מה יש במוות שכה חשוב לחיים?

חיפוש מאמריםמה יש במוות שכה חשוב לחיים?

ארז שקלר

החוויה האנושית טומנת בחובה את רעיון המוות החל מיום הלידה, ויש יאמרו כי כבר רגע העיבור מנבא את המוות, כלומר יש איזה מפגש ראשוני מאוד של הקיום האנושי עם המוות, מפגש בלתי נמנע. המוות במובנו הסימבולי והממשי הינו חלק אינטגרלי מחיינו, אנו פוגשים במוות בכל מקום, בהקשרים של טבע (עונות השנה המתחלפות), גוף (הפסקת הגוף או חיים חדשים בעולם), וביחסים האנושיים (פרידה מבן-זוג). אז אם המוות כה נוכח, מדוע רובנו נמנעים מלדבר עליו? ומה ניתן ללמוד ממנו?

אחת הסיבות המרכזיות בגללן אנו מתחמקים מההבנה ש"המוות שם" עבור כולנו, הינה שהמוות מלא מסתורין ופחדים. ישנן גישות שונות המתייחסות למוות, גישה הטוענת כי הכל זה חומר בלבד, גישות דתיות של גן-עדן וגיהינום, וגישות רוחניות של מה שנקרא 'מסע הנשמה', אך בסופו של יום, מתוך נקודת המבט הארצית שלנו, איש אינו יודע באופן וודאי ומוחלט מה טומן בחובו המוות. אי-וודאות זו סביב המוות מעוררת המון פחדים, למשל- פחד מתהליך הגסיסה, פחד שלא אהיה קיים, ופחד על הגוף לאחר המוות. לחלק מפחדים אלו יש פתרונות, ניתן להכין את עצמנו "למוות טוב", וכן, כפי שניתן לחיות טוב ניתן למות טוב (למשל למלא הנחיות רפואיות מקדימות לסוגי ההתערבויות הרפואיות בהינתן מצב חולה הנוטה למות). זו אמת אחת, חשובה מאוד, של הכרה מבורכת בחוקי מציאות חיינו ויש לתת לה כבוד, אך האם קיימת אמת נוספת? אמת גבוהה?

כיצד העולם הרוחני מתייחס למוות? בהקשר רוחני, יש הרבה מה ללמוד מהמוות על חיינו ועצמנו, הגישה הרוחנית תטען כי המוות יכול להביא אותנו לחקירה שבסופה תשובה ל"מי אנחנו", מי אנחנו מעבר לנסיבות החיים והגוף, חיבור למהות הנשמתית האינסופית שלנו, לעצמי שהוא מעבר למוות ומעבר לחרדות סביב המוות.

ההנחה הבסיסית של העולם הרוחני מסבירה כי אנחנו נשמות בתוך גוף, וירדנו לפה לעולם לעבור שיעורי חיים, ללמוד מהם ולהתפתח מתוכם. בהתאם לכך, טרם הגעתנו לעולם הפיזי, הנשמה בחרה לאילו חיים להיוולד בהתאם לשיעורים שעלינו ללמוד, לאילו הורים להיוולד, לאיזה מצב סוציו-אקונומי, אילו אנשים נפגוש בדרכנו וכיוצא בזה. ועם זאת, בתוך כל זה, אנחנו מממשים בלי הפסקה את זכות הבחירה שלנו, כלומר- "הכל צפוי והרשות נתונה". ועכשיו מדוע כל זה רלוונטי לנושא המוות בהשקפה רוחנית?

בהשקפה הרוחנית אנחנו לא "מתים" לעולם, במובן זה שהנשמה מתגלגלת מחיים לחיים בהתאם לבחירתה, והמוות הוא פרידה מיחידת החיים הנוכחית ותו לאו. עם זאת, עד לנקודה הסיום יש לנו מטרות חשובות, ביניהן- ליצור קשרים רגשיים עמוקים עם עצמנו והקרובים לנו (אגב יש הרואים בקשרים אלו את ההשקעה הטובה ביותר לתקופת סוף החיים), לצמוח מתוך שיעורי חיינו (כל אחד ושיעוריו בהקשרי חייו הספציפיים (כמו- קבלה עצמית , גבולות, ערך עצמי), וגם הגענו הנה במטרה ליצור ולפעול באופן שמבטא אותנו היטב ומשרת את העולם היטב (כל אחד בהתאם לייעודו ועולם התוכן שלו- טיפול, קולינריה, חינוך, עסקים ועוד).

כלומר, "המוות שם" בשביל ללמד אותנו על חשיבות החיים ומה חשוב בחיים, ההכרה במוות מאפשרת לנו לפתוח את הלב לחיים ולאנשים. המוות משמש גורם מוטיבציוני נפלא לעבודה עצמית והוא כח מניע להתגברות על פחדים וחתירה להגשמה, לפעולה ולבריאת מציאות חיים.

הגישה הרוחנית טוענת שכאשר אדם עוזב את הגוף הפיזי הוא ממשיך להתקיים 'בעולם שמעבר', האינטראקציה עימו נמשכת, הקרובים לנו שעברו מהעולם ממשיכים ללוות אותנו בחיי היומיום, אפשר לדבר אליהם בתוך ליבנו (הם מקשיבים), לבקש סימנים לנוכחותם (הם מראים) וגם לנהל שיחות עימם (לאנשים רבים קל יותר לתקשר עם קרוביהם המתים בזמן חלימה כשמנגנוני ההגנה שלנו מופחתים באופן משמעותי). הקרובים לנו שנפטרו הם חלק ממשפחת הנשמות שלנו, חלק מהנשמות עימן אנו מתגלגלים מחיים לחיים, כך שאין אנו באמת נפרדים מהם.

אז חשוב לדבר על המוות? כמובן, ויש מה ללמוד ממנו? המון. בין אם אנו מתעסקים ב'אמת הארצית' אודות המוות או ב'אמת הרוחנית' אודות המוות, המוות הוא חלק בלתי נפרד מההוויה האנושית והרוחנית שלנו.

**צילום: ירדן מרקוס-קליין**

**הטקסט נכתב בהשראת הקורס "לתמוך, להתפלל, לאהוב"- בהנחיית הלה אשחר**

אודות כותב/ת המאמר
ארז שקלר
Erez Shekler Therapy
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
שמי ארז, אני מטפל נפשי אלטרנטיבי, ואני דוגל בשיטת טיפול רוחנית שמטרתה היכרות מעמיקה עם עצמנו, עם סיפור חיינו ושיעורי חיינו
המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.