חיפוש מאמריםזוגיות מתחילה מבפנים

ארז שקלר

אחת הדרכים המרכזיות בדרך לקשר האהבה הנכון והגבוה ביותר עבורנו היא עבודה על עצמנו במטרה להתקרב כמה שיותר ל"אני השלם" שלנו. כלומר, להפנות את משאבינו הנפשיים (והכלכליים) להתפתחות וצמיחה של "העצמי". במובן זה, השאלות הנכונות הינן אילו רצונות היינו רוצים להגשים כבר עכשיו בחיינו? האם יש משהו שתמיד רצינו לעשות ולא נתנו לכך מקום? לאילו כיוונים היינו רוצים לפתח את עצמנו? ואיך כבר עכשיו ניתן לתת ביטוי לאהבות שלנו בעולם? ליצירתיות הטמונה בנו ולשמחה שיש בכוחנו ליצור בעולמנו. למשל, אחת הקליינטיות שלי זוכרת חוויות מדהימות הנוגעות לרכיבה על סוסים, פעילות שמילאה לה את הלב בצעירותה, אך זנחה לפני שנים. קליינטית אחרת, נמשכת מאוד לציור, אך מעולם התנסתה בכך באופן מעמיק יותר, זו הזדמנות נפלאה עבורה להתחבר לאהבה הזו שקיימת בה. כל חיבורלאהבות המגוונות שיש לעולם להציע לנו, מחבר אותנו לאנרגיה של אהבה ביומיום, יש לכך את הכח למלא את הנפש באהבה, קודם כל לעצמנו ולחיינו.

ומה בינתיים? האם זה אומר שלא יוצאים לדייטים? התשובה לכך היא אינדיבידואלית, יש כאלו שמרגישים שמה שמתאים להם כרגע זה לקחת הפסקה מעולם הדייטים בזמן שהם עושים את העבודה הזו עם עצמם, מרגיש להם נכון להיות מרוכזים באופן מלא בעולמם (הפנימי והחיצוני), על-כן, עליהם לקחת כמה זמן שיחפצו במטרה להתחבר חזרה לעצמם לפני שהם יוצאים החוצה למימוש הפוטנציאל הזוגי שלהם.

לעומתם, אחרים מרגישים שהם רוצים להמשיך ולחוות את עולם הדייטינג רק הפעם מתוך הבנה חדשה, על-פיה גם המפגשים שאינם תואמים את ציפיותינו ורצונותינו המודעים, הם כאלו שיצרנו בחיינו. לעתים באופן שאינו מודע, אנו מושכים לחיינו אנשים שלא מספקים את צרכינו ו/או מכאיבים לנו ללב, אך עלינו לקחת על כך אחריות במובן זה שאנו לומדים מהם את כל שעלינו ללמוד בדרך לקשר הגבוה ביותר שלנו. לדוגמה, לאחרונה קליינט תיאר בפניי קשר רומנטי שנמשך כמה שבועות, קשר שטמן בתוכו הבטחה גדולה לבאות, אך נקטע במפתיע על-ידי הצד השני, שבפשטות אמר ש"לא מתאים להמשיך" והתנתק מחייו. בחנו יחדיו את המקומות בהם הרגיש חווית נטישה בחייו, נתנו מקום לעיבוד החוויה ברמה הרגשית, ולמידה ממנה. בחנו גם את האפשרות שהוא "נוטש את עצמו" בהקשרי חיים מסוימים, ונתנו גם להקשרים אלו מרחב. השיחות סביב נושא זה החזיקו בכח ריפוי אדיר עבורו בכל הנוגע למימוש קשר זוגי גבוה יותר הנחווה באופן חיובי יותר.

