הפרעת קשב וריכוז: לצרוך ריטלין או לא?!

חיפוש מאמריםהפרעת קשב וריכוז: לצרוך ריטלין או לא?!

dor

שמי מעיין שגיא, בת 35, במקצועי אני מלווה ילדים עם הפרעות קשב וריכוז ורואה כל יום כאלו המשלמים את המחיר על כך שהם לא צורכים את הריטלין ודומיו, מחיר כבד מאוד עם השפעה לטווח הרחוק, כמו כן, רואה כל יום את המחיר שילדים משלמים על כך שהם כן צורכים את הריטלין ודומיו.

אני מקווה שפוסט זה  יגרום לכם להבין, עד כמה חשוב שאתם –  תקבלו ידע בכל הקשור להפרעת קשב וריכוז. לא הפסיכולוג שלכם או הפסיכולוג של הילד שלכם.
אתם.

בקישור זה תוכלו להרשם ללא עלות  ולקבל ידע חשוב וחיוני בכל הקשור להפרעת קשב וריכוז ודרכי הטיפול השונים - לילדים ומבוגרים.12 חודשים אחורה בזמן....

לפני כשנה החלטתי להתמודד עם הפרעת קשב וריכוז שלי. זה שיש לי הפרעת קשב זו עובדה שאין בה כל ספק, וזאת עוד לפני שהגעתי לאבחון.

פרט להיפר אקטיביות, ממנה לא סבלתי, כך חשבתי אז, כל תסמין אפשרי שידעתי עליו המקושר להפרעת קשב וריכוז היה קיים אצלי. התסמין היה קיים, רק לאחר שקראתי בנושא הבנתי שהוא בעצם קשור להפרעת קשב וריכוז.
לאחר שעברתי אבחון מלא אמרה הנוירולוגית שהיא רואה גם היפר אקטיביות.

במהותי אני כזו - דורשת תשובות. 

תיאוריות מעייפות אותי. אלא אם כן אני רואה הוכחות מהשטח לתיאוריות אלו ומבינה אותן לעומק – ואז, הן הופכות להיות נכס שיש ביכולתו לעיתים ליצור שינויים בחיים.

פעם, לפני שנים, לאחר השירות הצבאי עבדתי בשירות לקוחות בחברת תקשורת גדולה.  עבודה חסרת משמעות לחלוטין, הסביר  לנו המדריך, במסגרת  הקורס "כיצד להתמודד עם לקוחות כועסים" כי יש לקוחות שחשוב מאוד להסביר  להם את ההיגיון לתשובה שהם מקבלים, בכך כל הבעיה נפתרת.

כלומר – "לא, אתה לא יכול לקבל הנחה למרות שהשכן שלך קיבל, משום שם....".
וככל שהחלק שבא אחרי משום ש.... מפורט יותר, כך השיחה תסתיים יפה יותר.

14 שנים אחורה בזמן...

אני מאלו. אני חוקרת. חייבת להבין את ההיגיון מאחורי הדברים.
בטח ובטח לפני צריכה יום יומית של כדור על בסיס יום יומי. 

אבל את החקירה והבנה של מה היא באמת הפרעת קשב וריכוז, על מנת להחליט האם לצרוך ריטלין היא באמת הפתרון, דחיתי בלי סוף,  לחיי האירוניה! הפרעת קשב וריכוז המאופיינת בדחיית משימות גרמה לי לדחות את המשימה החשובה ביותר והיא -  להבין מהי בדיוק הפרעה זו וזאת על מנת לדעת כיצד  להתמודד איתה.

עברתי אבחון חלקי לפני שנים רבות. למה הוא היה חלקי? אני לא יודעת. עברו שנים רבות. זה היה מסגרת התואר הראשון.

נרשם בו כי מומלץ להרחיב ולבדוק הפרעת קשב וריכוז.
בלימודי התואר שלי, לימדתי את חבריי לספספל הלימודים לפני כל מבחן ואז... נגשתי ונכשלתי כל המבחנים בעצמי.  ההמלצות באבחון להקלות במבחנים היו רבות, הרבה מעבר להקלה הידועה של הארכת זמן.

סיימתי בהצטיינות.

שקועה עמוק  בלימודי תואר ראשון, עבודה ¾ משרה,  מימון מלא של הלימודים...ושל החיים! למי היה זמן להגיע לאבחון המלא ולבדוק מה באמת קורה לי במוח?

ללמוד על פונקציות שאמורות לחזות את הכלכלה העולמית היה נראה לי חשוב יותר אז.

אם מישהו רק היה דואג אז לומר לי שלהפרעת קשב וריכוז שלי תהיה השפעה מכרעת ביותר בתחזית על הכלכלה הפרטית שלי,  ייתכן שהייתי זונחת את לימודי הסטטיסטיקה הכלכלית והולכת ללמוד על המוח שלי.

הערת אגב: הנה – כבר למדתם עובדה קטנה וחשובה ביותר – להפרעת קשב וריכוז יש השפעה ענקית גם על התנהלות כלכלית נכונה.לחיי האירוניה....

כאמור, הדחיינות שכ"כ מאפיינת אנשים עם הפרעת קשב וריכוז לא עזרה ממש בטיפול.

אז דחיתי את האבחון המלא  12 שנים. איכשהו החיים התגלגלו וזה תמיד נדחק הצידה ופתאום כמעט מבלי ששמתי לב עברו חלפו 12 שנים.
לבינתיים, הידע שהגיע אליי  הגיע מפורומים, רובם פורומים בפייסבוק.

ושם, איכשהו, היה כתוב המון על פתרונות אפשריים ותופעות.  ככל שנגלו לעיני יותר ויותר תופעות הבנתי עד כמה הפרעת הקשב מפריעה לי בחיי.

הייתה רשימה של דברים שכ"כ לא אהבתי בהתנהלות שלי -  ואז קראתי עליהם בפורומים, ומצאתי את עצמי חושבת " זו אולי הסיבה לכ"כ הרבה תופעות בחיי?"

כאמור, לפני שנה, החלטתי שהגיע הזמן לשים לזה סוף. החלטתי לגשת ולבדוק את הפרעת הקשב, כי אולי – ייתכן והגיע הזמן להודות באמת, ולפחות לבדוק אם יש אמת בהשערה כי המקור לחלק  מההתמודדויות בחיי הוא בסופו של דבר עובדה פיזית – חוסר בדופמין – כפי שרמז כבר האבחון החלקי.

ישנה אמירה כ"כ ידועה בעולם הפרעת הקשב וריכוז והיא  כי ההפרעה נובעת מחוסר במוליך עצבי במוח ושמו דופמין.

על כן, פרסמתי פוסט בפורום העוסק בתחום, פוסט שלאחר פרסומו התגלה  כתמימות מושלמת. בפוסט שאלתי "היכן מבצעים את בדיקת הדם  להפרעת קשב וריכוז? הבדיקה הזו  שמאבחנת חוסר בדופמין במוח".

כולם הופתעו. איך בכלל חשבתי שיש בדיקה כזו טענו כולם.

מדוע זו שאלה לא הגיונית, מפתיע וקצת תמוהה? מוזמנים לקרא את ההמשך בעמוד הבא.

 

המתן

Auto onPageLoad Popup

*אני רוצה לקבל תכנים מעצימים בתחומים הבאים:

כתובת הדוא"ל שתמסרו לא תועבר לכל גורם חיצוני, גם אנחנו שונאים ספאם.