חיפוש מאמריםהמסע שלי לרפואה הסינית

שנית רויטמן

אז איך הכל התחיל?  אצלי זה התחיל לגמרי במקרה. תמיד התעניינתי ברפואה ובנפלאות גוף האדם.

אך יחד עם זאת לא התחברתי לפתרונות שקיבלתי בעצמי ברפואה הקונבנציונאלית ולכן תמיד חיפשתי פתרונות מעניינים יותר.

אני אישית לא מקבלת תשובות כמו "אין פתרון\ אין מה לעשות עם זה\ צריך ללמוד לחיות עם זה..."

אני מאמינה שהרוב בראש (אם לא הכל) ותמיד ניתן למצוא פתרון כלשהו אם מתאמצים מספיק לגלותו

כך לגמרי במקרה נתקלתי בשיעור שיאצו בצבא, בזמן שירותי בתור מדריכת כושר קרבי.

זה היה במכון וינגייט כשנתנו לנו להתנסות בטיפול אחד בשני.

עד אותו יום, מעולם לא חשבתי שאטפל במגע אך מאותו הרגע שהתחלתי לגעת בבן אדם, להרגיש את הנשימות שלי, להרגיש איך אני מתרכזת בלהצליח לגרום לבן אדם (שאני כמעט לא מכירה) להרגיש טוב ככה סתם וללא סיבה. פתאום נכנסה בי מין הרגשה של רוגע ושלווה שלא הכרתי לפני כן, מין הרגשה מופלאה שכזו שאין לי בדיוק את המילים לתאר אותה.

ובנוסף לכל ההרגשה המדהימה הזו המדריך העיר לי שאני ממש עושה את זה טוב ואף לא היו לו הערות לשיפור (אם לא ציינתי לפני, אני בן אדם מאוד תחרותי ופרפקציוניסט) שזה בכלל העצים אף יותר את אותו הרגע המושלם.

ומאותו יום התאהבתי בשיאצו , אך ידעתי (לפחות כך חשבתי ) ששיאצו בלבד לא יתן מספיק פתרונות למגוון רחב של בעיות. בנוסף בארץ זה לא היה תחום מפותח (שנת 2006) וכן גם אני כמו כולם חיפשתי עבודה שתוכל להחזיק אותי במציאות הקיומית ושאוכל להתפרנס ממנה בכבוד. לכן, לעת עתה עזבתי את הנושא הזה לזמן מה עד שיום אחד נתקלתי במודעה בעיתון של מכללת רידמן "לראשונה בישראל!! תואר ראשון ברפואה סינית", ומיד התחלתי להתעניין.

הלכתי לפגישת ייעוץ לבדוק האם אני מתאימה למקצוע והאם המקצוע מתאים לי. לא עבר זמן רב עד שהתחלתי את המסלול המרתק ללימודי רפואה סינית.

ההכשרה כיום משתנה בין מגוון המכללות שקיימות בארץ. אך אצל הרציניות ביניהן ההכשרה היא בת 4 שנים שמתוכן 3 חודשים הם התמחות בסין (יום יום) או חצי שנה של התמחות בארץ באחת מקופות החולים המוכרות (יום-יומיים בשבוע) ולמרות שבעיתון פורסם "תואר ראשון" המקצוע הנ"ל עדיין לא מאושר בארץ בתור תואר אקדמאי. אפילו אם עושים בנוסף לשלוש שנות הלימוד בארץ עוד שנתיים התמחות באוניברסיטה בסין שכוללת לימוד השפה הסינית והתמחות אינטנסיבית יום יומית בבתי החולים הגדולים בסין, כולל קבלת תואר רשמי המוכר ע"י הרשויות בסין ובעולם. בארץ כנראה עדיין לא מוכנים לזה, וחבל!

בכל אופן, עברו להן 3.5 שנים מופלאות במכללת רידמן. כשבזמן הזה עברנו מגוון קורסים באנטומיה, פיזיולוגיה, פרמקולוגיה, פדיאטריה, צמחי מרפא סיניים, תזונה סינית, דיקור סיני, טווינא, צ'י קונג ועוד המון נושאים מעניינים וחשובים גם כן.

ואז הגיע הרגע שלו מחכה ומצפה כל סטודנט במכללה – הטיסה לסין!!!!