בשני המקרים, בין אם מרגיש לנו מתאים לעשות "הפסקה" מעולם הדייטינג, ובין אם מה שמתאים לנו זה להמשיך לצאת לדייטינג, יש לנו מספיק "מקרי בוחן" בדמות חוויות וזיכרונות מאינטרקציות רומנטיות איתן ניתן לעבוד. האינטראקציות הרומנטיות בחיינו, בדומה לשאר חוויות חיינו, הן מפגשים מול אנשים שתואמים את התדר שלנו ואת ה"תוכנות" שלנו לגבי עצמנו, הן משמשות "ראי" פנימה לשיעורים שלנו עם עצמנו. ניקח לדוגמה בחורה, לצורך העניין נקרא לה סיון (וזה תקף כמובן לשני המינים וגם למפגשים חד-מיניים). סיון באופן שיטתי פוגשת גברים שלא "רואים" אותה, גברים אשר מרוכזים בצרכים שלהם וברצונות שלהם, באופן הבא על חשבון הצרכים והרצונות שלה. האינטראקציות עם גברים מסוג זה, מאפשרת לסיון לבחון מדוע היא מכניסה לחייה גברים מעין אלו, כיצד זה תואם את הסיפור שלה? למשל, ניתן לבחון האם לסיון ישנן חוויות חיים בהן היא הרגישה שלא "רואים" אותה, אילו זיכרונות יש שם? ובאילו הקשרים וסיטואציות? ואולי גם סיון למדה בעקבות כך לא "לראות" את עצמה? את רצונותיה וצרכיה? משם אנו בוחנים את ההקשרים הספציפיים של חוויות אלו וההשלכות של אלו על חייה, לומדים מהן, ופועלים על עצמנו עד שמתגלה לפנינו מציאות אחרת.

לבסוף, אחרי שמעלים את כל האמונות שאנו מחזיקים לגבי קשר זוגי, לגבי אהבה רומנטית, לגבי עצמנו ולגבי האחר, תת-המודע שלנו יוכל לייצר חוויות חדשות עבורנו. נוכל להגיע למפגש רומנטי שלמים יותר, מחוברים יותר לעצמנו, ולפגוש שיקופים של יחסנו הטובים עם עצמנו. שם יהיה מקום לבחון את "האנרגיה השלישית" בין שניים הנפגשים למטרת קשר רומנטי, "האנרגיה השלישית" זה החיבור האותנטי בין שניים, ולשם נכון להפנות את תשומת הלב, שם אין אגו, אלא רק אמת קטנה לגבי פוטנציאל הקשר, פוטנציאל החיבור.

איננו יכולים לצפות מאף אדם לאהוב אותנו כך שיתמלא החלל בבטן של חוסר אהבת העצמי, אנו גם נגלה קושי לתת אהבה לאחר כשאנו לא אוהבים את עצמנו. האהבה מתחילה מבפנים, וזו חלק מהאמת אודות יחסים זוגיים בעידן החדש.

שלכם באהבה,

ארז

***צילום: ירדן מרקוס-קליין***

אודות כותב/ת המאמר
ארז שקלר
Erez Shekler Therapy
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
שמי ארז, אני בעל קליניקה פרטית, ואני דוגל בשיטת טיפול רוחנית שמטרתה היכרות מעמיקה עם עצמנו, עם סיפור חיינו ושיעורי חיינו.

מאמרים אחרונים

אהבה עצמית קודם כל!

את אוהבת את עצמך? את יודעת מה זה עבורך אהבה עצמית? מתי בפעם האחרונה הסתכלת במראה ואמרת לעצמך "אני אוהבת אותך!" ?

לקריאה נוספת

גיל המעבר וזוגיות

והפעם גיל המעבר....בנימה נשית אך לא רק לנשים! 50 + וכל הפלוסים! גיל המעבר חובק בתוכו שינויים רבים- פזיולוגיים, נפשיים, פסיכולוגיים, רגשיים, שינוי באורח החיים,

לקריאה נוספת

כשהחוץ פוגש את הפנים

דימוי הגוף משפיע על כל אחד ואחת מאיתנו, כמעט בכל שלב בחיים. החל מגיל צעיר מאוד יתן לראות את השפעתו של העיסוק במראה החיצוני והמאפיינים הפיזיים שלנו על תחושת הביט

לקריאה נוספת

זוגיות מתחילה מבפנים

מהי החוכמה הטמונה באמרה השגורה "זוגיות מתחילה מפבנים"? כיצד קשרים רומנטיים הם "שיקוף" של עצמנו ומערכת האמונות שלנו?

לקריאה נוספת

אהבה - מה קורה לה בזוגיות?

כולנו מתחתנים מתוך אהבה ועם תחושה שהאהבה והזוגיות הם לנצח. המטרה בטיפול זוגי היא ללמוד כיצד ניתן להיענות האחד לצרכיו של השני, לשמר ולהחיות את האהבה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

החלום ושברו - ילדים בקבוצה

קבוצות ילדים להורים בתהליכי גירושין - זה אתגר מיוחד במינו. דווקא בגלל שמדובר בילדים שהמסגרת הקבוצתית הראשונה שממנה הם יוצאים אל העולם, מתפרקת.

