הלב להקשרים לא רלוונטיים כגון השאלה- "מה היא לבשה", התמקדות זו מסיחה את דעתם משאלות נוקבות המכירות ברוע וכאב. רבים, נוטים להגן על התוקף בטענות מגוונות כגון "זה חבר טוב מילדות, לא ייתכן שעשה זאת", "הוא קצין מצטיין, היא ממציאה", "הוא רופא בעל מוניטין עולמי, זה לא ייתכן" וכיוצא בזה. אלו דוגמאות לסירוב להכיר שאדם בעל צדדים חיוביים או כזה התורם לחברה מסוגל לבצע מעשים מפלצתיים אלו.

הגנה על התוקף מתרחשת לצד האשמת הקורבן במעשים אלו ו/או התעלמות ממצוקת הנפגע/ת ומדיווחים גלויים ונסתרים לטראומה, שיתוף פעולה זה עם הצד התוקף גורר השלכות חמורות. התנהלות זו היא מנגנון הגנה בפני עצמו, משום שהיא מתרחשת במטרה להרחיק את מעשה ההתעללות מהתודעה.

 ניסיון זה של הנפש להרחיק מתודעתה את תופעות אלו באה לידי ביטוי באופן מורכב אף יותר בקרב הנפגעות/ים, אלו האחרונים מחזיקים במשאלת לב שלא היו הדברים מעולם, בנקודה זו תכופות מופעל מנגנון הגנה המדחיק את הטראומה, מנגנון הגנה זה כשמו כן הוא, תפקידו להגן על הנפש כדרך להישרדות. עם זאת, סילוק הטראומה מהתודעה אינו נעשה באופן מלא, מצב כה קיצוני של חוסר אונים ואימה נותן אותותיו בהמשך החיים ולעתים באופן יומיומי. חלק מהקליינטיות עימן נפגשתי שמות עצמן במצבי קיצון וסכנה בחייהן במטרה לא מודעת שהפעם דברים יסתיימו אחרת ויתרחש ריפוי (זו כמובן אינה הדרך הטובה ביותר לתיקון הנזק הנפשי הנגרם), חלקן מגיבות בעירור רגשי משמעותי נוכח "טריגרים" יומיומיים שמהדהדים באופן לא-מודע לטראומה, אחרות פוגשות את הטראומה באופן הבא לידי ביטוי בקשרים הרומנטיים שלהן, ישנן הנמצאות תכופות בדריכות וחרדה או לחלופין במצבי דיכאון. כל נפש מביעה באופן שלה את הרצון לעבד את החוויה ולהתמודד עימה, כל נפש מקיימת סימפטומים אחרים הבאים לספר לנו את סיפור הטראומה.

ההתרחשות הטראומטית יוצרת מערכת אמונות חדשה על העולם, מערכת אשר תכופות אינה משרתת היטב את הנפגע/ת המחזיקים בה. מערכת אמונות זו יכולה להיות מאופיינת בקשירת יחסים בינאישיים למונחים של ניצול והפעלת כח, מערכת זו עלולה לכלול "תוכנות" של התקשרות לאנשים פוגעניים ונצלנים, אימוץ התנהלות כללית שמונעת מריצוי האחר, התבוננות בעולם כמרחב מסוכן ומאיים, התייחסות לגוף כאובייקט לשנאה עצמית ועוד.

אז מהו הצעד הראשון לריפוי? השלב הראשון בבואנו להתייחס לטראומה הוא להכיר בה, רק כאשר האמת זוכה להכרה אליה היא ראויה, הגופנפש יכול להעביר עצמו לשלב הריפוי. עלינו לתת מקום ומרחב המאפשר לנפש לדבר את פצעיה, האמת יוצאת לאור, וזה השלב הראשון של ההחלמה. לאחר-מכן, ניתן להתייחס להיבטים של הטראומה בחיי הקליינט, לבחון אותם מחדש ולהגיע לתובנות. סופו של תהליך זה הינו ריפוי, ריפוי אשר בא לידי ביטוי בכך שהטראומה אינה מנהלת את חיי הנפגעות/ים, אלו משיבים לעצמם את חייהם, את ההווה ואת עתידם, מחזירים לעצמם את האמון בעולם ובאלו הראויים לאמונם.

***צילום: ירדן מרקוס-קליין***

אודות כותב/ת המאמר
ארז שקלר
Erez Shekler Therapy
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
שמי ארז, אני בעל קליניקה פרטית, ואני דוגל בשיטת טיפול רוחנית שמטרתה היכרות מעמיקה עם עצמנו, עם סיפור חיינו ושיעורי חיינו.

מאמרים אחרונים

אהבה עצמית קודם כל!

את אוהבת את עצמך? את יודעת מה זה עבורך אהבה עצמית? מתי בפעם האחרונה הסתכלת במראה ואמרת לעצמך "אני אוהבת אותך!" ?

