חיפוש מאמריםמהו שפע?

ארז שקלר

איני אדם דתי, אך בן זוגי גדל במשפחה דתית-מסורתית, בית הוריו נמצא בקיבוץ חקלאי-דתי סמוך למודיעין, ואנו מגיעים אליהם כדרך קבע כל שבת שנייה לערך. בפעם הראשונה שהוזמנתי לארוחת שבת תפסה אוזני את המשפט הבא- "ברוך שאכלנו משלו", ברכה זו הינה חלק מברכת המזון, והיא מעין הצהרה של שבח והודיה לבורא עולם על כל שהונח על שולחננו. האמירה הזו יפה בעיניי לאו דווקא בהקשרה הדתי, אלא במהותה הרוחנית מפני שמדובר בהכרת תודה לעולם או לבורא על שניתן לנו. על-פי נקודת המבט הרוחנית הכרת תודה הינה פעולה בעלת חשיבות מרכזית לחיי שפע. שפע זו תודעה, בשביל להיות בשפע נכון יהיה להכיר כבר עכשיו בשפע המצוי בחיינו, אמירת "תודה" משמשת כלי להזכיר לתודעתנו את השפע הזה, הכרת תודה מחזקת את נוכחות השפע במחשבתנו, ויש לזה כח למשוך עוד ועוד שפע לחיינו.

עיקרון זה של הודיה יפה הן למישור החומרי והן למישור הלא-חומרי. בהקשר החומרי, אמירת "תודה" נכונה לכל רכישה (קטנה כגדולה), החל מקניית כוס קפה משובחת בדרך לעבודה, וכלה בהכרת תודה על מים חמים במקלחת אחרי יום ארוך... הרעיון הוא להכיר תודה על כל השפע שמתקיים בחיינו גם בהקשרים המובנים מאליהם עבורנו, זו התחלה מצוינת לעלות על המסלול לחיי שפע.

אז שפע הוא עניין חומרי? גם, אך לא בלבד. ישנם הקשרים ישירים ועקיפים של שפע כלכלי, אך שפע הוא לא רק חומר. שפע יכול לבוא לביטוי בעולם גם בהקשרים רגשיים חשובים מאוד, תמיכה רגשית יכולה לשמש חיזוק נפלא לצמיחה האישית שלנו, תמיכה רגשית שכזו יכולה להגיע ממשפחה, חברים קרובים, בני/בנות זוג. שפע לא חומרי מצוי גם בטבע, טיולים בטבע, בפארקים ובחוף הים הן רק חלק מפעילויות שבכולן לפתוח לנו את הלב ולמלא את המצברים. פן נוסף של שפע נמצא בעולם המודרני בו אנו חיים בהקשר לטכנולוגיה, האינטרנט מאפשר נגישות לשפע של ידע, טקסטים נפלאים, סיפורים מרתקים, מאמרים מעניינים, ואפילו האפשרות לקרוא את הטקסט הנוכחי היא חלק ממערך של שפע המתאפשר אודות לאינטרנט.

אז שפע נמצא בהקשרי חיים מגוונים, צריך רק לזהות אותו. נשמע פשוט, לא? אכן פשוט אך ישנן גם מורכבויות, אחת מהן היא הקשר בין שפע של היצע ואפשרויות למידות הנכונות לנו כרגע, מה הכוונה? ההיצע שמביאה עימה התרבות המערבית יכולה להיות מבלבלת וחשוב שכל אחד ידע את גבולותיו. לדוגמה, אם אנחנו מדברים על כך שטוב יהיה אם כל קנייה שלנו תחזיק באנרגיה של שפע, אז קניית מוצרים שגוררים את מאזן חשבון הבנק למינוס או שקנייתם בדיעבד מעלה בנו סטרס כלכלי- אינם מחזיקים באנרגיה של שפע. נהפוכו, הם כנראה מחזיקים באנרגיה של חסך ופיצוי, כלומר, הם נובעים מרצון לפצות את עצמנו על זיכרון עבר של צמצום. אז מה עלינו לעשות? ייתכן ונכון יהיה עבורנו בהקשר זה לרכוש מוצרים שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו בזמן הנכון לנו, להבין כי קניות שבצידן תחושה לא טובה אינן מדויקות לנו וכי יש אלטרנטיבות אחרות שמחזיקות בשפע.