לקריאה נוספת

בעיות שפה בגיל המבוגר

עם העלייה בגיל, ניתן להרגיש שינויים ביכולות השפתיות שלנו. מהם הקשיים השכיחים בשפה בגיל המבוגר ומה ניתן לעשות לגביהם?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

שיקום הפרעות שפה, דיבור ובליעה

קלינאי תקשורת הוא בעל מקצוע פרא-רפואי, המאבחן ומטפל בהפרעות שפה, דיבור ובליעה. מהם הליקויים שיכולים להיגרם ליכולות אלו בעקבות מחלה נוירולוגית או נזק מוחי?

לקריאה נוספת

פיברומיאלגיה - טיפול מהמקור הרגשי

גישה שמתפתחת יותר ויותר גם בקרב אנשי רפואה היא זו המתארת את הקשר שבין גוף ונפש כדבר שחשוב ללמוד אותו כאשר רוצים לפתור בעיה פיזיולוגית מהשורש. והפעם פיברומיאלגיה

לקריאה נוספת

המסע שלי לרפואה הסינית

לפני שאתחיל לספר לכם על המסע המופלא להתמחות בסין בתחום הרפואה הסינית, אקדים ואספר לכם קצת על התהליך שעובר מי שבוחר להיות מטפל ברפואה סינית.

לקריאה נוספת

מהי באמת תזונה נכונה ובריאה?

תזונה נכנה ובריאה – מה באמת נכון לכל אחד מאיתנו? כל כך הרבה נכתב על נושא הבריאות, שלמי שבאמת מחפש את התשובות - קל ללכת לאיבוד.

לקריאה נוספת

מהי אכילה רגשית ואיך מתמודדים איתה?

אכילה מתוך מתח ולחץ וכל סיבה אחרת בעולם ולאו דווקא מתוך רעב מכונה "אכילה רגשית" והיא מתאפיינת באכילה בלתי מבוקרת של מזונות עתירי קלוריות .

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מהו שפע?

מהו שפע? אילו סוגי שפע קיימים? מהו "החוק הרוחני" אודות שפע? כיצד שפע בא לידי ביטוי בחיי היומיום? וכיצד להכניס יותר שפע לחיינו?

לקריאה נוספת

הגשמה עצמית

מהי הדרך להגשמה עצמית? כיצד הגשמה עצמית נקשרת ליצירתיות? למרחב של אי-ידיעה? מהן הפעולות שביכולתנו לעשות אל עבר ההגשמה הטובה והגבוהה ביותר של העצמי?

לקריאה נוספת

שלושה מיתוסים על כלכלת המשפחה

מיתוס 1: רק משקי בית שהכנסותיהם נמוכות צריכים יעוץ בכלכלת המשפחה.המונח משק בית, בהקשר זה, מתייחס למשפחה או יחיד או קבוצה המנהלים ביחד את ההכנסות וההוצאות שלהם.

לקריאה נוספת

המוח כמכונת צילום משוכללת

הוא ":לעולם לא יהיה לך את מה שאתה מבקש" אני כ"כ מאמין בכוחה של מחשבה, שמשפט זה היה תמוהה לחלוטין עבורי. האמנתי תמיד שאם אני רוצה משהו, אבקש, ואם אדבוק במחשבה חיובית כל מבוקשי ייתגשם.

לקריאה נוספת

סקיצות

על ניסוי ותעייה (סקיצות) כחלק מהגשמה, מהצלחה. האם יכול להיות שכל מה שהחל כרעיון, אינו אלא הסקיצה בדרך להשגת התוצאות?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מה מפריע לך להיכנס להריון

היום כל אישה שרוצה להיכנס להריון ולא מצליחה יכולה ללכת למרכז הפוריות, לעבור בדיקות וטיפולים ללא תלות בתוצאות של הבדיקות. האם אישה בריאה זקוקה לטיפולי פוריות?..

לקריאה נוספת

האם את מרגישה באסה שאת עדיין לא בהריון

90% מהנשים מאלה שפונות אליי על שאלתי איך הן מרגישות עם זה שהן לא מצליחות להרות עונות במילה אחת "באסה". אז אם גם את מרגישה כך אני מזמינה אותך לקרוא את המאמר הזה

לקריאה נוספת

למה זה טוב שתהיה אצלך בעיית פוריות

אם אשאל נשים המתמודדות על קושי להיקלט להריון – האם זה טוב שיש אצלך בעיית הפוריות יענו לי ש'לא'. האם זה טוב? האם זה לטובה? ומה עושים?