כמה שניסו להכין אותנו, בנוסף על ההכנה שעשיתי בעצמי בכל מה שקשור לסין לא בדיוק עזר.

סין בהחלט מכניסה אותך להלם תרבותי (לפחות סין האותנטית- לא בייג'ין). לא משנה כמה ציורי, ענייני, עובדתי, תהיה ההכנה על מה שעומד לקרות בסין, עד שלא תדרכו בסין במו רגליכם , לא תוכלו להבין במה מדובר.

נתחיל מהיום הראשון בבית החולים בצ'נגדו שבו עברתי את התמחותי.

זהו בית חולים ענק, קר מאוד, המוני אנשים הולכים בכל מקום , ממש כמו תחנת רכבת סואנת. הכל כתוב בסינית, אין שום סדר וארגון (לפחות לא בהגדרות שלי), ואנחנו עוף מוזר , חבורת סטודנטים עם חלוקים לבנים שמסתובבים לנו בבית החולים בין המחלקות השונות. החל מאונקולוגיה, גניקולוגיה, קרדיולוגיה, פדיאטריה ועד מעבדות שלמות וענקיות של צמחי מרפא סיניים.

למי שמגיע מישראל זה מראה דיי מוזר, חדש ובעיקר נורא מעניין.

אתן כדוגמא את הטיפול בילדים. אם בארץ הגישה לילד היא הקשבה, דיבור עם ההורים ושיתופם, הסחת הדעת של הילד מהכאב וליצנים רפואיים אז בסין זה לא בדיוק המצב. כאב כנראה זה לא משהו שדורש התייחסות מיוחדת. כך גם לא בכי או צרחות מטורפות.

סטריליות??? כנראה שהמושג הזה עוד לא הגיע לסין האותנטית. 10 מטופלים לפחות באותו חדר, מחטים רב פעמיות (וכן, אומנם עושים להן סטריליזציה...אבל עדיין), וכן אפילו בבדיקות גניקולוגיות נמצאות בחדר כ 7 נשים במקביל....ללא ספק מחזה מוזר.

רפואה סינית היא חלק בלתי נפרד כמעט מכל בית חולים רגיל בסין. אך כמובן יש שילוב גם של רפואה קונבנציונאלית ובאמת לדעתי השילוב בין השניים הוא באמת מנצח (נקווה שגם לעניין ההיגיינה המודרנית הם יגיעו). למרות מה שחושבים יש בסין גם בתי חולים רגילים , "קונבנציונליים" כמו שאנחנו אומרים ללא שום חלק מהרפואה הסינית.

כמובן שחוץ מהלימודים בבית החולים יש את הנושא המאתגר לא פחות שהוא השהייה במדינה זרה, עם תהום תרבותי שכפי שהבנתם מאופי הטיפול בבתי החולים, סין לא ממש מזכירה את הבית.

אם בתהום תרבותי עסקינן , אחת החוויות שזכורה לי במיוחד, היא החוויה הקולינרית.

חוויה צבעונית, שיטות בישול ופרודוקטים שלא מוכרים לנו, דברים שלא ידעתי על קיומם לפתע מוגשים לי על צלחת והטעמים בהתאם.

בין המאכלים הזכורים לי ביותר הם הנודלס השונים, "על האש" סיני הנמצא בכל לילה בכל פינת רחוב (אין לי מושג עד היום מה בדיוק אכלתי שם אבל זה בהחלט היה ה"היי לייט" של האוכל הסיני לדעתי), כיסונים ממולאים בשלל דברים מוזרים ואפילו תולעים (ללא ספק אחד המאכלים היותר זוועתיים שניסיתי , וניסיתי הרבה ).

הדבר שהכי התחברתי אליו בסין הוא צורת הארוחה של הסינים. הסינים נוהגים לאכול בשולחן עגול ומסתובב.

לכל אחד יש צלוחית\קערה קטנה, מזמינים מספר מנות וכמובן מנת אורז גדולה במיוחד, סוג של דלי אורז!

ועל מצע האורז כל אחד מניח לעצמו כל מה שנראה לו. כך מסובבים את השולחן במשך כל הארוחה וניתן לטעום ולהתחלק בהכל. הרעיון הזה קסם לי במיוחד. לדעתי יש לאמץ אותו גם בארץ. זה יוצר חיבור, אכפתיות, התחשבות והכי חשוב פחות התחזרות והתנפלות.