בואו ניתן דוגמה קונקרטית ופשוטה מחיי היומיום, אם למשל מאוד מתחשק לנו לאכול במסעדה אבל כרגע זה לא בגבולות הכלכלה שלנו, אולי נוכל להפיק הנאה מלהכין סל פיקניק ולצאת לפארק (יכול להיות כייף, לא?) כל אלטרנטיבה יכולה להיות טובה כל עוד אנחנו מוקירים עליה תודה ומתחברים לתחושה של שמחה. הצלחתם לעקוב עד כה? בואו נציג עוד רובד של שפע, הפעם מצידו השני של המתרס. אם נצא מנקודת פתיחה של אדם המחזיק בכסף רב, האם הוא בשפע? לאו דווקא, גם כשאנחנו מדברים על אדם בעל ממון לא תמיד הוא מפיק הנאה ממה שהשפע הכלכלי מאפשר לו, נגיד ואותו אדם בוחר לצאת עם בת-זוגתו למסעדת יוקרה, אם האנרגיה בשולחן אינה של שמחה ואהבה, אין הנאה בצד היכולת הכלכלית. כלומר, בל נשלה את עצמנו שמדובר בשפע, אם אנחנו לא מפיקים הנאה מהפעילות שאנו שרויים בה (יקרה ככל שתהיה) - אנחנו למעשה לא בשפע.

 רוצים להיות בשפע? תנו לעצמכם להתחיל את הדרך לשם בתרגול התובנות הרשומות במאמר זה, זו התחלה מצוינת. רוצים עוד? צרו עימי קשר ונקבע פגישה. ארז- 0545384797. 

***צילום: ירדן מרקוס-קליין***

אודות כותב/ת המאמר
ארז שקלר
Erez Shekler Therapy
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
שמי ארז, אני בעל קליניקה פרטית, ואני דוגל בשיטת טיפול רוחנית שמטרתה היכרות מעמיקה עם עצמנו, עם סיפור חיינו ושיעורי חיינו.

מאמרים אחרונים

אהבה עצמית קודם כל!

את אוהבת את עצמך? את יודעת מה זה עבורך אהבה עצמית? מתי בפעם האחרונה הסתכלת במראה ואמרת לעצמך "אני אוהבת אותך!" ?

לקריאה נוספת

גיל המעבר וזוגיות

והפעם גיל המעבר....בנימה נשית אך לא רק לנשים! 50 + וכל הפלוסים! גיל המעבר חובק בתוכו שינויים רבים- פזיולוגיים, נפשיים, פסיכולוגיים, רגשיים, שינוי באורח החיים,

לקריאה נוספת

כשהחוץ פוגש את הפנים

דימוי הגוף משפיע על כל אחד ואחת מאיתנו, כמעט בכל שלב בחיים. החל מגיל צעיר מאוד יתן לראות את השפעתו של העיסוק במראה החיצוני והמאפיינים הפיזיים שלנו על תחושת הביט

לקריאה נוספת

זוגיות מתחילה מבפנים

מהי החוכמה הטמונה באמרה השגורה "זוגיות מתחילה מפבנים"? כיצד קשרים רומנטיים הם "שיקוף" של עצמנו ומערכת האמונות שלנו?

לקריאה נוספת

אהבה - מה קורה לה בזוגיות?

כולנו מתחתנים מתוך אהבה ועם תחושה שהאהבה והזוגיות הם לנצח. המטרה בטיפול זוגי היא ללמוד כיצד ניתן להיענות האחד לצרכיו של השני, לשמר ולהחיות את האהבה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

החלום ושברו - ילדים בקבוצה

קבוצות ילדים להורים בתהליכי גירושין - זה אתגר מיוחד במינו. דווקא בגלל שמדובר בילדים שהמסגרת הקבוצתית הראשונה שממנה הם יוצאים אל העולם, מתפרקת.

