מהו שפע?

חיפוש מאמריםמהו שפע?

ארז שקלר

איני אדם דתי, אך בן זוגי גדל במשפחה דתית-מסורתית, בית הוריו נמצא בקיבוץ חקלאי-דתי סמוך למודיעין, ואנו מגיעים אליהם כדרך קבע כל שבת שנייה לערך. בפעם הראשונה שהוזמנתי לארוחת שבת תפסה אוזני את המשפט הבא- "ברוך שאכלנו משלו", ברכה זו הינה חלק מברכת המזון, והיא מעין הצהרה של שבח והודיה לבורא עולם על כל שהונח על שולחננו. האמירה הזו יפה בעיניי לאו דווקא בהקשרה הדתי, אלא במהותה הרוחנית מפני שמדובר בהכרת תודה לעולם או לבורא על שניתן לנו. על-פי נקודת המבט הרוחנית הכרת תודה הינה פעולה בעלת חשיבות מרכזית לחיי שפע. שפע זו תודעה, בשביל להיות בשפע נכון יהיה להכיר כבר עכשיו בשפע המצוי בחיינו, אמירת "תודה" משמשת כלי להזכיר לתודעתנו את השפע הזה, הכרת תודה מחזקת את נוכחות השפע במחשבתנו, ויש לזה כח למשוך עוד ועוד שפע לחיינו.

עיקרון זה של הודיה יפה הן למישור החומרי והן למישור הלא-חומרי. בהקשר החומרי, אמירת "תודה" נכונה לכל רכישה (קטנה כגדולה), החל מקניית כוס קפה משובחת בדרך לעבודה, וכלה בהכרת תודה על מים חמים במקלחת אחרי יום ארוך... הרעיון הוא להכיר תודה על כל השפע שמתקיים בחיינו גם בהקשרים המובנים מאליהם עבורנו, זו התחלה מצוינת לעלות על המסלול לחיי שפע.

אז שפע הוא עניין חומרי? גם, אך לא בלבד. ישנם הקשרים ישירים ועקיפים של שפע כלכלי, אך שפע הוא לא רק חומר. שפע יכול לבוא לביטוי בעולם גם בהקשרים רגשיים חשובים מאוד, תמיכה רגשית יכולה לשמש חיזוק נפלא לצמיחה האישית שלנו, תמיכה רגשית שכזו יכולה להגיע ממשפחה, חברים קרובים, בני/בנות זוג. שפע לא חומרי מצוי גם בטבע, טיולים בטבע, בפארקים ובחוף הים הן רק חלק מפעילויות שבכולן לפתוח לנו את הלב ולמלא את המצברים. פן נוסף של שפע נמצא בעולם המודרני בו אנו חיים בהקשר לטכנולוגיה, האינטרנט מאפשר נגישות לשפע של ידע, טקסטים נפלאים, סיפורים מרתקים, מאמרים מעניינים, ואפילו האפשרות לקרוא את הטקסט הנוכחי היא חלק ממערך של שפע המתאפשר אודות לאינטרנט.

אז שפע נמצא בהקשרי חיים מגוונים, צריך רק לזהות אותו. נשמע פשוט, לא? אכן פשוט אך ישנן גם מורכבויות, אחת מהן היא הקשר בין שפע של היצע ואפשרויות למידות הנכונות לנו כרגע, מה הכוונה? ההיצע שמביאה עימה התרבות המערבית יכולה להיות מבלבלת וחשוב שכל אחד ידע את גבולותיו. לדוגמה, אם אנחנו מדברים על כך שטוב יהיה אם כל קנייה שלנו תחזיק באנרגיה של שפע, אז קניית מוצרים שגוררים את מאזן חשבון הבנק למינוס או שקנייתם בדיעבד מעלה בנו סטרס כלכלי- אינם מחזיקים באנרגיה של שפע. נהפוכו, הם כנראה מחזיקים באנרגיה של חסך ופיצוי, כלומר, הם נובעים מרצון לפצות את עצמנו על זיכרון עבר של צמצום. אז מה עלינו לעשות? ייתכן ונכון יהיה עבורנו בהקשר זה לרכוש מוצרים שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו בזמן הנכון לנו, להבין כי קניות שבצידן תחושה לא טובה אינן מדויקות לנו וכי יש אלטרנטיבות אחרות שמחזיקות בשפע.

בואו ניתן דוגמה קונקרטית ופשוטה מחיי היומיום, אם למשל מאוד מתחשק לנו לאכול במסעדה אבל כרגע זה לא בגבולות הכלכלה שלנו, אולי נוכל להפיק הנאה מלהכין סל פיקניק ולצאת לפארק (יכול להיות כייף, לא?) כל אלטרנטיבה יכולה להיות טובה כל עוד אנחנו מוקירים עליה תודה ומתחברים לתחושה של שמחה. הצלחתם לעקוב עד כה? בואו נציג עוד רובד של שפע, הפעם מצידו השני של המתרס. אם נצא מנקודת פתיחה של אדם המחזיק בכסף רב, האם הוא בשפע? לאו דווקא, גם כשאנחנו מדברים על אדם בעל ממון לא תמיד הוא מפיק הנאה ממה שהשפע הכלכלי מאפשר לו, נגיד ואותו אדם בוחר לצאת עם בת-זוגתו למסעדת יוקרה, אם האנרגיה בשולחן אינה של שמחה ואהבה, אין הנאה בצד היכולת הכלכלית. כלומר, בל נשלה את עצמנו שמדובר בשפע, אם אנחנו לא מפיקים הנאה מהפעילות שאנו שרויים בה (יקרה ככל שתהיה) - אנחנו למעשה לא בשפע.

 רוצים להיות בשפע? תנו לעצמכם להתחיל את הדרך לשם בתרגול התובנות הרשומות במאמר זה, זו התחלה מצוינת. רוצים עוד? צרו עימי קשר ונקבע פגישה. ארז- 0545384797. 

***צילום: ירדן מרקוס-קליין***

אודות כותב/ת המאמר
ארז שקלר
Erez Shekler Therapy
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
שמי ארז, אני מטפל נפשי אלטרנטיבי, ואני דוגל בשיטת טיפול רוחנית שמטרתה היכרות מעמיקה עם עצמנו, עם סיפור חיינו ושיעורי חיינו
המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.