בנוסף לכל זה, אין צורך לבחור במשהו אחד ואפשר לטעום מהכל.

מלבד האוכל המעניין (ולעיתים אף טעים) הרבינו לטייל במקומות מופלאים ומדהימים ביופיים ואף לחוות זוויות שונות של התרבות הסינית. החל מהמחייה בכפרים וטראקים מטורפים ועד מוזיאונים ומקדשים מפוארים בערים המתקדמות יותר.

כמאמנת כושר אישית במקצועי ובהכשרתי הקודמת וכפי שאמרתי לכל המתאמנים שלי בעבר , לא משנה איפה אתם ובאיזו סיטואציה , תמיד אפשר להתאמן. וכמי שמאמינה בדוגמא אישית כמובן שהצלחתי למצוא חדר כושר לא רע בכלל כ 2 דק' הליכה מהבית המקסים שהיה לי (שאומנם השירותים בבית היו חלק מהמבטח , אבל גם לזה התרגלנו).

אז כן, לימודי רפואה סינית הם בהחלט חוויה מעניינת, מאתגרת, קשה לעיתים, ארוכה לעיתים אך בעיקר חוויה ששווה כל רגע וכל דקה. וזו בדיוק הדרך שהייתי צריכה לעבור כדי להיות המטפלת שאני היום.

וכמו בחיים, כמו עם כאב, הכל עניין של תהליך, הסתגלות, מודעות, התחשלות ולבסוף תיקון = התגברות והתחזקות.

מקווה שהצלחתם לחוות קצת מסין דרכי ואם לא אז הנה כמה תמונות שימחישו לכם עוד קצת מהמדינה המיוחדת הזו.

 

אודות כותב/ת המאמר
שנית רויטמן
No Limits Therapy
צרו עימי קשר
X

צרו קשר

אודות
שיקום פציעות ספורט וכאב

מאמרים אחרונים

אהבה עצמית קודם כל!

את אוהבת את עצמך? את יודעת מה זה עבורך אהבה עצמית? מתי בפעם האחרונה הסתכלת במראה ואמרת לעצמך "אני אוהבת אותך!" ?

לקריאה נוספת

גיל המעבר וזוגיות

והפעם גיל המעבר....בנימה נשית אך לא רק לנשים! 50 + וכל הפלוסים! גיל המעבר חובק בתוכו שינויים רבים- פזיולוגיים, נפשיים, פסיכולוגיים, רגשיים, שינוי באורח החיים,

לקריאה נוספת

כשהחוץ פוגש את הפנים

דימוי הגוף משפיע על כל אחד ואחת מאיתנו, כמעט בכל שלב בחיים. החל מגיל צעיר מאוד יתן לראות את השפעתו של העיסוק במראה החיצוני והמאפיינים הפיזיים שלנו על תחושת הביט

לקריאה נוספת

זוגיות מתחילה מבפנים

מהי החוכמה הטמונה באמרה השגורה "זוגיות מתחילה מפבנים"? כיצד קשרים רומנטיים הם "שיקוף" של עצמנו ומערכת האמונות שלנו?

לקריאה נוספת

אהבה - מה קורה לה בזוגיות?

כולנו מתחתנים מתוך אהבה ועם תחושה שהאהבה והזוגיות הם לנצח. המטרה בטיפול זוגי היא ללמוד כיצד ניתן להיענות האחד לצרכיו של השני, לשמר ולהחיות את האהבה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

החלום ושברו - ילדים בקבוצה

קבוצות ילדים להורים בתהליכי גירושין - זה אתגר מיוחד במינו. דווקא בגלל שמדובר בילדים שהמסגרת הקבוצתית הראשונה שממנה הם יוצאים אל העולם, מתפרקת.

לקריאה נוספת

בעיות שפה בגיל המבוגר

עם העלייה בגיל, ניתן להרגיש שינויים ביכולות השפתיות שלנו. מהם הקשיים השכיחים בשפה בגיל המבוגר ומה ניתן לעשות לגביהם?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

שיקום הפרעות שפה, דיבור ובליעה

קלינאי תקשורת הוא בעל מקצוע פרא-רפואי, המאבחן ומטפל בהפרעות שפה, דיבור ובליעה. מהם הליקויים שיכולים להיגרם ליכולות אלו בעקבות מחלה נוירולוגית או נזק מוחי?