לקריאה נוספת

בעיות שפה בגיל המבוגר

עם העלייה בגיל, ניתן להרגיש שינויים ביכולות השפתיות שלנו. מהם הקשיים השכיחים בשפה בגיל המבוגר ומה ניתן לעשות לגביהם?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

שיקום הפרעות שפה, דיבור ובליעה

קלינאי תקשורת הוא בעל מקצוע פרא-רפואי, המאבחן ומטפל בהפרעות שפה, דיבור ובליעה. מהם הליקויים שיכולים להיגרם ליכולות אלו בעקבות מחלה נוירולוגית או נזק מוחי?

לקריאה נוספת

פיברומיאלגיה - טיפול מהמקור הרגשי

גישה שמתפתחת יותר ויותר גם בקרב אנשי רפואה היא זו המתארת את הקשר שבין גוף ונפש כדבר שחשוב ללמוד אותו כאשר רוצים לפתור בעיה פיזיולוגית מהשורש. והפעם פיברומיאלגיה

לקריאה נוספת

המסע שלי לרפואה הסינית

לפני שאתחיל לספר לכם על המסע המופלא להתמחות בסין בתחום הרפואה הסינית, אקדים ואספר לכם קצת על התהליך שעובר מי שבוחר להיות מטפל ברפואה סינית.

לקריאה נוספת

מהי באמת תזונה נכונה ובריאה?

תזונה נכנה ובריאה – מה באמת נכון לכל אחד מאיתנו? כל כך הרבה נכתב על נושא הבריאות, שלמי שבאמת מחפש את התשובות - קל ללכת לאיבוד.

לקריאה נוספת

מהי אכילה רגשית ואיך מתמודדים איתה?

אכילה מתוך מתח ולחץ וכל סיבה אחרת בעולם ולאו דווקא מתוך רעב מכונה "אכילה רגשית" והיא מתאפיינת באכילה בלתי מבוקרת של מזונות עתירי קלוריות .

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מהו שפע?

מהו שפע? אילו סוגי שפע קיימים? מהו "החוק הרוחני" אודות שפע? כיצד שפע בא לידי ביטוי בחיי היומיום? וכיצד להכניס יותר שפע לחיינו?

לקריאה נוספת

הגשמה עצמית

מהי הדרך להגשמה עצמית? כיצד הגשמה עצמית נקשרת ליצירתיות? למרחב של אי-ידיעה? מהן הפעולות שביכולתנו לעשות אל עבר ההגשמה הטובה והגבוהה ביותר של העצמי?

לקריאה נוספת

שלושה מיתוסים על כלכלת המשפחה

מיתוס 1: רק משקי בית שהכנסותיהם נמוכות צריכים יעוץ בכלכלת המשפחה.המונח משק בית, בהקשר זה, מתייחס למשפחה או יחיד או קבוצה המנהלים ביחד את ההכנסות וההוצאות שלהם.

לקריאה נוספת

המוח כמכונת צילום משוכללת

הוא ":לעולם לא יהיה לך את מה שאתה מבקש" אני כ"כ מאמין בכוחה של מחשבה, שמשפט זה היה תמוהה לחלוטין עבורי. האמנתי תמיד שאם אני רוצה משהו, אבקש, ואם אדבוק במחשבה חיובית כל מבוקשי ייתגשם.

לקריאה נוספת

סקיצות

על ניסוי ותעייה (סקיצות) כחלק מהגשמה, מהצלחה. האם יכול להיות שכל מה שהחל כרעיון, אינו אלא הסקיצה בדרך להשגת התוצאות?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מה מפריע לך להיכנס להריון

היום כל אישה שרוצה להיכנס להריון ולא מצליחה יכולה ללכת למרכז הפוריות, לעבור בדיקות וטיפולים ללא תלות בתוצאות של הבדיקות. האם אישה בריאה זקוקה לטיפולי פוריות?..

לקריאה נוספת

האם את מרגישה באסה שאת עדיין לא בהריון

90% מהנשים מאלה שפונות אליי על שאלתי איך הן מרגישות עם זה שהן לא מצליחות להרות עונות במילה אחת "באסה". אז אם גם את מרגישה כך אני מזמינה אותך לקרוא את המאמר הזה

לקריאה נוספת

למה זה טוב שתהיה אצלך בעיית פוריות

אם אשאל נשים המתמודדות על קושי להיקלט להריון – האם זה טוב שיש אצלך בעיית הפוריות יענו לי ש'לא'. האם זה טוב? האם זה לטובה? ומה עושים?

