מהי עבודה עצמית במיטבה?

חיפוש מאמריםמהי עבודה עצמית במיטבה?

ארז שקלר

עבודה עצמית נעשית במיטבה כשהיא מתוך אהבה ולא מתוך התשה. אם אנחנו מפעילים על עצמנו לחץ לעסוק באופן בלתי פוסק בהתפתחות העצמי, ניקוי תוכנות ואמונות, ונקיטת פעולות מידיות ורבות להגשמה- פספסנו את ההנאה מהדרך, את ההשראה, את הקשב למומנטום. די בקלות אפשר לפספס את ההנאה שמתלווה לדרך מפני שבאותו הזמן העיקר הופך להיות המרדף אחרי הדבר שטרם נכנס לתוך חווית החיים שלנו.

בדרך של התפתחות עצמית אין בהילות, כשאנחנו צועדים בה אין את הדחיפות להגיע תיכף ומיד למקום הבא, זו דרך של נוכחות בחוויה. בפגישות טיפול הנוכחות היא התבוננות נוכחת ורגישה בסיפור החיים שלנו, זה לעתים מעלה כאב אך לצידו ישנה גם הקלה, שלווה וסיפוק רגשי. מחוץ לקליניקה, נוכחות מאפשרת לחוות את היומיום שלנו בצורה שממלאת אותנו, אנחנו נתמלא מהשיחות שלנו עם האנשים סביבנו, מסרט שנוגע בנו, משיר ישן שאהבנו.

מי שמכיר את התחושה שעבודה עצמית נדמית פתאום כמשימה מתישה, יודע שאלו ימים בהם אנחנו מרגישים חלשים יותר, ימים שבהם לא מתחשק לעשות דבר הנוגע להתפתחות והגשמה. זו חוויה ששמעתי לא מעט בקליניקה, ואני חושב שכל מי שעושה עבודה עצמית יכול להזדהות עימה. לאור העובדה הזו, אולי יש לימים עם אנרגיה נמוכה משמעות עבורנו? כלומר, אולי תחושת ההתשה היא פשוט רצון למנוחה מלאה של הגוף והנפש? האם אנחנו מזהים את הערך שיש למנוחה שכזו בכל הנוגע ליצירת מציאות?

לעתים יש לתת לאיזה רצון פנימי להתגבש שם מבלי שאנחנו נותנים לו תשומת לב מתמדת ו״דחיפה״ בלתי פוסקת, הרצון צריך כרגע שיתנו לו כמה רגעים לנשום לבד, לגדול לבד, להיות ברור יותר עם עצמו ואיתכם. אולי ״התקיעות״ האמיתית היא בכלל הניסיון להתנגד למנוחה וחוסר האיפשור שלנו לתת לבצק רגע לתפוח מבלי שבודקים אותו כל רגע ורגע.

ומה עליכם לעשות בזמן הזה בו הרצון מתהווה? כלום, רק לנוח ולהנות מכל מה שניתן לכם כבר עכשיו.נשמע פשוט, לא? ובכן, זה לא תמיד פשוט ולא עבור כל אחד, יש לא מעט אנשים שחווים קושי רב בלהיות במנוחה מלאה (אפילו ליום אחד, אפילו לחצי יום, לפעמים אפילו לחצי שעה), אלו אנשים שכשיש להם יום חופש עומדת לפניהם רשימת פעולות ארוכה שיש לעשות למען מטרותיהם. ואם אין להם את האנרגיה לכך, מה לדעתכם מתרחש שם? אפשר להניח שבעיקר הלקאה עצמית, כעס עצמי על אי היכולת להתגבר על הרצון לנוח, מחשבות שליליות שאיני ראוי לכל מה שליבי רוצה, ויתור טוטאלי על הכל, ולאותו רגע אולי אפילו על החיים, לא במובן האובדני אלא במובן של ויתור על החיים שאני מבקש עצמי כך שהעולם הופך למקום רווי אכזבות וכישלונות שלא נעים או מעניין לחיות בו.

אלו תחושות מיותרות ואפשר לחסוך אותן מעצמנו, אנחנו הרי פה, ונמשיך לחיות פה, ונמשיך לרצות לייצר עולמות כי זה הטבע שלנו כחלק מהבריאה. אז אולי בכל זאת, בפעם הבאה שנגמר הכוח, כשצריך להחזיר לעצמנו אנרגיה, כשהתעוררנו ליום כזה בלי הדחף הפנימי לפעול- אפשר פשוט לנוח? כל סרטוני המוטיבציה על אלו שהצליחו כי לא ישנו בלילות, הקדישו את חייהם בלי הפסקה למימוש רצונם, אלו ש״התאבדו״ על מטרותיהם, כל אלו הם חלק מהסיפורים של העידן הישן, כלומר- בתקופה הנוכחית ישנן עוד דרכים להשיג את כל מבוקשינו, דרכים טובות יותר מאלו הישנות.

גם בעידן החדש ישנה התמסרות, הקצאת משאבים של זמן ומחשבה, בניית מפעל חיים והגשמה, רק שאלו מתרחשים מידיעה מי אנחנו, אין זה נכון לדחוף את 'העצמי' קדימה בכל מחיר, אין צורך לפעול על המציאות מתוך לחץ, אנחנו בוראים מטבענו שיודעים לייצר פעולה מגובשת וחזקה על המציאות ללא דחיפות ובהילות. רק כשהסטרס במינימום ניתן לדבר על פעולה מתוך השראה, רק כשהסטרס במינימום אפשר לשמוע את הקול הפנימי שיודע להדריך כל אחד מאיתנו בצורה הטובה ביותר. אז, הו אז אפשר להפיק הנאה מהדרך, להיות נוכחים בה ולחיות חיים מתוך אהבה, סקרנות, שיתוף פעולה עם העולם, והכרה במי אנחנו, בטוב שאנחנו, ובטוב שעלינו להפנות אל עצמנו.

לקביעת פגישה אישית, ארז- 0545384797

**צילום: גיא ברקאי **

אודות כותב/ת המאמר
ארז שקלר
Erez Shekler Therapy
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
שמי ארז, אני מטפל נפשי אלטרנטיבי, ואני דוגל בשיטת טיפול רוחנית שמטרתה היכרות מעמיקה עם עצמנו, עם סיפור חיינו ושיעורי חיינו.0545384797
המתן