לקריאה נוספת

פיברומיאלגיה - טיפול מהמקור הרגשי

גישה שמתפתחת יותר ויותר גם בקרב אנשי רפואה היא זו המתארת את הקשר שבין גוף ונפש כדבר שחשוב ללמוד אותו כאשר רוצים לפתור בעיה פיזיולוגית מהשורש. והפעם פיברומיאלגיה

לקריאה נוספת

המסע שלי לרפואה הסינית

לפני שאתחיל לספר לכם על המסע המופלא להתמחות בסין בתחום הרפואה הסינית, אקדים ואספר לכם קצת על התהליך שעובר מי שבוחר להיות מטפל ברפואה סינית.

לקריאה נוספת

מהי באמת תזונה נכונה ובריאה?

תזונה נכנה ובריאה – מה באמת נכון לכל אחד מאיתנו? כל כך הרבה נכתב על נושא הבריאות, שלמי שבאמת מחפש את התשובות - קל ללכת לאיבוד.

לקריאה נוספת

מהי אכילה רגשית ואיך מתמודדים איתה?

אכילה מתוך מתח ולחץ וכל סיבה אחרת בעולם ולאו דווקא מתוך רעב מכונה "אכילה רגשית" והיא מתאפיינת באכילה בלתי מבוקרת של מזונות עתירי קלוריות .

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מהו שפע?

מהו שפע? אילו סוגי שפע קיימים? מהו "החוק הרוחני" אודות שפע? כיצד שפע בא לידי ביטוי בחיי היומיום? וכיצד להכניס יותר שפע לחיינו?

לקריאה נוספת

הגשמה עצמית

מהי הדרך להגשמה עצמית? כיצד הגשמה עצמית נקשרת ליצירתיות? למרחב של אי-ידיעה? מהן הפעולות שביכולתנו לעשות אל עבר ההגשמה הטובה והגבוהה ביותר של העצמי?

לקריאה נוספת

שלושה מיתוסים על כלכלת המשפחה

מיתוס 1: רק משקי בית שהכנסותיהם נמוכות צריכים יעוץ בכלכלת המשפחה.המונח משק בית, בהקשר זה, מתייחס למשפחה או יחיד או קבוצה המנהלים ביחד את ההכנסות וההוצאות שלהם.

לקריאה נוספת

המוח כמכונת צילום משוכללת

הוא ":לעולם לא יהיה לך את מה שאתה מבקש" אני כ"כ מאמין בכוחה של מחשבה, שמשפט זה היה תמוהה לחלוטין עבורי. האמנתי תמיד שאם אני רוצה משהו, אבקש, ואם אדבוק במחשבה חיובית כל מבוקשי ייתגשם.

לקריאה נוספת

סקיצות

על ניסוי ותעייה (סקיצות) כחלק מהגשמה, מהצלחה. האם יכול להיות שכל מה שהחל כרעיון, אינו אלא הסקיצה בדרך להשגת התוצאות?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מה מפריע לך להיכנס להריון

היום כל אישה שרוצה להיכנס להריון ולא מצליחה יכולה ללכת למרכז הפוריות, לעבור בדיקות וטיפולים ללא תלות בתוצאות של הבדיקות. האם אישה בריאה זקוקה לטיפולי פוריות?..

לקריאה נוספת

האם את מרגישה באסה שאת עדיין לא בהריון

90% מהנשים מאלה שפונות אליי על שאלתי איך הן מרגישות עם זה שהן לא מצליחות להרות עונות במילה אחת "באסה". אז אם גם את מרגישה כך אני מזמינה אותך לקרוא את המאמר הזה

לקריאה נוספת

למה זה טוב שתהיה אצלך בעיית פוריות

אם אשאל נשים המתמודדות על קושי להיקלט להריון – האם זה טוב שיש אצלך בעיית הפוריות יענו לי ש'לא'. האם זה טוב? האם זה לטובה? ומה עושים?