לקריאה נוספת

כלי מעשי שיעזור לסדר את הביוץ

היום אני אסביר לך גישה טבעית איך לפתור בעיות של הביוץ. אני מזכירה לך שבגישה שלי, כל התופעות במציאות שלך הן השפעות של תת-מודע שלך. כנסי כדי ליישם כלי פשוט שיעזור

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאיפה מתחילים לדבר על טראומה מינית?

למרות השינויים החלים, טראומה מינית נותרה טאבו, נושא שאינו מקבל מרחב ראוי. חוויה זו אשר הנפש חוותה כקיצונית משליכה באופן משמעותי על הקשרי חיים רבים ומגוונים.

לקריאה נוספת

מהי פסיכותרפיה?

מהי פסיכותרפיה? (פסיכו=נפש, תרפיה=טיפול). כיצד היא יכולה לעזור ומה ביכולתה לעשות עבור בני אדם, ביחסיהם עם עצמם ועם אחרים?

לקריאה נוספת

טראומה ושבר נפשי

טראומה הינה פגיעה פיזית או נפשית הגורמת נזק ממושך לאדם ומגבילה או משנה את תחושותיו ואת התנהגותו. מה עושה הטראומה לנפש האדם וכיצד ניתן להתמודד איתה ולטפל בה?

לקריאה נוספת

דיכאון

דיכאון בא לידי ביטוי ברמות שונות מקל ועד חמור, ותסמיניו משפיעים על מערך החשיבה, הרגש וההתנהגות של האדם כמו גם על מצבו הפיזי. מהו דיכאון וכיצד מטפלים בו?

לקריאה נוספת

NLP ודמיון מודרך - מה זה? ואיך זה יכול לקדם אותנו?

NLP ודמיון מודרך הינן שתי שיטות מאוד עוצמתיות לניקוי תת-המודע מדפוסים אוטומטים שמונעים מאיתנו להיות מי שאנחנו באמת -להיות אותנטים.

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

דיאלוג עם הילד הפנימי

שיח עם הילד שהיינו, הילד שמתקיים בנו ונוכח בחיינו עד היום. "הילד הפנימי" יכול ללמד אותנו המון על מי שאנחנו ברבדים העמוקים ביותר שלנו.

לקריאה נוספת

פירוש חלומות

איך להתייחס לחלומות? איזה "סיפור" בא החלום לספר לנו? מדוע זה חשוב להתייחס לחלומות? ומה ניתן ללמוד על עצמנו מתוך פירוש החלום?

לקריאה נוספת

המפגש שלי עם האימון האישי לחיים

איך גיליתי את האימון האישי לחיים, איך חוויתי את התהליך, איך הוא שינה את חיי ואיך גיליתי את הייעוד והתשוקה שלי.

לקריאה נוספת

זמן פציעות

שינויים במעגל החיים פוגשים אותנו ,באופן טבעי, וגם בהפתעה. היכן נפגשים החלומות שלי עם השלב הקרוב שאליו אני עוברת ?

לקריאה נוספת

ביטחון עצמי - הבמאי של חיינו - חלק 1

כיצד מתמודדים עם ביטחון עצמי נמון ודימוי עצמי שלילי אצל ילדים, נוער ומבוגרים ומהם דרכי הטיפול?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

סיפור על שינוי תודעתי שאני מישם בחיי

שינוי תודעתי לא בהכרח אומר לדעת, לעיתים הוא מרמז על הכוח בלא לדעת, ועל אי הידיעה שיכולה לכלול בתוכה פתח לעולם טוב. בלוג חדש שלי על שינויים דרך התודעה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

הלב של יוצרים מציאות

אתר יוצרים/ות מציאות הינו  קרקע פוריה של מודעות, השראה וכלים לצמיחה ויצירת מציאות יפה יותר בכל תחומי החיים.

לפעמים, אנחנו עסוקים/ות בהתמודדות עם האתגרים שלנו, בלהחזיק את הראש מעל למים ומבלי לקחת לרגע עצירה ולומר - "יש לי מטרה, הגיע הזמן שאמצא פתרון להגיע אליה ואשתמש בו".
זוהי עבודה מאתגרת ואין צורך לעשות את השינוי והדרך לבד- 

 

המתן