לקריאה נוספת

כלי מעשי שיעזור לסדר את הביוץ

היום אני אסביר לך גישה טבעית איך לפתור בעיות של הביוץ. אני מזכירה לך שבגישה שלי, כל התופעות במציאות שלך הן השפעות של תת-מודע שלך. כנסי כדי ליישם כלי פשוט שיעזור

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאיפה מתחילים לדבר על טראומה מינית?

למרות השינויים החלים, טראומה מינית נותרה טאבו, נושא שאינו מקבל מרחב ראוי. חוויה זו אשר הנפש חוותה כקיצונית משליכה באופן משמעותי על הקשרי חיים רבים ומגוונים.

לקריאה נוספת

מהי פסיכותרפיה?

מהי פסיכותרפיה? (פסיכו=נפש, תרפיה=טיפול). כיצד היא יכולה לעזור ומה ביכולתה לעשות עבור בני אדם, ביחסיהם עם עצמם ועם אחרים?

לקריאה נוספת

טראומה ושבר נפשי

טראומה הינה פגיעה פיזית או נפשית הגורמת נזק ממושך לאדם ומגבילה או משנה את תחושותיו ואת התנהגותו. מה עושה הטראומה לנפש האדם וכיצד ניתן להתמודד איתה ולטפל בה?

לקריאה נוספת

דיכאון

דיכאון בא לידי ביטוי ברמות שונות מקל ועד חמור, ותסמיניו משפיעים על מערך החשיבה, הרגש וההתנהגות של האדם כמו גם על מצבו הפיזי. מהו דיכאון וכיצד מטפלים בו?

לקריאה נוספת

NLP ודמיון מודרך - מה זה? ואיך זה יכול לקדם אותנו?

NLP ודמיון מודרך הינן שתי שיטות מאוד עוצמתיות לניקוי תת-המודע מדפוסים אוטומטים שמונעים מאיתנו להיות מי שאנחנו באמת -להיות אותנטים.

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

דיאלוג עם הילד הפנימי

שיח עם הילד שהיינו, הילד שמתקיים בנו ונוכח בחיינו עד היום. "הילד הפנימי" יכול ללמד אותנו המון על מי שאנחנו ברבדים העמוקים ביותר שלנו.

לקריאה נוספת

פירוש חלומות

איך להתייחס לחלומות? איזה "סיפור" בא החלום לספר לנו? מדוע זה חשוב להתייחס לחלומות? ומה ניתן ללמוד על עצמנו מתוך פירוש החלום?

לקריאה נוספת

המפגש שלי עם האימון האישי לחיים

איך גיליתי את האימון האישי לחיים, איך חוויתי את התהליך, איך הוא שינה את חיי ואיך גיליתי את הייעוד והתשוקה שלי.

לקריאה נוספת

זמן פציעות

שינויים במעגל החיים פוגשים אותנו ,באופן טבעי, וגם בהפתעה. היכן נפגשים החלומות שלי עם השלב הקרוב שאליו אני עוברת ?

לקריאה נוספת

ביטחון עצמי - הבמאי של חיינו - חלק 1

כיצד מתמודדים עם ביטחון עצמי נמון ודימוי עצמי שלילי אצל ילדים, נוער ומבוגרים ומהם דרכי הטיפול?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

סיפור על שינוי תודעתי שאני מישם בחיי

שינוי תודעתי לא בהכרח אומר לדעת, לעיתים הוא מרמז על הכוח בלא לדעת, ועל אי הידיעה שיכולה לכלול בתוכה פתח לעולם טוב. בלוג חדש שלי על שינויים דרך התודעה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

הלב של יוצרים מציאות

אתר יוצרים/ות מציאות הינו  קרקע פוריה של מודעות, השראה וכלים לצמיחה ויצירת מציאות יפה יותר בכל תחומי החיים.

לפעמים, אנחנו עסוקים/ות בהתמודדות עם האתגרים שלנו, בלהחזיק את הראש מעל למים ומבלי לקחת לרגע עצירה ולומר - "יש לי מטרה, הגיע הזמן שאמצא פתרון להגיע אליה ואשתמש בו".
זוהי עבודה מאתגרת ואין צורך לעשות את השינוי והדרך לבד- 

 

המתן