לקריאה נוספת

כלי מעשי שיעזור לסדר את הביוץ

היום אני אסביר לך גישה טבעית איך לפתור בעיות של הביוץ. אני מזכירה לך שבגישה שלי, כל התופעות במציאות שלך הן השפעות של תת-מודע שלך. כנסי כדי ליישם כלי פשוט שיעזור

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

מאיפה מתחילים לדבר על טראומה מינית?

למרות השינויים החלים, טראומה מינית נותרה טאבו, נושא שאינו מקבל מרחב ראוי. חוויה זו אשר הנפש חוותה כקיצונית משליכה באופן משמעותי על הקשרי חיים רבים ומגוונים.

לקריאה נוספת

מהי פסיכותרפיה?

מהי פסיכותרפיה? (פסיכו=נפש, תרפיה=טיפול). כיצד היא יכולה לעזור ומה ביכולתה לעשות עבור בני אדם, ביחסיהם עם עצמם ועם אחרים?

לקריאה נוספת

טראומה ושבר נפשי

טראומה הינה פגיעה פיזית או נפשית הגורמת נזק ממושך לאדם ומגבילה או משנה את תחושותיו ואת התנהגותו. מה עושה הטראומה לנפש האדם וכיצד ניתן להתמודד איתה ולטפל בה?

לקריאה נוספת

דיכאון

דיכאון בא לידי ביטוי ברמות שונות מקל ועד חמור, ותסמיניו משפיעים על מערך החשיבה, הרגש וההתנהגות של האדם כמו גם על מצבו הפיזי. מהו דיכאון וכיצד מטפלים בו?

לקריאה נוספת

NLP ודמיון מודרך - מה זה? ואיך זה יכול לקדם אותנו?

NLP ודמיון מודרך הינן שתי שיטות מאוד עוצמתיות לניקוי תת-המודע מדפוסים אוטומטים שמונעים מאיתנו להיות מי שאנחנו באמת -להיות אותנטים.

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

דיאלוג עם הילד הפנימי

שיח עם הילד שהיינו, הילד שמתקיים בנו ונוכח בחיינו עד היום. "הילד הפנימי" יכול ללמד אותנו המון על מי שאנחנו ברבדים העמוקים ביותר שלנו.

לקריאה נוספת

פירוש חלומות

איך להתייחס לחלומות? איזה "סיפור" בא החלום לספר לנו? מדוע זה חשוב להתייחס לחלומות? ומה ניתן ללמוד על עצמנו מתוך פירוש החלום?

לקריאה נוספת

המפגש שלי עם האימון האישי לחיים

איך גיליתי את האימון האישי לחיים, איך חוויתי את התהליך, איך הוא שינה את חיי ואיך גיליתי את הייעוד והתשוקה שלי.

לקריאה נוספת

זמן פציעות

שינויים במעגל החיים פוגשים אותנו ,באופן טבעי, וגם בהפתעה. היכן נפגשים החלומות שלי עם השלב הקרוב שאליו אני עוברת ?

לקריאה נוספת

ביטחון עצמי - הבמאי של חיינו - חלק 1

כיצד מתמודדים עם ביטחון עצמי נמון ודימוי עצמי שלילי אצל ילדים, נוער ומבוגרים ומהם דרכי הטיפול?

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

סיפור על שינוי תודעתי שאני מישם בחיי

שינוי תודעתי לא בהכרח אומר לדעת, לעיתים הוא מרמז על הכוח בלא לדעת, ועל אי הידיעה שיכולה לכלול בתוכה פתח לעולם טוב. בלוג חדש שלי על שינויים דרך התודעה

לקריאה נוספת

מאמרים נוספים בקטגוריה זו

הלב של יוצרים מציאות

אתר יוצרים/ות מציאות הינו  קרקע פוריה של מודעות, השראה וכלים לצמיחה ויצירת מציאות יפה יותר בכל תחומי החיים.

לפעמים, אנחנו עסוקים/ות בהתמודדות עם האתגרים שלנו, בלהחזיק את הראש מעל למים ומבלי לקחת לרגע עצירה ולומר - "יש לי מטרה, הגיע הזמן שאמצא פתרון להגיע אליה ואשתמש בו".
זוהי עבודה מאתגרת ואין צורך לעשות את השינוי והדרך לבד- 

 

המתן