לקריאה נוספת

גיל המעבר וזוגיות

והפעם גיל המעבר....בנימה נשית אך לא רק לנשים! 50 + וכל הפלוסים! גיל המעבר חובק בתוכו שינויים רבים- פזיולוגיים, נפשיים, פסיכולוגיים, רגשיים, שינוי באורח החיים,

לקריאה נוספת

כשהחוץ פוגש את הפנים

דימוי הגוף משפיע על כל אחד ואחת מאיתנו, כמעט בכל שלב בחיים. החל מגיל צעיר מאוד יתן לראות את השפעתו של העיסוק במראה החיצוני והמאפיינים הפיזיים שלנו על תחושת הביט

לקריאה נוספת

זוגיות מתחילה מבפנים

מהי החוכמה הטמונה באמרה השגורה "זוגיות מתחילה מפבנים"? כיצד קשרים רומנטיים הם "שיקוף" של עצמנו ומערכת האמונות שלנו?

לקריאה נוספת

אהבה - מה קורה לה בזוגיות?

כולנו מתחתנים מתוך אהבה ועם תחושה שהאהבה והזוגיות הם לנצח. המטרה בטיפול זוגי היא ללמוד כיצד ניתן להיענות האחד לצרכיו של השני, לשמר ולהחיות את האהבה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

החלום ושברו - ילדים בקבוצה

קבוצות ילדים להורים בתהליכי גירושין - זה אתגר מיוחד במינו. דווקא בגלל שמדובר בילדים שהמסגרת הקבוצתית הראשונה שממנה הם יוצאים אל העולם, מתפרקת.

לקריאה נוספת

בעיות שפה בגיל המבוגר

עם העלייה בגיל, ניתן להרגיש שינויים ביכולות השפתיות שלנו. מהם הקשיים השכיחים בשפה בגיל המבוגר ומה ניתן לעשות לגביהם?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

שיקום הפרעות שפה, דיבור ובליעה

קלינאי תקשורת הוא בעל מקצוע פרא-רפואי, המאבחן ומטפל בהפרעות שפה, דיבור ובליעה. מהם הליקויים שיכולים להיגרם ליכולות אלו בעקבות מחלה נוירולוגית או נזק מוחי?

לקריאה נוספת

פיברומיאלגיה - טיפול מהמקור הרגשי

גישה שמתפתחת יותר ויותר גם בקרב אנשי רפואה היא זו המתארת את הקשר שבין גוף ונפש כדבר שחשוב ללמוד אותו כאשר רוצים לפתור בעיה פיזיולוגית מהשורש. והפעם פיברומיאלגיה

לקריאה נוספת

המסע שלי לרפואה הסינית

לפני שאתחיל לספר לכם על המסע המופלא להתמחות בסין בתחום הרפואה הסינית, אקדים ואספר לכם קצת על התהליך שעובר מי שבוחר להיות מטפל ברפואה סינית.

לקריאה נוספת

מהי באמת תזונה נכונה ובריאה?

תזונה נכנה ובריאה – מה באמת נכון לכל אחד מאיתנו? כל כך הרבה נכתב על נושא הבריאות, שלמי שבאמת מחפש את התשובות - קל ללכת לאיבוד.

לקריאה נוספת

מהי אכילה רגשית ואיך מתמודדים איתה?

אכילה מתוך מתח ולחץ וכל סיבה אחרת בעולם ולאו דווקא מתוך רעב מכונה "אכילה רגשית" והיא מתאפיינת באכילה בלתי מבוקרת של מזונות עתירי קלוריות .

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מהו שפע?

מהו שפע? אילו סוגי שפע קיימים? מהו "החוק הרוחני" אודות שפע? כיצד שפע בא לידי ביטוי בחיי היומיום? וכיצד להכניס יותר שפע לחיינו?

לקריאה נוספת

הגשמה עצמית

מהי הדרך להגשמה עצמית? כיצד הגשמה עצמית נקשרת ליצירתיות? למרחב של אי-ידיעה? מהן הפעולות שביכולתנו לעשות אל עבר ההגשמה הטובה והגבוהה ביותר של העצמי?

לקריאה נוספת

שלושה מיתוסים על כלכלת המשפחה

מיתוס 1: רק משקי בית שהכנסותיהם נמוכות צריכים יעוץ בכלכלת המשפחה.המונח משק בית, בהקשר זה, מתייחס למשפחה או יחיד או קבוצה המנהלים ביחד את ההכנסות וההוצאות שלהם.

לקריאה נוספת

המוח כמכונת צילום משוכללת

הוא ":לעולם לא יהיה לך את מה שאתה מבקש" אני כ"כ מאמין בכוחה של מחשבה, שמשפט זה היה תמוהה לחלוטין עבורי. האמנתי תמיד שאם אני רוצה משהו, אבקש, ואם אדבוק במחשבה חיובית כל מבוקשי ייתגשם.

לקריאה נוספת

סקיצות

על ניסוי ותעייה (סקיצות) כחלק מהגשמה, מהצלחה. האם יכול להיות שכל מה שהחל כרעיון, אינו אלא הסקיצה בדרך להשגת התוצאות?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מה מפריע לך להיכנס להריון

היום כל אישה שרוצה להיכנס להריון ולא מצליחה יכולה ללכת למרכז הפוריות, לעבור בדיקות וטיפולים ללא תלות בתוצאות של הבדיקות. האם אישה בריאה זקוקה לטיפולי פוריות?..

לקריאה נוספת

האם את מרגישה באסה שאת עדיין לא בהריון

90% מהנשים מאלה שפונות אליי על שאלתי איך הן מרגישות עם זה שהן לא מצליחות להרות עונות במילה אחת "באסה". אז אם גם את מרגישה כך אני מזמינה אותך לקרוא את המאמר הזה

לקריאה נוספת

למה זה טוב שתהיה אצלך בעיית פוריות

אם אשאל נשים המתמודדות על קושי להיקלט להריון – האם זה טוב שיש אצלך בעיית הפוריות יענו לי ש'לא'. האם זה טוב? האם זה לטובה? ומה עושים?

לקריאה נוספת

כלי מעשי שיעזור לסדר את הביוץ

היום אני אסביר לך גישה טבעית איך לפתור בעיות של הביוץ. אני מזכירה לך שבגישה שלי, כל התופעות במציאות שלך הן השפעות של תת-מודע שלך. כנסי כדי ליישם כלי פשוט שיעזור

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאיפה מתחילים לדבר על טראומה מינית?

למרות השינויים החלים, טראומה מינית נותרה טאבו, נושא שאינו מקבל מרחב ראוי. חוויה זו אשר הנפש חוותה כקיצונית משליכה באופן משמעותי על הקשרי חיים רבים ומגוונים.

לקריאה נוספת

מהי פסיכותרפיה?

מהי פסיכותרפיה? (פסיכו=נפש, תרפיה=טיפול). כיצד היא יכולה לעזור ומה ביכולתה לעשות עבור בני אדם, ביחסיהם עם עצמם ועם אחרים?

לקריאה נוספת

טראומה ושבר נפשי

טראומה הינה פגיעה פיזית או נפשית הגורמת נזק ממושך לאדם ומגבילה או משנה את תחושותיו ואת התנהגותו. מה עושה הטראומה לנפש האדם וכיצד ניתן להתמודד איתה ולטפל בה?

לקריאה נוספת

דיכאון

דיכאון בא לידי ביטוי ברמות שונות מקל ועד חמור, ותסמיניו משפיעים על מערך החשיבה, הרגש וההתנהגות של האדם כמו גם על מצבו הפיזי. מהו דיכאון וכיצד מטפלים בו?

לקריאה נוספת

NLP ודמיון מודרך - מה זה? ואיך זה יכול לקדם אותנו?

NLP ודמיון מודרך הינן שתי שיטות מאוד עוצמתיות לניקוי תת-המודע מדפוסים אוטומטים שמונעים מאיתנו להיות מי שאנחנו באמת -להיות אותנטים.

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

דיאלוג עם הילד הפנימי

שיח עם הילד שהיינו, הילד שמתקיים בנו ונוכח בחיינו עד היום. "הילד הפנימי" יכול ללמד אותנו המון על מי שאנחנו ברבדים העמוקים ביותר שלנו.

לקריאה נוספת

פירוש חלומות

איך להתייחס לחלומות? איזה "סיפור" בא החלום לספר לנו? מדוע זה חשוב להתייחס לחלומות? ומה ניתן ללמוד על עצמנו מתוך פירוש החלום?

לקריאה נוספת

המפגש שלי עם האימון האישי לחיים

איך גיליתי את האימון האישי לחיים, איך חוויתי את התהליך, איך הוא שינה את חיי ואיך גיליתי את הייעוד והתשוקה שלי.

לקריאה נוספת

זמן פציעות

שינויים במעגל החיים פוגשים אותנו ,באופן טבעי, וגם בהפתעה. היכן נפגשים החלומות שלי עם השלב הקרוב שאליו אני עוברת ?

לקריאה נוספת

ביטחון עצמי - הבמאי של חיינו - חלק 1

כיצד מתמודדים עם ביטחון עצמי נמון ודימוי עצמי שלילי אצל ילדים, נוער ומבוגרים ומהם דרכי הטיפול?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

סיפור על שינוי תודעתי שאני מישם בחיי

שינוי תודעתי לא בהכרח אומר לדעת, לעיתים הוא מרמז על הכוח בלא לדעת, ועל אי הידיעה שיכולה לכלול בתוכה פתח לעולם טוב. בלוג חדש שלי על שינויים דרך התודעה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

הלב של יוצרים מציאות

אתר יוצרים/ות מציאות הינו  קרקע פוריה של מודעות, השראה וכלים לצמיחה ויצירת מציאות יפה יותר בכל תחומי החיים.

לפעמים, אנחנו עסוקים/ות בהתמודדות עם האתגרים שלנו, בלהחזיק את הראש מעל למים ומבלי לקחת לרגע עצירה ולומר - "יש לי מטרה, הגיע הזמן שאמצא פתרון להגיע אליה ואשתמש בו".
זוהי עבודה מאתגרת ואין צורך לעשות את השינוי והדרך לבד- 

 

המתן